Vistára várva

2006.11.20.

NetCafe
A piaci hírek szerint a számítógép-vásárlók döntéseit már ma is befolyásolják a hazánkban márciusban megjelenő Vista operációs rendszer igényei. A kíváncsibb felhasználók már a végleges(nek szánt) verziót tesztelik, gyűlnek a tapasztalatok, tanulságok. -Írja a Népszabadság


Az ötéves XP-t leváltó Vistától azt várják, hogy megjelenésében, szolgáltatásaiban és az XP számára a legnagyobb kihívásnak számító biztonság területén is felvegye a versenyt a nyílt forráskódú (Mac, illetve Linux) vetélytársakkal. A Vista kezelőfelülete esztétikus, ám éppen a sok díszítés az egyik magyarázat az új operációs rendszer megnövekedett hardverkövetelményeire (minimum 512 megabájt, de inkább 1 gigabájt memória, legalább 800 megahertzes processzor, 128 megabájt memóriájú videokártya). A kivitel bizonyos határok között alkalmazkodik a hardverháttérhez - ha csak a minimális rendszerkövetelmények állnak rendelkezésre, akkor látványban csak a Basic szintet kapjuk, ha jobb a gép, akkor jönnek az Aero változat "üvegszerű" képi hatásai. Az új látványvilágnak vannak nagyon hasznos elemei, például az egymás fölé nyíló ablakok átlátszósága, vagy a tálca ikonjainak "feléleszthetősége" (ha föléállunk az egérrel, felnyílik egy miniablak az adott tálcaelem tartalmával), és bizonyára az ablakok közötti térbeli navigáció lehetősége is jól jöhet annak, aki egyszerre nagyon sok programot és alkalmazást futtat.


A Vistát leginkább 1 gigabájt memória és 800 megahertzes processzor felett élvezhetjük majd.

Az XP-t biztonsági okokból kritizálták a legtöbbet, s itt a Vista kétségtelenül kínál előrelépést (például egy ingyenesen letölthető kártevő-eltávolító eszközt), az azonban félreértés, hogy külön vírusvédelem nem kell hozzá. Emiatt egyébként volt is már pár ütésváltás a Microsoft és a legnagyobb internetbiztonsági gyártók között, utóbbiak ugyanis kemény vádakat fogalmaztak meg, hogy a szoftvercég megint a jól bevált piackorlátozó praktikákkal él (azaz ő szabja meg, hogy melyik vírusirtó program illeszkedik jól a Vistához).

Az otthoni védelem nagy valószínűséggel hatékonyabb lesz, ami elsősorban a kémprogram-elhárító Windows Defendernek és a szofisztikált tartalomszűrési, illetve hozzáférési beállításoknak (például a "gyerekzárnak") köszönhető.

Praktikus újdonságnak ígérkezik a Windows Update szolgáltatás, amelyet az eddig az illesztőprogramok telepítésével (illetve azok hiányával) sokat bajlódó felhasználók fognak igazán értékelni: ez elvileg automatikusan telepíti az eszközökhöz és perifériákhoz szükséges drivereket.

Természetesen javulnak (vagy inkább a kor igényeihez igazodnak) a multimédiás szolgáltatások, megszűnik például az az anakronizmus, hogy a Windows Media Playerrel nem lehet DVD-t írni. Szintén kortünet, hogy egy mai számítógépen nagyságrendekkel több dokumentum (a szövegek mellett álló- és mozgókép, hangfájl) gyűlik össze, s ezek között kétségkívül könnyebb eligazodni a Vista gyorskeresési és rendszerezési funkcióival.

Új operációs rendszer beszerzésénél örök kérdés a régi alkalmazásokkal való kompatibilitás. Itt egyelőre főként az ígéreteket ismerjük - a gyártó szerint a "kompatibilitás-varázsló" segítségével az XP-n használt alkalmazások többsége a Vistán is futtatható lesz - hogy mennyire, az majd a gyakorlatban derül ki.