2011.05.19.
Hogy miket meg nem tudunk egy jó kutatásból!:-)
Az EU-OSHA által a taxisofőröknek szánt helyes gyakorlati útmutatóról készített jelentés a taxisofőröket érintő számos kockázatra mutat rá. Az EU-OSHA Kockázatkutató Központjának „Munkahelyi biztonság és egészségvédelem számokban” című jelentése szintén meghatároz néhány, a munkavállalók e csoportjára vonatkozó, jelentősebb problémát.
Taxisofőrnek és személyi sofőrnek minősülnek többek között az engedéllyel rendelkező taxisofőrök, a nem szabályozott "minitaxik" sofőrjei, a limuzinsofőrök és vállalati sofőrök. A munkaterhelés miatt a taxisofőrök szükségtelen vezetői kockázatoknak lehetnek kitéve. A taxisofőröket érintő kockázatok többek között a következők:
Fizikai kockázatok
Rezgés: A gépjárművezetők ki vannak téve a gépjárműből származó rezgéseknek. E rezgések káros hatásai a gépjármű típusától, az átlagsebességtől és a vezetéssel töltött órák számától függnek.
Kézi tehermozgatás, például emelés, tartás, leeresztés, tolás, húzás, szállítás: a taxisofőrök kézi tehermozgatást végeznek például akkor, amikor csomagot emelnek vagy tartanak, tolószéket tolnak vagy segítenek a mozgásban a fogyatékossággal élő személyeknek.
Hosszan tartó ülőhelyzetből eredő kockázatok, ideértve a nyak, a váll és a hát váz- és izomrendszeri zavarait, valamint a szív- és érrendszeri betegségeket.
A közúti közlekedésből eredő kockázatok.
Vegyi és biológiai kockázatok
A hivatásos gépjárművezetők - különösen a városban dolgozók - ki vannak téve a kipufogógázoknak és más szennyező anyagoknak.
Pszichoszociális kockázatok, például stressz és erőszak
A stresszkockázatok a következők lehetnek: nagyfokú koncentrációt igénylő, ismétlődő és monoton munka; korlátozott döntéshozatali mozgástér és elégtelen személyközi támogatás (elszigetelt munkakör, korlátozott kapcsolat a munkatársakkal); munkaszervezés: a társadalmi élet szempontjából kedvezőtlen munkaidő, hosszú műszakok stb.; nagyfokú fáradási kockázat - a gépjárművezetők akár 10-12 órás műszakban és éjszaka is dolgozhatnak, és a rendszertelen munkabeosztás például alvászavarokat okozhat.
Erőszak: A taxisofőrök az átlagos munkavállalónál jobban ki vannak téve az erőszak és a bántalmazás veszélyének. Munkájukat egyedül és gyakran éjszaka végzik, gépjárművükben készpénzt tartanak, és előfordul, hogy félreeső és veszélyes területeken kell vezetniük. Előfordul, hogy utasaik túl sok alkoholt vagy akár kábítószert is fogyasztottak.
Egyéni viselkedésből eredő kockázatok:
Dohányzás
Élénkítőszerek, például kávé, illetve alkohol fogyasztása
A testmozgás hiánya - a taxisofőrök és személyi sofőrök ülőmunkát végeznek
A biztonsági öv ritka használata a taxisofőrök és utasaik körében.
2011.05.17, Forrás: EUvonal - EU Tájékoztató Szolgálat, www.euvonal.hu