2006.06.12.
A bíróság II. emeleti díszterme elé hamarosan megérkezett Koricsánszky Dóra, az egyik kereskedelmi tévé riporternője, a per ismereteink szerint utolsó, huszonharmad rendű vádlottja. Ő a per nyitányán még nem vett részt, ügyét csak később csatoltál a perhez.
Dr. Varga László tanácsvezető bíró létszám ellenőrzést tartott, majd felkérte a vádat képviselő ügyészt, hogy ismertesse a Koricsánszky Dóra elleni vádat.
28 éves riporternő, 7 milliós Saab. Okirat hamisítás
A mindössze 28 éves riporternőt okirat-hamisítással vádolják, de az ügynek semmi köze a 23 milliárd forintos sikkasztáshoz. Azért indult ellene nyomozás, mert eladta Saab Cabrio típusú gépkocsiját 7 millió forintért Kulcsár „taxis Gyusziként” elhíresült sofőrjének, Szekér Gyulának. A vádhatóság szerint azonban az autót ténylegesen Kulcsár vette meg, az adásvételi szerződésbe mégis a sofőr nevét írták, s az okmányokat is e szerint állították ki.
Egyébként pontosan és mindössze ugyanevvel az üggyel vádolja az ügyészség taxis Gyuszit, akinek szintén okirat hamisítás miatt kell felelnie. Mással nem is vádolhatják, hiszen pénzt bárki szabadon fuvarozhat ide-oda az országban akár több százmillió számra is, az nem büntetendő. Kulcsár gyakorta porciózott szét készpénzt nylonzacskókba porciózta és adta át azt „taxis” Gyuszinak, azaz a huszonegyedrendű vádlottnak. A taxis pedig leszállította a nylonzacskóba csomagolt milliókat a Kulcsár által megnevezett ügyfeleknek.
Vádlotti pulpitusra támaszkodva nem tett vallomást taxis Gyuszi
Ma Taxis Gyuszi nagy kockás lemberdzsekben állt, pontosabban a vádlottak pulpitusa karfájának támaszkodott a bíróság elé. Mivel nem kívánt vallomást tenni, ezért a bíró felolvasta a nyomozati szakban tett vallomásait. Ezekből kiderül, hogy 199-től dolgozott Kulcsár Attilának, aki eleinte kéthetente, majd havonta fizette őt havi 3-400 ezer forintot adott neki szolgálataiért. Taxis Gyuszi gyakorta fuvarozta Kulcsárt, majd később egyre többször lezárt leveleket és csomagokat kézbesített a Kulcsár által bemondott címekre. Sokszor tudta, hogy a küldemény irat, mint ahogy időnként azt is, hogy készpénz. Emellett elhordta tisztítóba Kulcsár ruháit, repülőjegyet rendelt számára.
Taxis Gyuszi az első vallomásaiban még nem igazán akart emlékezni arra, hogy készpénzt is szállított, ám később már a neveket is sorolta. Így például Garamszegi Gábornak, a Betonút Rt. vezetőjének - Garamszegi szintén a per vádlottja - gyakran vitt lezárt borítékot, vagy egyéb küldeményt. Kulcsárral együtt, majd önállóan is gyakran járt el-Abed Hassan szír pénzváltónál is, ahonnan valutát és forintot is szállított Kulcsárnak, vagy éppen a Kulcsár által megjelölt címre. Kulcsár mondta is neki: „legalább a pénzkötegeket számold meg, mert buták az arabok, és ha nem is szándékosan, de kevesebbet adhatnak”.
Taxis Gyuszi beszélt arról is a nyomozóhatóság előtt, hogy vitt pénzt többek között Alexandru Mudurának , Karl Imrének, Kodela Lászlónak is. Ők egyébként nem vádlottai az pernek.
Forró mellett szól Gyuszi korábbi vallomása
Sőt többször vitt készpénzt Forró Tamás volt tévés műsorvezetőnek, akitől pedig műkincseket szállított Kulcsárnak. (ismert: Forró, aki vádlottja a pernek, elismeri, hogy pénzt kapott Kulcsártól, ám állítása szerint az összegek a Kulcsár által megvásárolt műkincsek ára volt.)
Taxis Gyuszi azt is elmondta a nyomozóhatóságoknak Rejtő E. Tibornak legtöbbször valutát küldött Kulcsár, aki szökése előtt három nappal még csomagot küldött Rejtőnek. Maga Rejtő reagált is ezen állításra, miután a bíró befejezte Szekér Gyula vallomásai ismertetését.
Rejtő szerint a taxis Gyuszi által neki leszállított pénzek a cége által Kulcsárnak nyújtott kölcsön visszafizetésének részletei voltak.
Taxis Gyuszi Koricsánszky Dóra Saabjáról azt vallotta a nyomozhatóság előtt, hogy bár megkapta azt Kulcsártól, de nem kellett neki. Mondta is a rendőröknek, hogy bármikor átadja nekik, mert neki nincs szüksége rá. (Ennek később még jelentése lesz.)
Kulcsár „felizgult” Szász megverésének hírére
A személy-fuvarozó vállalkozó arról is beszélt egyik vallomásában, hogy Kulcsár az egyik nap igen idegesen fogadta őt. Kulcsár Attila Szász Károly, a PSZÁF akkori vezetőjének megverésén „izgult” fel. Állítólag azt mondta taxis Gyuszinak: „azt hiszik majd, én verettem meg a Pannonplast-ügy miatt”. (A Pannonplast-ügy, majd Szász megverése robbantotta ki anno a bróker-botrányt.)
Schönthal csak később szól
A taxis után Schönthalt Henrik Tivadar következett, ám ő éppen most váltott ügyvédet, így egyelőre nem kívánt vallomást tenni. Nem végleg tett le arról, hogy elmondja, szerinte mi is történt, hanem csak felkészülési időt kért az ügyvédje számára. Utána áll a bíróság rendelkezésére.
Vargha László bíró mindenesetre felolvasta a nyomozóhatóság előtt tett vallomásait. Ezekben részletesen elmondta, hogy a Montrade és a Balmoral off-shore cégek miként közreműködtek a Kulcsár által bonyolított üzletekben. Schönthal mondandója szerint minden tranzakció törvényes volt és azokért 3-5 % részesedést kapott. Azt csak utólag, a botrány kirobbanása után tudta meg, hogy a Kulcsár által vele aláíratott iratok tulajdonképpen az ügyletek utólagos „lepapírozását” szolgálták.
Koricsánszky: nem követtem el bűncselekményt
Koricsánszky Dóra következett, aki előre megírt, kétharmad flekkes vallomását olvasta fel. Eszerint ő nem Kulcsár Attilának, hanem Szekér Gyulának adta el a Saab-ját, az igaz, Kulcsár fizetett érte. Mivel a tulajdonossal kötötte meg a szerződést, nem követte el a terhére rótt bűncselekményt.
A bíró itt elidőzött egy kicsit. Felolvasta Koricsánszky és Szekér Gyula még tanúként tett vallomását, amelyekben arról beszéltek, hogy Kulcsár vette meg a Saab-ot, hogy külföldi nyaralójánál azzal furikázzon. Később azonban meggondolta magát, és a kifizetett autót elajándékozta Szekér Gyulának.
Maga Kulcsár csak annyit mondott erre: kijelentem, hogy Szekér Gyulának vettem meg az autót, és úgy emlékszem, a vételárat ő adta át Dórának. A bírói kérdésre, hogy mivel érdemelte ki Szekér Gyula a nagy értékű ajándékot, Kulcsár azt mondta: a sok munkával.
Szemán László