2005.12.27.
Fővárosi Autótaxi Vállalat -anno 1987
Sajnos nem mondhatom, hogy én ebből tanultam, mert néhány hónappal a könyvecske kiadása előtt léptem be a Főtaxi kötelékébe. De mint, lelkes ifjú titán, biztos szóról-szóra megtanultam annak idején. Most a kezembe akadt, gondoltam érdemes megosztani a nyilvánossággal.
Ha bárki, rendrakás, lomtalanítás okán talál ilyesmit a padláson, pinyóban, akkor szépen kérem ne dobja ki, hanem juttassa el hozzánk! Ime az akkori szabályok:
FŐVÁROSI AUTÓTAXI VÁLLALAT
20/1987. SZ. IGAZGATÓI UTASÍTÁS
SZOLGÁLATI RENDTARTÁS forgalmi gépkocsivezetők részére
Készítette: Szervezési és elemzési'osztály
Budapest, 1987. július 1.
1.
A VÁLLALAT ISMERTETÉSE
1.1.
A vállalat neve, székhelye és fontosabb adatai:
Neve: Fővárosi Autótaxi Vállalat
Székhelye: 1087 Budapest, Kerepesi út 15.
Típusa: Vállalati tanács általános vezetésével működő vállalat.
Kategóriája: „A"
Ágazati besorolása: Közlekedés
Törvényességi felügyelet gyakorlója: Budapest Főváros Tanácsa VB. Közlekedési Főigazgatósága
Levelezési cím: Budapest, Pf. 43. 1441
Telefon:
222-222 (Taxi rendelés)
188-888 (Taxi előrendelés)
343-199* (Kerepesi úti telefonközpont)
330-560* (Kerepesi úti telefonközpont) Telex: 22-6422
1.2.
A vállalat telepei:
1.21.
Fővárosi Autótaxi Vállalat Taxi Üzletág
Telephely: Budapest VIII., Asztalos Sándor u. 13.
Telefon: 338-550*
URH szerviz: Tel. 131-988
1.22.
Fővárosi Autótaxi Vállalat Teherautókölcsönző Üzletág
Telephely: Budapest XI., Prielle Kornélia u. 45.
Forgalmi osztály: Tel.: 452-550* (Prielle telefonközpont)
Túra egység: 334-334
Tehertaxi egység: 334-334
Teherautó kölcsönző iroda: 851-372
Ergonómiai csoport tel.: 343-199*7109 m., 452-550*/38 m., 61 m.
1.23.
Fővárosi Autótaxi Vállalat Szolgáltatási és Kereskedelmi Üzletág
Telephely: Budapest IX., Könyves Kálmán krt. 24.
Telefon: 335-520* (Könyves krtjielefonközpont)
1.24.
Fővárosi Autótaxi Vállalat Személyautókölcsönző Üzletág
Személyautókölcsönző osztály
Telephely: Budapest VII., Kertész u. 24-28.
Telefon: 116-116*/14 m., 15 m., 16 m. Közönségszolgálati Iroda
Telefon: 334-334, 343-199*7144 m., 116-116*713 m. Taxi Újság Szerkesztősége
Telefon: 116-116*733 m., 34 m. Jogsegélyszolgálat
Telefon: 116-116*721 m. Munkavédelmi csoport
Telefon: 116-116*741 m., 44 m.
1.25.
Munkavédelmi és Forgalombiztonsági osztály
Cím: 1061 Budapest VI., Liszt Ferenc tér 7.
Telefon: 429-117, 343-199*7112 m., 168 m., 261 m.
1.26.
Idegenforgalmi Iroda
Cím: 1072 Budapest VII., Akácfa u. 20.
Telefon: 228-242
1.27.
FŐTAXI Rep. téri Kirendeltség Ferihegy.
Cím: 1085 Budapest, Ferihegyi Közforgalmi Repülőtér
Tel.:578-629, 343-199*7161 m. Ferihegy 2.
Tel.: 578-606, 578-618, 578-592
1.28.
FŐTAXI BNV Kirendeltség (időszakos)
Cím: 1101 Budapest X., Dobi István u. 10. HUNGEXPO 11. kapu
Telefon: 833-322, 470-990/537 m.
1.3. Védjegy
A vállalat által használt, törv. védett, az Országos Találmányi Hivatal által lajstromozott védjegyek:
— színes, piros-fehér kocka
— FŐTAXI (a vállalat nevének rövidítése)
— TAXI szabad jelző (vállalati szabvány szerinti)
1.4. A vállalat tevékenységi kőre
1.41. Taxi közlekedés:
— közúti személyszállítás taxival: díjjelző készülékkel ellátott személygépkocsi (személytaxi) rendelkezésre bocsátása közterületről;
— iránytaxi: előírt útvonalhoz és megállóhelyekhez kötött, meghatározott viteldíj ellenében igénybe vehető, személygépkocsival történő közúti, személyszállítás, amely lehet rendszeres, vagy alkalomszerű;
— személygépkocsi rendelkezésre bocsátása vezetővel: kilométerszámláló szerkezettel felszerelt személygépkocsival helyközi (távolsági) és helyi, továbbá nemzetközi személyszállítás;
— személyautó kölcsönzés: személygépkocsi bérbeadása külföldi és magyar állampolgároknak, vezető nélkül, belföldi és külföldi igénybevételre.
1.42. Vegyesgépjármüközlekedés:
— tehertaxi rendelkezésre bocsátása: viteldíjjelző készülékkel felszerelt — 4 tonna teherbírásnál nem nagyobb — tehergépkocsival végzett áruszállítási tevékenység;
— tehergépjármű (utánfutó, lakókocsi) bérbeadása: tehergépjármű (utánfutó, lakókocsi) használatba adása vezető nélkül, belföldi igénybevételre, magyar állampolgárok és jogi személyek részére;
— tehergépjármű rendelkezésre bocsátása vezetővel: kilométerszámláló szerkezettel felszerelt tehergépkocsival történő áruszállítás.
1.43. Garázsszolgáltatás:
— gépkocsi bérmosás: magánszemélyek és közületek gépkocsijainak bérmosása, a gépkocsi külső részeinek mosóberendezéssel történő vegyszeroldatos tisztítása.
1.44. Vegyesiparcikk kiskereskedelem:
— használt, forgalomból kivont személy- és tehergépkocsik, valamint saját bontásból származó alkatrészek közvetlen értékesítése magánszemélyek és közületek részére. (A 3 évnél nem idősebb gépkocsikra is kiterjed a vállalat jogköre.)
1.45. Egyéb tevékenységek:
— A fővárosi tanácsi szervek ultrarövid hullámú rádió adó-vevő berendezéseinek műszaki ellenőrzése, karbantartása, javítása;
— lakosság részére személygépkocsi javítás, autómosás, hatósági műszaki vizsgára felkészítés, vizsgáztatás, szerviztevékenység, alváz-és üregvédelem;
— magánszemélyek egyéni és csoportos turista utaztatása belföldön és külföldre;
— a vállalati tevékenységet biztosító forgalmi, műszaki, gazdasági, ügyviteli tevékenység ellátása;
— a vállalat zavartalan funkcionálásához létszám, eszköz, működési feltételeket biztosító tevékenységek ellátása.
2. A VÁLLALAT ÉS A FUVAROZTATÓ JOGAIT, KÖTELEZETTSÉGEIT SZABÁLYOZÓ ELŐÍRÁSOK
2.01. Fuvarozási tevékenységet szabályozó rendelkezések, utasítások köre.
A vállalat személyszállítási tevékenységének lebonyolítását az idevonatkozó jogszabályok, illetve a kiadott vállalati utasítások szabályozzák. Az utasításokat ezen rendtartáson kívül a vállalat igazgatója és az utasítás kiadására felhatalmazott vállalati dolgozók által kiadott rendeletek, szolgálati utasítások és szóbeli rendelkezések tartalmazzák. A szolgálat ellátására vonatkozó rendelkezéseket a „Rendelet Könyv"-ben is közzéteszik.
A forgalmi gépkocsivezetők kötelesek ezért állandóan tájékozódni az ott megjelent utasításokról és azok tudomásulvételét aláírásukkal igazolni. Telephelyről történő induláskor, valamint minden elszámoláskor a gépkocsivezető szolgálatát addig nem kezdheti meg, amíg a Rendelet Könyvben szereplő új utasításokat nem tanulmányozta át és nem vette tudomásul, illetveezt aláírásával nem igazolta. Utcai váltás esetén a váltóval szóban kell közölni a Rendelet Könyvben foglaltakat. Ebben az esetben a váltó a szóbeli értesítést követő elszámolási cikluson belül, de legkésőbb a rendelet érvénybelépését megelőzően 24 órával köteles annak tudomásulvételét a Rendelet Könyvben aláírásával igazolni.
A szolgálat ellátásával kapcsolatos egyes előírásokat, utasításokat, hirdetményeket (pl.: a szolgálati beosztásra vonatkozóan) az üzletág gépkocsivezetői tartózkodójában függesztik ki.
A gépkocsivezetők kötelesek ezeket is részletesen tanulmányozni és a rájuk vonatkozó előírásokat tudomásul venni.
A szolgálat ellátásával kapcsolatosan kiadott, vagy azt érintő valameny-nyi rendelkezést a gépkocsivezető maradéktalanul köteles teljesíteni.
Ez vonatkozik minden egyéb utasításra is, amelyet a forgalom irányításával, ellenőrzésével, szervezésével megbízott vállalati dolgozó ad ki.
Ha a gépkocsivezető a jelen Rendtartással, vagy a KRESZ-szel ellentétes értelmű utasítást kap, köteles az utasítást adó személy figyelmét erre felhívni.
Különleges esetekben, ha a Szolgálati Rendtartással ellentétes utasítást kiadó a végrehajtást ennek ellenére is megkívánja, a gépkocsivezetőnek - lehetőség szerint -joga van ezt írásban kérni.
A megerősített és írásban adott utasítást a gépkocsivezető köteles az utasítást adó felelősségére végrehajtani, amennyiben az törvénybe, vagy egyéb jogszabályba nem ütközik (pl. KRESZ).
A KRESZ-szabályokkal ellentétes értelmű utasítást csak hatósági jogkörben eljáró személy adhat, az általa adott utasítást a gépkocsivezető köteles végrehajtani, ha az az élet- és vagyonbiztonságot nem veszélyezteti. Az esetről jelentőlapot köteles kiállítani, ezen fel kell tüntetni az intézkedő személy nevét, beosztását, rendfokozatát. (Ezeket az adatokat az utasítás végrehajtásának megkezdése előtt ellenőrizni kell.)
2.02. Személyszállítási szerződés és szabályok kötelező érvénye
A személyszállítási tevékenység lebonyolítására vonatkozó szabályok nem csak a vállalati dolgozókra, hanem a megrendelőre, utasra vonatkozólag is kötelező érvényűek.
Ennek értelmében a fuvarozásnál ezekkel ellentétes kikötések érvénytelenek és csakis a fennálló rendelkezéseknek megfelelően megkötött megállapodás érvényes.
2.03. Fuvarozási kényszer (szerződéskötési kötelezettség)
A díjjelző készülékkel ellátott személygépkocsi (személytaxi) rendelkezésre bocsátására az üzemben tartót szerződéskötési kötelezettség terheli. A jelentkező fuvarigényt a vállalatnak ki kell elégítenie, ha
— az vonatkozó jogszabályba, vagy ennek alapján kiadott hatósági, vagy vállalati rendelkezésbe nem ütközik,
— a szükséges eszközök (gépkocsik stb.) rendelkezésre állnak,
— a megrendelő a személyszállítási szerződési szabályzat és díjszabás feltételeit teljesíti (a díjszabás jellemzőit, alkalmazásának módját, a fizetés eszközeit az üzletágak szerinti fejezetek tartalmazzák),
— a fuvarozás személy- és vagyonbiztonság stb. veszélyeztetése nélkül végrehajtható,
— a fuvarozást nem akadályozzák az időjárási és útviszonyok, vagy olyan körülmények, amelyeket a vállalat elhárítani nem tud.
2.04. Szállításútvonala
A taxigépkocsivezetőnek az utas beszállásakor udvariasan meg kell kérdeznie az úticélt. Ennek ismeretében, a forgalmi viszonyok függvényében, az általa optimálisnak tartott útvonalat ismertetnie kell az utassal, közel egyenértékű választható útvonalak esetén az utas döntését kell kérni. Ezt követően a fuvarozást az utas által kívánt, egyébként pedig mindig a legrövidebb alkalmas útvonalon köteles lebonyolítani.
2.05. Szállítási akadályok
A gépkocsi továbbhaladásának valamely körülmény által történő akadályoztatása esetén, a vállalat a lehetőségekhez képest gondoskodni köteles az utas és poggyászának továbbszállításáról.
* Ha a fuvarozás folytatása a felmerült akadályok miatt nem lehetséges, illetve, ha az utas a fuvarozás folytatását nem kívánja, a fuvarozás megszakadásáig felmerült fuvardíjat a fuvaroztató (utas) megfizetni köteles.
Ha a továbbfuvarozás az eredetileg megállapított útvonalaktól eltérően csak kerülő úton lehetséges és az utas ilyen módon is igényli a fuvarozás folytatását, a felmerülő többletköltségeket köteles megfizetni. (A szállítási akadályokat a 4.334. pont 1. alpontja részletesen tárgyalja.)
2.06. Szállításból kizárt személyek
— ha a gépkocsivezető a fuvar vállalása előtt meg tudja állapítani, hogy a jelentkező utas;
= fertőző betegségben szenved, = közveszélyes elmebeteg,
— kísérő nélküli 6 éven aluli gyermek (6—14 éves korú gyermeket a gépkocsivezető csak saját felelősségére fuvarozhat),
— a gépkocsira megállapított utasszámot meghaladó személy (elbírálásánál a KRESZ előírások érvényesek),
— az a személy, aki olyan mértékben ittas, hogy szállítása balesetveszélyt rejthet magában,
— olyan személy, akire vonatkozóan a gépkocsivezető megállapítja, hogy ruházatával, vagy egyéb módon beszennyezheti a gépkocsit (kivételt képez az az ittas személy, akit rendőri intézkedésre, illetve kísérettel szállítanak).
2.07. Élő állat szállítása
Élő állat csak utassal együtt, és
— Limousinban az utastérben elhelyezve,
— Combiban az utastérben elhelyezve,
vagy külön rögzített ládában, szatyorban, csomagban, kosárban stb. a csomagtérben elhelyezve szállítható.
A kisebb élő állatok szállítása kötelező, ha ez a gépkocsi belsejének rongálása, szennyeződése, valamint a bent ülők testi épségének-veszélyeztetése nélkül lebonyolítható és at)ép kő esi vezetőt a vezetésben nem zavarja.
A kutya csak szájkosárral, nyakörvvel és olyan módon elhelyezve szállítható, hogy a gépkocsi utasterét ne szennyezze be. Az állat őrzése az utas kötelessége !
2.08. Szállításból kizárt tárgyak
Az alábbiakban közölt súlyhatárt meghaladó poggyász. Maximális poggyászsúly (arányosan elosztva):
VAZ 2101,2103,2106,21013 VAZ 2102
Vezető + 1 utas esetén 260 kg 290 kg
Vezető + 2 utas esetén 190 kg 220 kg
Vezető + 3 utas esetén 120 kg 150 kg
Vezető + 4 utas esetén 50 kg 80 kg
Barkas B—1000 típusú mikrobusz csomagterében szállítható maximális pogygyászsúly 135 kg.
— az utashoz tartozó olyan tárgy (anyag, berendezés), melynek szállítását jogszabály, hatósági, vagy vállalati rendelkezés tiltja;
— olyan tárgy, amely természeténél, állapotánál, méreténél, vagy csomagolásánál fogva személygépkocsin történő fuvarozásra nem alkalmas, mert a gépkocsit bepiszkíthatja, rongálhatja, illetve a közlekedés biztonságát veszélyeztetheti. (Ide értendők a gyúlékony, vagy robbanó anyagok, továbbá az erős átható szagú, vagy bűzös anyagok is.);
— töltött fegyver (kivéve fegyveres testületek szolgálatot teljesítő tagjait);
— olyan anyagok, berendezések, amelyek hatósági rendelet folytán csak feltételesen fuvarozhatok, kivéve a bádogdobozba csomagolt filmek.
2.09. Poggyászszállítás
Az utashoz tartozó csomagok szállítása, — amennyiben nem esik az előző 2.08. pontban foglalt tilalom, illetve korlátozás alá — kötelező és díjtalan.
A gépkocsivezetőnek jogában áll az utas kézipoggyászát az utas közre
működésével megvizsgálni, ha alapos gyanú merül fel arra vonatkozóan, hogy
az a szállításból kizárt tárgyakat tartalmaz. -
A gépkocsi utasterébe bevitt kézipoggyász őrzése az utas kötelessége.
A gépkocsi utasterébe olyan csomagot, tárgyat nem szabad elhelyezni,
amely a gépkocsi belsejét (ülését) rongálhatja, beszennyezheti, vagy a gépko
csivezető bármely irányba való kilátását zavarja, illetve elhelyezése egyéb okból balesetveszélyes.
A személygépjármű utasterében el nem helyezhető tárgyakat a hátsó csomagtartóba kell berakodni, ezt kizárólag a gépkocsivezető végezheti, mégpedig oly módon, hogy a cső magtartó f ed él teljes lezárása akadályba ne ütközzön.
A zárt kocsiszekrényű jármű tetején rakományt elhelyezni csak abban az esetben szabad, ha a járműre tetőcsomagtartó van felszerelve.
A gépkocsivezető szükség esetén köteles ezt a lehetőséget felajánlani és alkalmazni, amennyiben a szállítás biztonságosan, a KRESZ előírásainak megfelelően lebonyolítható.
A gépkocsivezető az átvett csomagokat úgy köteles elhelyezni, rögzíteni, hogy azok a gépkocsiból, gépkocsiról ki (le) ne essenek, illetve sérülést ne szenvedjenek. A csomagok rögzítése és kibontása során a gépkocsivezetőnek fokozott óvatossággal kell eljárnia, ügyelve arra is, hogy személyi sérülés ne következzék be. Ezért ezen munkafolyamatokban a neki segítő utas mozgását és tevékenységét baleset megelőzése érdekében irányítania kell.
A gépkocsivezetőnek az utastól darabszám szerint kell átvenni a csomagokat, olymódon, hogy a darabszámot szóban közli az utassal. A gépkocsivezető köteles az utas csomagjait a gépkocsi mellől a gépkocsiba berakni, illetve a fuvar végeztével a csomagokat a gépkocsi mellé lerakni és darabszám szerint átadni az utasnak, akinek figyelmét külön fel kell hívni, hogy ellenőrizze nem hiányzik-e valamelyik csomagja. Az utas válaszától függően lehetőséget kell adni, Hogy az utas a csomagtartó részbe, illetve utastérbe betekinthessen.
Segítség nélkül női gépkocsivezető 20 kg-nál, férfi gépkocsivezető 30 kg-nál nagyobb súlyú tárgyak be- és kirakására nem kötelezhető.
A fuvar végeztével a gépkocsivezető köteles a gépkocsit átvizsgálni
és amennyiben idegen tárgyat talál, a jelen rendtartás 4.334.3. pontjában
leírtak szerint eljárni.
2.10. A vállalat felelőssége alkalmazottaiért
A vállalat felelős a személyszállítás végrehajtása céljából általa alkalmazott személyeknek á fuvarozással kapcsolatos cselekményeiért, illetve mulasztásáért.
Nem felelős azonban, ha az alkalmazottai a személyszállítási kötelezettségen kívüli szolgáltatásokat teljesítenek, tehát olyanokat, amelyek ellátása nem az üzemben tartó kötelessége (pl.: az úti holmiknak az utas lakásába való felvitelekor előforduló károsodásért).
2.11. Kártérítés
2.111. A megrendelő kártérítési joga a vállalattal szemben
A megrendelőnek a vállalattal szemben kártérítési igénye jelentkezhet, ha
— a személyszállítás a vállalatnak felróható okból hiúsul meg (pl. ha az üzemben tartó a személygépkocsit a szerződésben meghatározón időben, — vagy legkésőbb az azt követő 30 percen belül - nem állítja ki, a megrendelő kártérítésként követelheti a más járműért kifizetett díjtöbbletet, továbbá a szerződésszegés folytán keletkezett kárát),
— az utaspoggyász (élő állat) a vállalat vétkessége következtében elvész, illetve károsodik,
— az utas ruházata — a vállalatnak felróható okból — beszennyeződik, illetve károsodik. Mentesül a vállalat a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy:
— úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható;
— a gépkocsinak a megrendelésben megjelölt helyre, vagy időben való előállítása valamilyen hatósági rendelkezésbe ütközik, vagy a gépkocsi előállítását előre nem látható, a vállalattól független körülmény akadályozta;
— ha az útipoggyászt ért kár (sérülés, elvesztés) a vállalat tevékenységi körén körén kívül eső elháríthatatlan ok, az útipoggyász belső tulajdonsága, az útipoggyász csomagolásának hiányossága, vagy az utas vétkessége miatt következik be (pl..a poggyász fuvarozásból kizárt tárgyat tartalmazott, a kár olyan tárgyban keletkezett, amelynek őrzése az utas kötelessége stb.).
2.112. A vállalat kártérítési joga a megrendelővel, utassal szemben
— Aki a szállítási vállalat létesítményeit, berendezési tárgyait, vagy gépjárművét megrongálja, vagy beszennyezi, köteles a helyreállítás, illetőleg a tisztítás során felmerült költségeket megtéríteni. Szándékos rongálás esetén a térítés megfizetésén kívül a rongáló ellen feljelentést is kell tenni.
— Ha a gépkocsiban fertőző beteget szállítottak, vagy a fertőzés lehetőségét magában rejtő beszennyeződés történt, a gépkocsi fertőtlenítéséről a vállalat köteles gondoskodni.
(A fenti esetekben a gépkocsivezető részéről követendő eljárást a 4.334.5. pont szabályozza.)
2.12. A személyszállítási szerződésből eredő igények elévülése
A személyszállítási szerződésből eredő igények egy év alatt évülnek el. Az elévülési idő kezdődik a szerződésből eredő minden követelés tekintetében a szállítás befejezésének napjától, illetőleg attól a naptól, amikor a szállítást be kellett volna fejezni.
Személyszállítási szerződés: a vállalat (mint üzemben tartó) és az utas (mint megrendelő) közötti — a szállítás céljára, idejére, útvonalára, módjára vonatkozó — megállapodás.
A személyszállítási szerződés megkötése történhet írásban (túrafuvar, gépkocsikölcsönzés, esküvői fuvar megrendelése stb.), illetve szóbelileg (telefonon történő és közvetlen utcai taxifuvar vállalás).
3. A FORGALMI GÉPKOCSIVEZETŐI SZOLGÁLAT ELLÁTÁSÁNAK FELTÉTELEI, SZEMÉLYI ÉS ANYAGI FELELŐSSÉG
A vállalatnál a személyszállító gépkocsivezetői munkakört csak józan életű, fegyelmezett sjemély láthatja el, akinek a tevékenység ellátását akadályozó káros szenvedélye, vagy. betegsége nincs, tiszta erkölcsi bizonyítvánnyal rendelkezik.
3.1. A gépkocsivezetői szolgálat egészségügyi feltételei 3.11. Általános egészségügyi feltételek
Rövidlátó, nagyothalló, színtévesztő, iszákos, vagy a forgalmi tevékenységet károsan befolyásoló egyéb szenvedéllyel rendelkező (kábítószer-fogyasztó) és olyan személy, aki testi fogyatékosság, vagy szervi megbetegedés miatt a forgalom biztonságát,- saját és más testi épségét veszélyeztetheti, gépkocsivezetői munkakört nem tölthet be. 60 éven felüli férfi és 55 év feletti női gépkocsivezető vállalati gépkocsit csak üzemorvosi vélemény alapján vezethet. Női gépjárművezetők a terhességük megállapítását követően gépkocsivezetői munkakört nem tölthetnek be. A terhesség megállapítása után forgalmi vezetőjük felé bejelentéssel tartoznak (terhességüket a terhesgondozási könyv felmutatásával jgazolják), hogy megfelelő beosztásuk iránt intézkedés történjen. A 70. életévüket betöltött gépkocsivezetők évente vállalati ergonómiai vizsgálaton kötelesek részt venni.
3.12. Orvosi vizsgálatokon való megjelenési kötelezettség
A gépkocsivezető egészségügyi alkalmasságát a felvételkor kötelezően előírt orvosi vizsgálatok során állapítják meg. Ezen túlmenően a gépkocsivezető kötelesmegjelenni:
— az előírt időszakos orvosi vizsgálaton az üzemorvosnál,
— 6 nap, vagy annál hosszabb ideig tartó betegség, illetve 30 napot meghaladó egyéb távollét után a szolgálatba lépés előtt ellenőrző vizsgálaton az
üzemorvosnál,
— az összes vállalati dolgozó részére előírt — betegség-megelőző orvosi, orvospszichológiai alkalmassági — vizsgálatokon (tbc, stb.),
— egyedi esetekben személyi alkalmassági vizsgálatokon.
3.13. Egészségügyi panaszok jelentése
A gépkocsivezető köteles a szolgálata ellátását akadályozó esetleges egészségügyi panaszait, minden olyan betegséget, egészségromlást (pszichikai, fizikai, biológiai), mely a szolgálat ellátását és a biztonságos vezetést akadályozza, egységvezetőjének, vagy a forgalmi szolgálatnak, illetve utasításukra az üzemorvosnak jelenteni.
A forgalmazás közben bekövetkezett minden olyan megbetegedést, tartós rosszullétet, vagy átmeneti egészségkárosodást (pl. szembe jutott idegen test, sérült köröm, felkötött kar stb.), amely a szolgálat ellátását gátolja a Forgalomirányító központnak azonnal jelenteni kell és a kapott utasítás szerint, — ami kizárólag ellenőri intézkedésre és a gépkocsivezető vezetéstől való eltiltására, a gépkocsi telephelyre történő beszállítására vonatkozhat — kell eljárni. A gépkocsivezető haladéktalanul köteles jelentkezni a vállalati orvosnál még abban az esetben is, ha SZTK orvosnál már volt.
3.14. Eljárás üzemi baleset esetén
A baleset fogalma:
Baleset az emberi szervezetet ért olyan egyszeri külső hatás, amely a dolgozó akaratától függetlenül, hirtelen, vagy aránylag rövid idő alatt következett be és sérülést, mérgezést, vagy más egészségkárosodást, illetve halált okoz.
Az üzemi baleset fogalma: Üzemi baleset az a baleset:
- amely a dolgozót a foglalkozása körében végzett munka közben, vagy azzal összefüggésben,
- munkába, vagy onnan a lakására (szállására) menet közben (úti baleset),
- szervezett társadalmi munka végzése,
- társadalombiztosítási ellátások igénybevétele során éri.
Az úti balesetet 24 órán belül be kell jelenteni, ellenkező esetben az üzemi
baleseti jellegből kizárandó.
Nem üzemi baleset az a baleset, amely:
- kizárólag a sérült ittassága miatt;
- engedély nélkül végzett munka, engedély nélküli járműhasználat, munkahelyi rendbontás során;
- úti baleset esetén nem a legrövidebb útvonalon közlekedve, vagy az utazás indokolatlan megszakítása során következett be;
- a dolgozót sport és kulturális rendezvény közben érte;v
- öncsonkítás és öngyilkosság folytán következett be. Ha a forgalmi dolgozót munkavégzés közben közúti eseményből adódó (gyorshajtás, ütközés stb.) vagy un. egyéb baleset éri (támadás, elesés, ajtó becsapódásból eredő uysérülés, csomagemelés stb.) köteles minden esetben ellenőri intézkedést kérni.
Ha a forgalmi dolgozót a vállalat bármelyik telephelyén belül éri az üzemi baleset, azt köteles a garázsmesternek jelenteni.
Amennyiben a bejelentés akadályba ütköznék, egészségi, vagy más okból, akkor a dolgozó közvetlen munkatársa köteles a jelentést megtenni. (Az általános megfogalmazáson túlmenően a forgalmazással kapcsolatosan előforduló közúti balesetek alkalmával követendő eljárást részletesen a Rendtartás 4.334. pontja tartalmazza.)
Ha a sérült dolgozó bejelentési kötelezettségét elmulasztja, (vagy az eseményt később jelenti) a fegyelmi jogkört gyakorló vezetőnek vele szemben felelősségrevonást kell alkalmaznia.
3. 15. Alkohol és kábítószer fogyasztásának tilalma
Nem állhat forgalomba az a dolgozó, aki alkohol, illetve vezetési képességre befolyást gyakorló gyógyszer, kábítószer hatása alatt áll, vagy vele szemben ilyen jellegű gyanú felmerül.
Szolgálat közben alkoholt, alkohol tartalmú italokat, kábítószert, illetve a vezetési képességre hatást gyakorló gyógyszert fogyasztani tilos. Utcán történő váltáskor, ha a gépkocsivezetőnek a váltótárs ittasságára gyanúja támad, a gépkocsit nem adhatja át és a helyszínre ellenőri intézkedést
kell kérnie.
Ha bármelyik vállalati dolgozó szolgálatban lévő, vagy szolgálatba induló gépkocsivezető ittasságát észleli, köteles a munkavégzést megakadályozni és haladéktalanul jelentést tenni a Forgalomirányító központ vezető forgalomirányítójának, forgalmi tisztviselőnek, egységvezetőnek, vagy a forgalomirányító ellenőrnek.
A műszak kezdésekor, vagy műszak közben az alkoholszondás vizsga latnak — melyet a forgalomirányító és baleseti helyszínelő ellenőr, társadalmi ellenőr, üzemorvos, forgalmi szolgálat, garázsmester, valamint ellenőrzési joggal felruházott személy végezhet — a gépkocsivezető köteles alávetni magát.
Az ittassággal azonos elbírálás alá esik az is, ha a forgalmi dolgozó bármilyen kábítószert fogyaszt, vagy ilyen hatású gyógyszert szed.
Az ittasság, vagy kábítószer hatása alatt lévő állapotot, annak megállapítása után jegyzőkönyvben kell rögzíteni a bizonyító adatok felsorolásával, a tanúk adatainak felvételével együtt.
A közúti forgalomellenőrzés alkalmával tapasztalt ittasság, vagy hasonló elbírálás alá tartozó fizikai állapot esetén „ellenőri jelentés"-t és „tájékoztató jelentés"-t (alkoholszondás vizsgálatról) kell kiállítani.
Az ittas vezetés bűncselekménynek minősül, ezért az elkövető ellen minden esetben büntető eljárás indul.
3.2. Gépkocsivezetői munkakör szakmai követelményei 3.21. Szakmai képesítés
A gépkocsivezetőnek rendelkeznie kell:
- vagy 1978. márc. 31. előtt megszerzett állásvállalásra jogosító vezetői engedéllyel,-
- vagy „B" kategóriás vezetői engedélybe bejegyzett PAV. II. alkalmassági
igazolással. A munkakör ellátásához szükséges továbbá:
- a KRESZ, budapesti helyismereti, vezetési gyakorlati felvételi vizsgakövetelmények teljesítése;
- felmérő jellegű vállalati ergonómiai alkalmassági vizsgálat;
— jelen Rendtartás, a szolgálat ellátásához kapcsolódó érvényben lévő hatósági és vállalati rendeletek ismerete (betanító oktatás),
- Budapest területének, közlekedési hálózatának (utcák, terek, fontosabb létesítmények stb.), taxiállomások helyének alapos ismerete.
3.22. Gépkocsivezetők továbbképzése
A vállalat gépkocsivezetői kötelesek évenként ismeretfelújító továbbképzésen, illetve szükség szerint továbbképző oktatáson munkacsoportjukka! együtt pontosan megjelenni és annak teljes időtartamán (6 óra) résztvenni
Amennyiben az ismeretfelújító továbbképzés, illetve oktatás teSjes időtartamán nem tud résztvenni a gépkocsivezető, egységvezetője vezénylése alapján pótoktatáson köteles résztvenni. A továbbképzésen a gépkocsivezető érvényes gépjárművezetői engedéllyel és oktatási igazolvánnyal tartozik megjelenni. Az oktatáson, illetve ismeretfelújító továbbképzésen való eredményes részvételt a forgalmi szakoktató az oktatási igazolványon igazolja. Az igazolványt szolgálata közben a gépkocsivezető köteies magánál tartani. A továbbképzés befejezéseképpen ellenőrző vizsgát kell tenni. A meg nem felelteket pótvizsgára kell utasítani. Amennyiben a pótvizsgán sem teljesítette a megfelelő szintet, a gépkocsivezető a vizsga sikeres letételéig forgalmi szolgálatot nem láthat el.
Szolgálat közben okozott sajáthibás balesetet követően mindenkor, egyéb szabálysértés, károkozás esetén a forgalmi egységvezető döntése alapján a gépkocsivezető köteles KRESZ vizsgát tenni.
A vállalat esetenkénti elbírálása alapján a gépkocsivezető alkalmassági vizsgálaton köteles résztvenni, és annak eredményétől függően helyezhető vissza a munkakörébe.
Félévenként minden gépkocsivezető köteles résztvenni a forgalmi munkacsoport-vezető által tartott munkavédelmi oktatáson, illetve évenként köteles a tűzvédelmi oktatáson résztvenni.
3.23. A gépkocsivezetői jogosítvány kezelésére vonatkozó előírások
A gépkocsivezető munkaköre ellátása közben (vizsgán, oktatáson is) érvényes gépjárművezetői engedélyét, 3 db kitöltött betétlappal, pályaalkalmasságot bizonyító egyéb bejegyzés hiányában gépkezelői minősítésével együtt köteles magánál tartani.
Abban az esetben, ha a gépkocsivezető gépjárművezetői engedélyét a hatóság bevonta, illetve az engedély bevonását, vagy „B" kategóriájának időszakos érvénytelenségét bírósági végzés elrendelte, a gépkocsivezető 48 órán belül köteles azt az egységvezetőjének írásban jelenteni. (Természetesen gépkocsit már ebben az időszakban sem vezethet.)
3.3. A forgalmi gépkocsivezetői szolgálat ellátásával kapcsolatos munkafegyelmi, magatartási előírások
A forgalmi gépkocsivezetőnek - tekintve, hogy közfeladatot, lakossági szolgáltató tevékenységet lát el és munkája végzése során a vállalatot képviseli — a szakmai előírások betartásán kívül a szocialista munka alapját képező tudatos munkafegyelmet kell tanúsítania.
A forgalmi szolgálatnál — tekintettel a gépkocsiközlekedés veszélyességére — különleges fontosságú a munkafegyelem kérdése. A forgalmi dolgozók munkafegyelme nem csak a forgalom zavartalan lebonyolításának, hanem az élet és a társadalmi tulajdon biztonságának is alapvető feltétele.
3.31. Magatartás az utazóközönséggel szemben
A gépkocsivezetőnek az utassal szemben feltétlen udvarias és segítőkész magatartást kell tanúsítani, különösen a beteg, idősebb, vagy kisgyermekkel utazó személyekkel szemben. Nem szabad azonban még az utas kérésére sem olyan szolgálatokat felajánlani, vagy teljesíteni, ami összeegyeztethetetlen a vállalat, illetve a vállalati dolgozók közmegbecsülésének követelményeivel. Kerülni kell a hangos vitákat. A nem fizető, vagy garázda részeg utasokkal szemben tettlegességet, vagy durva magatartást tanúsítani nem szabad. Tartózkodni kell a jogos önvédelmet meghaladó reagálásoktól. Az ilyen esetekben rendőri, ellenőri intézkedést kell kérni. Az egyéni és csoportos önbíráskodás semmilyen körülmények között sem indokolható, tilos, szigorú felelősségrevonást von maga utáni
A forgalmi gépkocsivezető fuvarozás közben csak az utas beleegyezésével dohányozhat, az utast azonban a dohányzás tekintetében korlátozni nem szabad!
A taxi gépkocsikban a gépkocsivezető a személyi tulajdonát képező rádiót vagy magnetofont, fuvarozás közben kizárólag az utas beleegyezésével, annak megkérdezése után használhatja. A magnetofonnal felvételt készíteni tilos!
(A készülékek és tartozékaik elhelyezésének, rögzítésének, áramellátásának stb. szabályait részletesen az 1/1983. sz. szakigazgatói utasítás tartalmazza, ilyen irányú igény esetén a gépkocsivezető a lehetőségeket illetően részletesen tájékozódni köteles.)
CB-készülék kizárólag az üzletágvezető engedélyével, meghatározott célra és módon helyezhető el és használható.
A munkaköri kötelezettség teljesítéséért, a fuvarozás lebonyolításának körébe tartozó tevékenységéért a gépkocsivezető sem maga, sem más részére ajándékot, jutalmat, borravalót nem kérhet, nem követelhet (ráutaló magatartással sem).
A munkaköri kötelezettség megszegéséért pénzbeli, vagy egyéb előny követelése, kérése, vagy elfogadása egyaránt tilos!
3.32. Munkatársakkal szembeni magatartás
A gépkocsivezetőnek munkatársaival szemben együttműködő és segítőkész, udvarias magatartást kell tanúsítania. A jó munkavégzés érdekében feltétlenül szükséges, hogy a valódi, vagy vélt sérelem esetén is tartózkodjon a durva szóváltástól, vagy magatartástól, különösen nyilvánosság előtt.
Az ellenőrzési jogkörre*felruházott vállalati dolgozókkal szemben udvarias, segítőkész magatartást kell tanúsítani, munkájú^ végzésében támogatni kell őket.
Szigorúan tilos a:
- forgalmi előadó, forgalmi ügyviteli csoportvezető,
- pénztáros,
- forgalmi érkeztető, indító,
- garázsmester,
- kocsiátvevő,
- portaszolgálatotteljesítő,
- műhelyi csoportvezető,
- minőségi ellenőr,
- autókölcsönzési forgalmi és műszaki előadó,
- forgalmi ellenőr és baleseti helyszínelő,
- raktárvezető és kinevezett helyettesei,
- URH műszerész,
- munkaelőkészítő szakmunkás,
- raktári anyagkiadó,
- ügyviteli alkalmazott,
- összes gazdasági, forgalmi, műszaki ügyintéző munkakörökben dolgozó,
- illetve a felsoroltaknál magasabb beosztású alkalmazottak részére bármilyen formájú és mértékű ajándék, pénz (borravaló) adása.
3.33. Magatartás hivatalos személlyel szemben
A rendőrség, honvédség és a munkásőrség tagjaival, az önkéntes rendőrökkel, valamint minden hatósági jogkörben eljáró hivatalos személlyel szemben határozott, de előzékeny és udvarias magatartást kell tanúsítani, a hatáskörükben eljáró személyeket messzemenően támogatni kell.
A hatósági jogkörben eljáró hivatalos személyek, illetve a megfelelő jogkörrel felruházott vállalati dolgozók rendelkezéseit, utasításait — amennyiben azok a gépkocsivezető tudomása szerint jogszabályba, illetve vállalati rendelkezésekbe nem ütköznek, — ellenvetés nélkül végre kell hajtani. Ha az adott rendelkezés ellentétben áll valamelyik előírással, akkor a jelen Rendtartás 2.01. pontjában leírtak szerint kell eljárni.
3.34. Jelentési kötelezettség
Az alábbiakban csak a jelentési kötelezettség azon esetéi kerülnek felsorolásra, amelyekre jelen Rendtartás egyéb fejezeteiben utalás nem történik.
3.341. Jelentési kötelezettség népgazdasági és vállalati érdeket sértő cselekmény esetén
Abban az esetben, ha a forgalmi gépkocsivezetőnek tudomására jut, hogy a népgazdaságot, vagy a vállalat érdekeit sértő, tulajdonát károsító, vagy veszélyeztető cselekményt követtek el, erről a forgalmi egység vezetőjének, a forgalmi tisztviselőnek, vagy a vezető forgalomirányítónak azonnal jelentést kell tennie. A gépkocsivezető hivatalos szervek felé az azonnali intézkedést igénylő ügyekben bejelentést közvetlenül is megteheti, ebben az esetben köteles utólagosan tájékoztatni a vállalat fent megjelölt dolgozóit. Ugyancsak köteles haladéktalanul jelenteni a szolgálatban előforduló minden rendkívüli eseményt, tapasztalt, vagy tudomására jutott mindennemű visszaélést, szolgálati mulasztást, szabálysértést.
3.342. Panaszok, behelentések megtétele
A gépkocsivezető szolgálati ügyekkel kapcsolatos bejelentéseivel, panaszaival,
kérelmeivel közvetlenül egységvezetőjéhez köteles fordulni. Ha az intézkedést sérelmesnek tartja, panaszt nyújthat be a szolgálati út betartásával (forgalmi osztályvezető, üzletágvezető). A döntésig a gépkocsivezető köteles az egységvezető intézkedését tudomásul venni, illetve végrehajtani.
Abban az esetben, ha a gépkocsivezetőt megbetegedés, vagy egyéb ok akadályozza az előírt időben a szolgálat megkezdésében, köteles ezen tényről egységvezetőjét, — annak távollétében megbízón helyettesét — haladéktalanul tájékoztatni, hogy a forgalmazás zavartalansága érdekében a szükséges intézkedés még kiadható legyen.
A távollét okát a bejelentéssel egyidejűleg indokolni kell. Az egységvezető indokolt esetben szabadnapcserét engedélyezhet.
A gépkocsivezető a személyi adataiban beállott változást (név, lakcím) 48 órán belül köteles írásban jelenteni forgalmi egységvezetőjének.
Mellékfoglalkozású gépkocsivezető az erkölcsi bizonyítvány visszavonását is köteles azonnal bejelenteni.
3.35. Hivatali titoktartás
Vállalati, szolgálati ügyekről illetéktelen helyen és személyek előtt beszélni szigorúan tilos. A vállalatok kívülállók, így az utazóközönség érdeklődésére is csupán a fuvarozással kapcsolatos és az utast érdeklő kérdésekre, ismertetésre szorítkozhat a gépkocsivezető, és a legszigorúbban tartózkodni köteles a vállalati rendelkezések bírálatától.
3.36. A vállalat működésével össze nem függő tevékenység végzésea vállalat területén
A vállalat területén, valamint egyéb (pl. gépkocsi, reptér, BNV stb.) szolgálati helyeken, illetve szolgálat közben a vállalat működésével össze nem függő bármilyen tevékenység végzése (pl. szerencsejáték, pénzgyűjtés, sorsolások rendezése, hirdetmények kifüggesztése stb.) tilos! Egyes tevékenységek végzésére azonban indokolt esetben az illetékes gazdasági vezető engedélyt adhat.
3.37. Külső megjelenés, vállalati jelvények viselése, a gépkocsivezető személyéhez kapcsolódó kötelező okmányok, használati tárgyak
3.371. Öltözködés
A szolgálat ellátása közben gondozott, tiszta, a közízlésnek megfelelő öltözetet kell viselni.
Rövid nadrág használata tilos!
Az öltözéken idegen állam jelzése, katonai rendfokozat stb. nem lehet.
Szakadt, foltos, ápolatlan ruházatban szolgálatot teljesíteni tilos!
A biztonságos vezetés érdekében elől-hátul zárt, vagy pántos cipőt vagy szandált kell viselni.
Fatalpú papucs, vagy ilyen jellegű saru, egyéb lábbeli viselése tilos!
3.372. Haj- és szakállviseletre vonatkozó előírások
A gépkocsivezetőnek tiszta, ápolt hajjal kell szolgálatát ellátnia, férfi gépkocsivezetőknél maximálisan a váll vonaláig érő haj a megengedett. Szakáll, bajusz, oldalszakáll viselése engedélyezett, amennyiben hosszúsága, ápoltsága megfelel a közízlésnek és a gépkocsivezető valamennyi igazolványképén, valamint a Szolgálati Könyvben lévő fényképen is így szerepel.
3.373. Jelvények viselése
A vállalati munkavégzéssel összefüggő jelvényeken (törzsgárda, balesetmentes közlekedésért, kiváló munkáért stb. adományozott jelvény) kívül más jelvény, embléma viselete nem engedélyezett.
3.374. Okmányok, használati tárgyak
A gépkocsivezető szolgálati ideje alatt köteles magánál tartani:
— vezetői engedélyt mellékleteivel,
— oktatási lap,
— személyazonossági igazolvány,
— taxi menetlevél-tömb,
— nyugta-tömb (indigóval),
— „Elismervény taxifuvardíjról" 3 pld-os tömb,
— Munkaszerződés (mellékállásúaknái),
— URH-kezelői engedély,
— CB-kezelői igazolvány,
— hiányelismervény,
— kisméretű notesz,
— golyóstoll,
— jelentőlap,
— baleseti kárbejelentő lap,
— üzemanyag-költség elszámolási tömb (túra gépkocsivezetőknél).
A 3.37. pontban foglalt előírások be nem tartása esetén a gépkocsivezető forgalomba nem engedhető, illetve a forgalomból beküldendő (beküldhető).
3.38. Fegyelmi felelősségrevonás
Fegyelmi vétséget követ el az a dolgozó, aki a munkaviszonyával kapcsolatos kötelezettségeit, a munkakörére vonatkozó hatósági, vállalati szabályokat, utasításokat, rendeleteket vétkesen megszegi, ideértve azt az esetet is, amikor munkaköréhez nem méltó magatartást tanúsít.
A gépkocsivezető foglalkozási körében, vagy munkavégzésével összefüggően elkövetett szabálysértése, munkafegyelmi vétsége esetén a fegyelmi jogkör gyakorlója fegyelmi szankciót alkalmazhat, függetlenül attól, hogy ez ügyben valamely hatóság (rendőrség, bíróság) eljárást folytat, folytatott, vagy folytatni fog.
A gépkocsivezetők felett a fegyelmi jogkört a hatályos vállalati „Irányelvek" figyelembevételével a forgalmi egységvezető gyakorolja. Egyes esetekben azonban a vállalat igazgatója, üzletágvezető, forgalmi osztályvezető magának tarthatja fenn ezt a jogot.
3.4. A gépkocsivezető személyi és anyagi felelőssége
3.41. A dolgozó által okozott kárén való felelősség
A gépkocsivezető felelőssége az okozott kárért az alábbiak szerint tagozódik:
- vétkes károkozásért való felelősség,
- hiány miatti, vétkességre tekintet nélküli anyagi felelősség,
- harmadik személynek okozott kárért való anyagi felelősség.
A gépkocsivezető a munkaviszonyból eredő kötelezettségének vétkes megsze
gésével okozott kárért a vétkesség (szándékosság, gondatlanság) fokától függő
mértékben anyagi felelősséggel tartozik.
A gépkocsivezető személyi és anyagi felelősséggel tartozik a beosztása szerinti szolgálati tennivalók kifogástalan ellátásáért, a reá bízott vállalati esz-»közök és értékek megőrzéséért, kezeléséért, gondozásáért, előírás szerinti használatáért, karbantartásáért.
Ennek keretében — a Munka Törvénykönyvben megjelölt mentesítő körülmény nem létében - anyagi felelősséggel tartozik a visszaszolgáltatási, elszámolási kötelezettséggel átvett:
- a telephelyről kivitt, vagy váltótársától átvett gépkocsiban,
- a gépkocsi eredeti, vagy a vállalat által beépített alkatrészeiben és tartozékaiban bekövetkezett hiányért,
- a váltótárstól átvett bevételért és egyéb értékekért.
A dolgozó anyagi felelőssége kiterjed az általa harmadik személynek okozott kár megtérítésére is.
3.42. A vállalati dolgozók és a vállalat vagyonbiztosításból eredő jogai és kötelességei
A vállalattal munkaviszonyban álló gépkocsivezetők, akik munkaszerződésben vállalják a vállalat által megkötőn CASCO biztosítás díjához való hozzájárulás fizetését, valamint annak munkabérből való levonását, mentesülnek — a szerződésben meghatározott kizáró feltételek hiányában — a gépjárműközlekedés során gondatlan cselekménnyel okozott, a 42/1970. (X. 27.) Korm. számú rendelet alapján a Hungária Biztosító által a kötelező felelősségbiztosítás körében nem rendezett és a vállalat üzemeltetésében lévő gépjárművekben keletkezett baleseti (kívülről ható, hirtelen fellépő erőhatás) károk megfizetése alól. A CASCO biztosítás ezen túlmenően balesetbiztosítást is nyújt - ha a baleset a gépjármű üzemeltetésével összefüggően keletkezett — a szerződésben meghatározott külön feltételek (pl. 28 napot elérő betegállomány, csonttörés stb.) esetén.
Megtéríti a Biztosító a személyfuvarozásból származó, megfelelően (elsősorban a taxióra által) igazolt bevétel elrablását, ha az erőszakos cselekményt a munkavégzés időtartamában, illetőleg a munkaidő leteltét követő két órán belül követik el.
Nem téríti meg azonban a Biztosító az ellopott bevételt, függetlenül attól, hogy a lopást azért követték el, mert a gépkocsivezető azt a gépkocsiban őrizetlenül hagyta, vagy azt a munkavégzés során kellően nem őrizte.
Töréskár, az egész jármű ellopása és egyéb lopáskár esetén a Biztosító megtéríti a gépjárműbe Vállalati engedéllyel beépített, a vállalat dolgozójának személyi tulajdonát képező autórádiót (magnós-rádiót) és ezek tartozékait (antennát, hangszórót).
Töréskár esetén a kármegtérítés előfeltétele a kárbejelentés, lopáskár esetén pedig a rendőrségi feljelentés. A gépkocsivezetőnek ezért az esemény bekövetkezésekor a helyszínelő ellenőr figyelmét fel kell hívnia a felsorolt tárgyakban keletkezett károkozásra, illetőleg azok eltűnésére.
Az autórádió (magnós-rádió beépítését az egységvezető a gépkocsi sérülési könyvébe bevezeti és külön nyilvántartásba veszi, megjelölve a beépítésre került rádió és tartozékainak típusát.
A casco biztosítási szerződés nem nyújt fedezetet a beépített CB-adó-vevő készülék és tartozékaiban bekövetkezett kárra.
4. TAXIFORGALMAZÁS SZABÁLYAI
4.1. Taxiüzemelésszabályai
4.11. Üzemelési rendszer, üzemelési mód
Az üzemelési rendszer fogalma alatt a taxi üzletágnál a gépkocsivezető és a gépkocsi rendszeresen ismétlődő folyamatos összerendelését kell érteni. Az üzemelési rendszer az üzemelési módok keretein belül szabályozza a munkaerő és a munkaeszköz kapcsolatát. Az üzemelési mód konkrétan meghatározza, hogy egy-egy gépkocsin hány fő-, illetve mellékfoglalkozású gépkocsivezet-tő teljesít rendszeresen szolgálatot. A vállalat a taxi üzletágban a forgalmi igények, eszközellátottság és a gépkocsivezetői létszám függvényében többféle üzemelési módból álló rendszert működtet, így pl.: 1/1,1+m/1,2/1 (taxigép-kocsivezető/taxi gépkocsi).
4.12. Tartalékok biztosítása, telephelyre állítási kötelezettség
Üzletági tartalékállomány biztosítása céljából a szabad műszakokon indokolt esetben bármely gépkocsi telephelyre állítása elrendelhető. Tartalékot elsősorban azokból a gépkocsikból kell képezni, melyeken:
- átmenetileg nincs beosztott főállású gépkocsivezető,
- átmenetileg egy főállású gépkocsivezető dolgozik,
- nincs állandó mellékállású gépkocsivezető.
Azokban az egyedi esetekben, amikor a közvetlen, folyamatos ellenőrzés in
dokolt, a forgalmi egységvezető állandó telephelyre állítási kötelezettséget
rendelhet el.
4.13. Munkaidő-beosztás
4.131. Szabadnap beosztás, napi munkaidő-beosztás
A forgalmi gépkocsivezetők negyedéves munkaidőkeretét, a teljesíthető túlóra mennyiségét, a felhasználás módját, valamint a napi munkaidő engedélyezett határait, a szabad- és pihenőnapok kiadásának módját a Kollektív Szerződés szabályozza.
(A mellékállású gépkocsivezetők az egyénenként engedélyezett havi munkaórában foglalkoztathatók, napi munkaidejük — főállásban letöltött munkaóra, forgalmazási idő - a 15 órát nem haladhatja meg.)
A Kollektív Szerződés előírásainak figyelembevételével a taxi üzletágra vonatkozóan központilag egységesen számozott szabadnap beosztási rendszer és napi munkaidő-beosztási rendszer készül. Egyéb utasítás, engedély hiányában minden gépkocsivezető köteles a forgalmi egységvezető által konkrétan (számmal) meghatározott szabadnap-beosztás és napi munkaidő-beosztás szerint szolgálatot teljesíteni. A szabadnap-beosztás az előírt munkaidőkeret mellett negyedéves időszakra kötelezően határozza meg, hogy mely napokon kell szolgálatot teljesíteni. A napi munkaidő-beosztás a munkaidő kezdetének, befejezésének, a váltás lebonyolításának lehetséges időpontjait, valamint a teljesítés módját — folyamatos, vagy megszakítással — határozza meg. A szabadnap-beosztások és a napi munkaidő-beosztások a gépkocsivezetői várakozóban kerülnek kifüggesztésre. Mivel a gépkocsivezetőnek jogában áll — bizonyos határok, pl. 6—11 óra között — a napi munkaidő hosszát rugalmasan megválasztani, a gépkocsivezető személyesen is felelős az ajánlott havi és az engedélyezett (előírt) negyedéves munkaidő betartásáért.
Önvezénylés
Meghatározott minőségi és teljesítménykövetelmények elérése esetén az üzletági vezetés engedélyével az egy-egy gépkocsira beosztottak Önvezénylés szerint teljesíthetnek szolgálatot. Ebben az esetben nem kell igazodniuk a csoportjukra meghatározott szabadnap- és munkaidő-beosztáshoz. Fokozott egyéni felelősséggel be kell azonban tartani a Kollektív Szerződésből adódó és egyéb szükséges előírásokat, mint:
— a negyedéves munkaidőkeret,
— a havi kötelező szabad- és pihenőnapok száma, azok igénybevételének módja,
— kötelező a havi vasár-és ünnepnapok felén munkát végezni,
— napi minimális és maximális munkaidő,
— a szolgálat vége és következő szolgálat kezdete közötti minimum 9 óra
pihenőidő.
Az Önvezénylés célja: lehetőséget biztosítani a gépkocsivezetők részére az időben változó taxi igényekhez alkalmazkodó munkaidő megválasztáshoz,, a rendelkezésre állás és teljesítmények egyidejű javításához.
Munka közbeni megszakítás
A gépkocsivezetők a szolgálat tényleges kezdési és befejezési időpontja közötti, napi munkaidőn kívüli időt a műszakokon belül egy alkalommal pihenésre fordíthatják. A munkaközi forgalmazási szünet (megszakítás) időpontját és helyét a forgalmi igények alakulása függvényében kell megválasztani. Irányelv, hogy a megszakítás ne járjon fölösleges üres km-felhasználással. Megszakítás céljából a gépkocsit tárolni csak Budapest területén szabad.
Délutáni csúcsideji munkavégzés
Amikor a gépkocsi a beosztás szerint — vagy a váltótárs szabadsága, betegsége, egyéb távolléte miatt — egy műszakban üzemel, a gépkocsivezető részére ajánlott és így törekednie kell adélutáni csúcsidőszakban (16-20 óra) szolgálatot teljesíteni (a szükséges pihenőidő betartásával).
VGM munkát végezni - külön szabályozás szerint — a tervteljesítést követően szabadnapokon lehet.
Önkéntes többletmunka vállalás
A főállású gépkocsivezetők az erre irányuló szerződés megkötése esetén a beosztás szerinti szabad- és pihenőnapjaikon önkéntes többletmunkát végezhetnek. Többletbérük a többletmunkaidő-minimum követelmény teljesítése, továbbá a fő- és többletmunkaidőben elért együttes teljesítmény alapján komplex értékeléssel kerül meghatározásra a szerződésben rögzítettek szerint. A többletmunkaidőben is be kell tartani a napi munkaidő korlátokra, pihenőidőre vonatkozó szabályokat, továbbá a jelen Rendtartás előírásait. A mellékfoglalkozású többlet munkavállalás a munkavégzés szabályait nem érinti, csak a bérezés módját változtatja.
4.132. Telephelyen kívüli tárolás, gépkocsi forgalmazási szünet, utcán vallás szabályai
A gépkocsit a beosztás szerinti szabad műszakokon, valamint a műszak befejezése a következő műszak kezdete közti időtartamban tárolni Budapesten, csak az egységvezető által engedélyezett helyeken szabad, a személyes váltásokat is ezeken a helyeken kell lebonyolítani.
Túra vonatkozásában a telephelyen kívüli tároláshoz a fuvaroztató többletköltség vállalási nyilatkozata szükséges.
Általános előírások
A taxiállomások kezdetétől és végétől számított 100 m-en belül és általában azokon a helyeken, ahol számottevő fuvarigénnyel lehet számolni (vendéglők, sportpályák, szállodák stb.) váltani, gépkocsit tárolni, vagy megszakítás céljából tárolni tilos.
A váltás, tárolás helyére való indulás előtt a gépkocsivezető köteles felszerelni a „garázsmenet" táblát.
A váltó-tároló helyre haladás közben „garázsmenet" táblával a gépkocsivezető megállhat az útvonalába eső taxiállomás utolsó felfestett várakozó helyén, kifejezetten udvarias formában közölheti a várakozó utasokkal a „garázsmenet" célját és a jelentkező utas esetén elvállalhatja a fuvart, ha az úticél és a táró ló-váltó hely közel azonos útvonalon közelíthető meg. Várakozni azonban tilos!
A „garázsmenet"-táblával közúton szabadjelzéssel haladó taxi gépkocsi utas intésére megállhat, a gépkocsivezető megfelelő egyező úticél esetén a fuvart elvállalhatja, ha kizáró ok nem merül fel.
Az előző esetekben a fuvart (természetesen) díjszabásra állított taxiórával kell teljesíteni, a fuvar időtartamára, majd a váltó-tárolóhely eléréséig a „garázsmenet" tábla a gépkocsin marad.
Ellenőrzés esetén a gépkocsivezető kétséget kizáróan igazolni köteles a „garázsmenet" tábla használatának jogosságát. Fenti intézkedés az utazóközönség, a vállalati és a gépkocsivezető érdekeinek együttes szolgálatát célozza.
A „garázsmenet" tábla használatával való bárminemű visszaélés szigorú felelősségrevonást von maga után. Ha a váltó-tárolóhely megközelítése kapcsán a gépkocsivezetőnek fuvart vállalni nem áll szándékában, vagy erre reális lehetősége nincs, a menet célját a legrövidebb útvonalon a taxiállomások, forgalmas helyek, lehetőség szerinti elkerülésével kell megközelíteni.
A tárolás (megszakítás) kezdetekor a „garázsmenet" táblát le kell szerelni.
A gépkocsit a tárolás (megszakítás) időtartama alatt, a KRESZ-szabá-lyok betartásán túlmenően úgy kell elhelyezni, hogy rongálásnak, jogtalan használatnak a lehető legkisebb mértékben legyen kitéve.
Telephelyen kívüli tárolás esetén a kormányzár használata kötelező.
Különösen ügyelni kell az URH-s gépkocsik biztonságos elhelyezésére.
A gépkocsiban a gépkocsivezető távollétében bevételt és értéktárgyat (pl. kabátot, bundát, rádiót) bármiféle személyes okmányt (pl. személyi igazolvány, menetlevél jogosítvány) tartani nem szabad.
A (lezárt) járműben kizárólag a gépkocsi tartozékai, okmányai és a gépkocsivezető szolgálattal összefüggő, okmánynak nem minősülő, értéket nem képviselő személyes tárgyai maradhatnak.
A gépkocsivezetők a műszak végén, elején, a gépkocsi átadásával, átvételével, a szolgálat befejezésévei-megkezdésével összefüggően ellenőrzési, adminisztratív és egyéb feladatokat hajtanak végre.
Váltani a konkrét munkaidő-beosztásban (indítási jegyzékben) előírt indulási idők és a napi munkaidők megtartása mellett, illetve a váltótárssal megállapodott időben lehet.
Az átadó gépkocsivezető feladata
A gépkocsit belső tisztítás után teljesen feltöltött üzemanyagtartállyal, átvizsgálás, ellenőrzés után kell átadni, illetve tárolóhelyre állítani. A km-mérő és fuvardíj-jelző készülék adatainak megfelelően le kell zárni, valamint a kezdő és végző adatok alapján számfejteni kell a menetlevelet.
Amennyiben személyes váltásnál az átadó gépkocsivezető észleli, hogy a kocsi átvételére jelentkező váltótársa ittas, vagy egyéb ok miatíszolgálat ellátására nem alkalmas, a kocsit nem adhatja át, hanem köteles (garázsmenet táblával) a gépkocsival a telephelyre menni és ott az esetet a forgalmi egységvezetőnek, vagy megbízott helyettesének jelenteni.
(Az ittasság elpalástolása is fegyelmi vétség.)
Ha személyes váltásnál az átvevő gépkocsivezető a váltás rögzített időpontját követő 30 percen belül nem jelentkezik, az átadó gépkocsivezető köteles az egységvezetőjének, vagy az ügyelet forgalmi szolgálattevőnek telefonon jelentést tenni.
Ha az átadó gépkocsivezető fuvarozás, vagy egyéb akadályoztatás miatt váltóhelyén pontosan megjelenni nem tud, úgy tartozik ezt legkésőbb a váltás időpontjáig a Forgalomirányító Központnak telefonon bejelenteni. A vezetí forgalomirányító intézkedik a bejelentkező váltótárs teendőit illetően.
Az átvevő gépkocsivezető feladata
Az átvevő gépkocsivezető a 4.22. pontban részletesen tárgyalásra kerülő ellenőrzési feladatai elvégzése után egyezteti a váltótársa menetokmányán szereplő adatokat. Amennyiben társa bevételével is ő számol elr a menetlevél pénztári elismervény szelvényén aláírásával igazolja a bevétel és menetlevél átvételét.
A fuvardíj-jelző és a km-mérő adatai alapján kiállítja saját új menetlevele kezdő rovatait, leszereli a garázsmenet táblát és megkezdi szolgálatát.
Ha a váltás időpontban az átadó gépkocsivezető a gépkocsival nem jelentkezik, az átvevő gépkocsivezető 30 perces várakozás után a Forgalomirányító Központba bejelentkezik, majd a vezető forgalomirányító utasításától függően tovább várakozik, vagy telephelyén jelentkezik és másik gépkocsival kezdi meg szolgálatát.
Ha a gépkocsi eredeti, tervezett beosztás szerinti folyamatos Üzemeltetése bármelyik gépkocsivezető betegsége, szabadsága, egyéb ok miatt nem biztosított, az egységvezetőt, ügyeletes forgalmi szolgálattevőt haladéktalanul értesíteni kell és egyéb engedély, utasítás hiányában a gépkocsit a szabad műszakokon telephelyre kell állítani.
Utcán váltó gépkocsivezetők elszámolási kötelezettsége A ledolgozott műszakok menetlevelével, bevételével az üzletág által meghatározott időpontokban és határidőkig kell elszámolni. (Általában hetenként, továbbá 1-jén 22.00 óráig az összes addig befejezett műszak menetlevelét, bevételét le kell adni.)
A bevétel előírt időre történő be nem fizetése súlyos vétség és fegyelmi eljárást von maga után.
4.2. A szolgálat megkezdésére vonatkozó előírások
4.21. Szolgálatra jelentkezés
A gépkocsivezető szolgálata megkezdésekor tiszta ruhában, gondozott külsővel, kipihent állapotban köteles megjelenni. Telephelyen történő indulásnál a taxi gépkocsivezető az adott üzletág forgalmi osztályán köteles — a szolgálati beosztás és az indítási jegyzékben meghatározott időpontban - szolgálatra jelentkezni az indítást végző szolgálattevőnél úgy, hogy a forgalomba indulás előkészítésére megfelelő idő álljon rendelkezésre. Az indítást végző szolgálattevő - amennyiben a gépkocsivezetővel szemben semmilyen forgalomból kizáró ok nem áll fent — átadja számára az indítási szelvényt és a gépkocsi kulcsait. A gépkocsivezető köteles átolvasni a várakozóhelyen a gépkocsivezetők részére kifüggesztett utasításokat és hirdetményeket, valamint köteles megnézni, hogy részéről „láttamozatlan" rendeletet tartalmaz-e a Rendeletkönyv. Ha igen, akkor átolvassa és a tudomásulvételt aláírásával igazolja.
4.22. Gépkocsi átvizsgálása
A gépkocsivezető indulás előtt köteles a tárolóhelyen a sérülés és hiány-nyilvántartó könyv alapján meggyőződni, hogy a gépkocsin a sérülési könyvben bejegyzetteken kívül új sérülés, hiány van-e.
Ellenőrizni kell: - a gépkocsi külső, belső tisztaságát,
- a gépkocsiban nem rendszeresített matrica, vagy egyéb idegen tárgy nincs-e elhelyezve,
- a taxióra adatai megegyeznek-e az indítószelvény adataival,
- hiánytalanul és épségben vannak-e a viteldíjjelző-készülék és a meghajtó szerkezet plombái,
- az ellenőrzőlap alapján a szemle kilométer és gépkocsi fogyasztását,
- a gépkocsi tartozékainak, szerszámainak és alkatrészeinek meglétét (1.sz. melléklet szerint),
- URH-s gépkocsiknál a készülék üzembiztos működését, sérülésmentes állapotát, a tartozékok meglétét, álló motor mellett:
- a világító és jelzőberendezések működését,
- a gumiabroncsok állapotát, légnyomását és a vállalati jelzések meglétét,
- a kormánymű holtjátékát,
- a hajtóanyag mennyiségét, az üzemanyagtartály teljes feltöltöttségét,
- a motorolaj szintet,
- a hűtőfolyadék mennyiségét,
- a fékolaj szintjét, valamint nincsen-e valahol hajtó- vagy kenőanyag, illetve hűtőfolyadék szivárgás,
- az akkumulátos savszintjét és a vállalati jelzés meglétét; láró motor mellett:
- a motor helyes működését,
- az olajnyomást,
- a töltést,
- rövid próbamenettel ellenőrizni kell a kormány, a láb- és kézifék, illetve a tengelykapcsoló működését.
A gépkocsival kapcsolatos ellenőrzéseket függetlenül attól, hogy az indulás a telephelyről, vagy utcáról történik, minden esetben végre kell hajtani a szolgáját megkezdésekor.
A gépkocsiban akár kívül, akár belül, csakis a vállalat által engedélyezett föliratok, reklámszövegek, zászlók, díszek, különleges tartozékok egységesen történő felszerelése a megengedett.
4 23. Tartozékhiány, sérülés, taxióra e/térés, URH-készülék meghibásodás
Abban az esetben, ha a gépkocsivezető az ellenőrzés során valamilyen hiányosságot észlel, azt a garázsmesternek köteles jelenteni, aki intézkedést tesz a hiány pótlására, illetve a hiba elhárítására vonatkozóan. Ha a sérülés- és hiánynyilvántartó könyvbe sérülést, vagy hiányt jegyeztek fel, ellenőrizni kell, hogy a revizió során pótolták-e a hiányt, kijavították-e a sérülést.
Ha a kocsiindítási jegyen feltüntetett és a gépkocsi taxióráján leolvasható adatok között eltérés van, a gépkocsivezető köteles jelentőlapot írni és jelentkezni az ügyeletes garázsmesternél, aki a különbséget ellenőrzi, illetve igazolja. A garázsmester a javításokra vonatkozó előírások szerint kijavítja az indítási szelvényen Sévő adatokat az óraadatoknak megfelelően, a javítást szig-' nálja. Ha a garázsmester a különbözetről rezsimenetlevél kiállítását nem látja szükségesnek, a számítástechnikai osztály mindenkor a végző gépkocsivezető menetlevelét javítja, tehát a hiányzó teljesítményt a végző gépkocsivezető terhére számolják el.
Amennyiben a gépkocsiba szerelt URH-készülék nern üzemképes, a forgalomba indulni - illetve általában a fuvarozást folytatni - nem lehet addig, míg a gépkocsivezető a meghibásodást nem jelentette az URH-szerviznek (az URH-szerviz telefonszáma: 131-988), majd a továbbiakban a kapott utasításnak megfelelően kell eljárnia. A hibás URH-készüléket kikapcsolt állapotban kell tartani.
Utcán váltásnál tartozékhiány, be nem jegyzett sérülés, taxióra eltérés stb. észlelése esetén az átvevő gépkocsivezetőnek a Forgalomirányító központtól ellenőr küldését keit kérnie. A forgalmazást csak az ellenőri intézkedés után, az ellenőr utasításától függően kezdheti meg.
4.24. Forgalomba indulás, telephely elhagyása
Az ellenőrzés befejeztével a gépkocsivezető menetlevelére köteles felvezetni a km-mérő és a fuvardíj-jelző kezdő adatait, az indulás időpontját, valamint a megfelelő rovatokba a gépkocsi rendszámát és saját adatait. A menetlevelet fekete, vagy kék golyóstollat szabad csak kitölteni.
Telephelyről történő induláskor a gépkocsivezető nyitott csomagtartóval a kijárati porta elé köteles állni és át kell adnia kocsiindítási szelvényt, valamint menetlevelét az ott szolgálatot teljesítő dolgozónak, aki ellenőrzi az okmányon feltüntetett adatok valódiságát, egyezőségét, valamint a társadalmi tulajdon védelme szempontjából ellenőrzi a gépkocsit, a kocsiindítási szelvényt lerakja és a gépkocsit forgalomba engedi.
A portaszolgálati dolgozók kérésére a gépkocsivezető köteles a motorháztetőt felnyitni, valamint a gépkocsi utasterének átvizsgálását lehetővé tenni.
A forgalmazást a forgalmi szolgálat által meghatározott körzet, illetve a legközelebbi taxiállomás felé indulva célszerű megkezdeni.
4.3. Taxifuvarozásszabályai
Taxifuvarozás a díjjelző készülékkel (taxióra) felszerelt személygépkocsivá! Budapest közterületéről történő személyszállítás.
4.31. Taxigépkocsik igénybevétele
A fuvar kiindulási pontja kizárólag Budapest területére eshet. (Budapest területén kívül fuvart kezdeni csak abban az esetben lehet, ha az ott végző fuvar után, az üresen visszahaladó gépkocsit a jelentkező utas budapesti rendeltetéssel kívánja igénybe venni.)
Nem köteles a gépkocsivezető a fuvart elvállalni: a „garázsmenet" tábla használata esetén,
az engedélyezett napi maximális munkaidő letelte előtti 30 percen belül, ha a fuvar realizálása a munkaidőben már nem valósulhat meg.
Ha az utas a gépkocsit olyan hosszú ideig veszi igénybe, amely alatt a gépkocsivezető szolgálati ideje lejárna, a gépkocsivezető — egy másik taxi-gépkocsi rendelkezésre bocsátása esetén — felkérheti az utast a fuvar befejezésére.
Taxigépkocsi igénybevétele a következőképpen történhet: közúton, szabadjelzővel haladó gépkocsi igénybevétele, taxiállomáson várakozó gépkocsi igénybevétele.
Forgalomirányító Központon keresztül történő fuvarrendelés, a vállalat központjánál eszközölt írásbeli, szóbeli bejelentés alapján történő előrendelés.
4.311. Közúton szabadjelzővei haladó taxigépkocsi igénybevétele
Szabad jelzéssel — fuvarozás céljából — csak olyan sebességgel haladhat (a jobb szélső forgalmi sávban) a taxi gépkocsivezető, hogy az utas jól észlelhető intésére a gépkocsival biztonságosan meg tudjon állni. (Nem fuvarszerzés céljából való közlekedés esetén a „garázsmenet" tábla használata kötelező.)
A megállást követően az utas kívánságának megfelelően köteles a fuvart teljesíteni, amennyiben a Rendtartásban felsorolt kizáró okok egyike sem
áll fenn.
Tilos az utas intésére leállni és a fuvart elvállalni, ha a gépkocsivezető egy előzetes megrendelés alapján, tehát díjszabásra állított órával a megadott előállási helyre megy.
Taxiállomások közelében, ha ott utasok várakoznak és az állomásra beállás (pl. közlekedési) akadályba nem ütközik, tilos az utcán utast felvenni, tehát kifejezetten előnyben kell részesíteni a taxiállomáson várakozó utasokat.
4.312. Gépkocsi igénybevételetaxiállomáson
A Fővárosi Autótaxi Vállalat Budapest területén telefonos és fakultatív taxiállomásokkal rendelkezik. A taxiállomások utasgyűjtő, kocsigyűjtőhelyek, továbbá az URH-készülékkel nem felszerelt gépkocsik a telefonos drosztokon keresztül tartják a kapcsolatot a Forgalomirányító Központtal. Az állomások szerepe nélkülözhetetlen, a budapesti taxiközlekedés szerves részét képezik. A fuvarvégzés helyéhez a legközelebb eső taxiállomás felkeresése, illetve az állomások rendszeres használata általában ajánlott.
A taxiállomáson várakozó gépkocsikat a jelentkező utasok érkezési sorrendben vehetik igénybe. Ha az állomáson több gépkocsi várakozik, az utasnak joga van ezek közül választani.
Ha az állomáson több fuvarrendelő jelentkezik, mint amennyi kocsi ott rendelkezésre áll, az igénybevétel joga sorrend szerint illeti meg az utasokat. Elsőbbséget kell azonban biztosítani a szemmel láthatólag betegeknek, testi fogyatékosságban szenvedőknek, állapotos nőknek, 5 éves kornál fiatalabb gyermekkel utazóknak, valamint a beteghez siető orvosnak. Ha hatósági jogkörben eljáró hivatalos személy kívánja igénybe venni a taxigépkocsit, úgy az igénybevételi sorrend megállapítása őt illeti meg.
Ha a taxiállomáson a szabad gépkocsikét meghaladó számú utas tartózkodik, kifejezetten és kizárólag csak az első fuvar igénybevételére jogosult utas beleegyezése alapján kerülhet sor az egymástól függetlenül utazók társulására (utastársulás), azaz, hogy az azonos irányba, vagy úticélig utazni kívánó másik utas a lefoglalt gépkocsin utazzon.
Ilyenkor az első utas úticélja felé kell a fuvarozást megkezdeni, majd ennek elérésekor az órát fizetendőre kell állítani, és az eddig felmerült fuvardíjat az első utasnak kell rendeznie. Ennek megtörténte után az órát szabadra, majd ismét díjszabásra kell állítani és a sorrendben következő utas úticélja felé kell a fuvarozást folytatni. Ez mindaddig megismétlődik, amíg az utolsó utas fuvarja befejezést nem nyert.
Természetesen valamennyi társult utasnak a fuvardíjjelző készülék által mutatott összeget kell fizetnie.
Az utastársítást a gépkocsivezető nem kezdeményezheti, ennek csakis az utazóközönség kifejezett kérelmére van helye.
Taxiállomáson történő fuvarvállalásnak tekinthető minden taxiállomástól távolabb lévő, számottevő fuvarigénnyel rendelkező helyen, — pl. szálloda, vendéglátó egység, intézmény stb. — történő fuvarvállalás is.
4.313. Forgalomirányító Központon keresztül történő fuvarvállalás
A Forgalomirányító Központ a fuvarfeladatokat leadhatja telefonon a taxiállomásokra, illetve URH-n a jelentkező gépkocsiknak. A forgalomirányító közli a gépkocsivezetővel a megrendelő nevét, a gépkocsi előállás! helyét és pontos idejét. Ugyanakkor adhat a gépkocsivezetőnek a fuvar teljesítésével kapcsolatos egyéb utasításokat is (pl. követendő útirányt, várakozási hely pontos megjelölését stb.).
A gépkocsivezető köteles a vett adatokat feljegyezni, amennyiben szükséges, visszakérdezéssel meggyőződni arról, hogy jól értette-e azokat. Ugyanúgy köteles tájékoztatást kérni, ha az előállás! cél pontos fekvését, annak eléréséhez szükséges útvonalat nem ismeri.
A megrendelés adatainak vétele után a gépkocsivezető a taxiórát díjszabásra állítva köteles a megadott címre menni.
Amikor a gépkocsi a rendelésben megadott előállási helyre érkezik, és már az utcán várják, köteles megkérdezni a várakozó nevét a megrendelővel való azonosítás céljából. Ha a megrendelőt az utcán nem találja, a gépkocsi-vezető köteles azonnal az előállás után a megadott című lakásba, helyiségbe, vagy a házfelügyelőnek beszólni és közölni előállását.
A gépkocsivezető csak a gépkocsi megfelelő lezárása után hagyhatja el a gépkocsit.
Köteles minden tőle telhetőt megtenni az utas megtalálásáért, a keresés miatti kocsielhagyás azonban 10 percnél több nem lehet. Abban az esetben, ha az utast az előállástól 10 percen belül nem találta meg, úgy díjszabásra állított taxiórával köteles a legközelebbi taxiállomásra (vagy nyilvános telefonállomáshoz) menni és a droszton (vagy a 188-888 telefonon) bejelenteni, hogy az utas nem található, továbbá, hogy az előállás fuvardíja milyen összegű (URH-s gépkocsivezető URH-n is beszólhat a Központba) és a továbbiakban a vezető forgalomirányító útmutatásainak megfelelően köteles eljárni.
A Forgalomirányító Központ közli a gépkocsivezetővel a fuvar igazolószámát, amire hivatkozva a gépkocsivezető a felmerült fuvardíjról hiánnyal számol el. Amennyiben megállapítást nyer, hogy a gépkocsivezető nem a megadott címre állt elő, vagy az utas közben jelentkezett a kocsiért, a gépkocsivezető — a forgalomirányító utasítására — díjszabásra állított taxiórával köteles a megadott címre visszamenni. Az előzőek következtében felmerült többlet-fuvardíjat az köteles megfizetni, akinek a hibájából bekövetkezett (vállalati dolgozó, vagy az utas). Ha a megrendelő a szabályszerűen előállított gépkocsit nem, veszi igénybe, az eddig felmerült fuvardíjat köteles megfizetni.
4.3131. Telefonos taxiállomás kezelése
A központi taxiforgalom-irányítás zavartalan, folyamatos bonyolítása érdekében feltétlenül szükséges, hogy a telefonos taxiállomások kezelésére vonatkozó utasításokat a gépkocsivezetők maradéktalanul betartsák, végrehajtsák. Az állomásra beálló első gépkocsi vezetője a drosztkészüléken köteles beállását jelezni a tárcsa elfordításával.
Az állomásra beálló gépkocsivezető köteles meggyőződni, hogy az állomáson tartózkodó gépkocsivezetők a készüléket szabályszerűen kezelték-e.
Az állomáson első helyen álló gépkocsi vezetője a drosztház mellett, vagy az időjárástól függően a gépkocsiban tartózkodva köteles a telefonkészülékre figyelni és a hívó jelzésre azonnal jelentkezni. Jelentkezéskor a taxiállomás általánosan használt nevét (számát), gépkocsijának rendszámát és saját gépkocsivezetői számát köteles közölni.
(A Forgalomirányító Központ dolgozója saját számát közli a gépkocsivezetővel.)
A beszéd, közlés időtartama alatt a készüléken a beszélőgombot állandóan benyomva kell tartani. A Forgalomirányító Központ dolgozója a telefonos rendelések leadásán túlmenően az állomáson tartózkodó gépkocsik irányítására, más helyre történő vezénylésére vonatkozóan is utasításokat adhat. Az ilyen utasítást az első gépkocsi vezetője köteles társaival közölni és megtörténtéről a küldött gépkocsik rendszámának bemondása mellett tájékoztatnia kell a központot.
Amikor a gépkocsivezető kiállítása konkrét időre, címre, helyre történik, akkor természetesen sem „foglalt" órával (telefonos rendelés), sem „szabad" órával, „garázsmenet" táblával való közlekedés esetén fuvart nem vállalhat.
Amennyiben az irányítás csak javasolt, illetve célpontja csak egy bizonyos körzet - pl. kerület — a gépkocsivezető az útközben jelentkező fuvart köteles elvállalni.
Az irányításban meghatározott helyre érkezés után szükség szerint az ott lévő forgalomirányító ellenőrnél, vagy a Forgalomirányító központnál kell jelentkezni.
A drosztkészülék ajtaja, ha az állomáson kocsi nem tartózkodik, zárva tartandó. A taxiállomást utoljára elhagyó taxi-gépkocsivezető köteles a jelzőkorongot 0-ra állítani és az ajtót becsukni.
Az állomás rendjéért, tisztaságáért, a fegyelmezett magatartásért az ott tartózkodó gépkocsivezetők egyetemlegesen felelősek. Minden körülmény között kerülni kell a hangoskodást, az illetlen szavak használatát. A taxiállomáson és közvetlen közelében szabad vagy foglalt gépkocsit lezárva hagyni tilos.
1 3132. URH-forgalmazás előírásai
URH-készülékkel felszerelt taxi gépkocsival csak a vállalat által kiadott "URH-kezelő engedély"-lyel rendelkező gépkocsivezetők forgalmazhatnak.
Az URH-s gépkocsik a Forgalomirányító Központtal meglévő állandó kapcsolat révén a többi gépkocsira nem jellemző speciális előnyökkel rendelkeznek, éppen ezért a vállalat több irányú kötelezettséget ró az URH-val forgallmazó gépkocsivezetőkre.
Általában a lehető legnagyobb mértékben elő kell segíteni a Forgalomirányító Központ munkáját, különösen pedig a telefonos rendelések kielégítése erdekében — elsősorban a csúcsidőszakban — alternatív választási lehetőség esetén előnyben kell részesíteni a Forgalomirányító Központ által közvetített fuvar felvételét.
Az URH-forgalmazással kapcsolatos tudnivalók részletesen az „URH-berendezések kezelési és forgalmazási ismeretei" oktatási jegyzet tartalmazza (1 sz. függelék).
Alapvető előírások:
Szolgálat közben az URH-készüléket bekapcsolt állapotban kell tartani. Telefonos rendelésre — ha a gépkocsi szabadon a megadott előállás! körzetben tartozkodik — vagy a forgalomirányító hívószám, vagy személy szerinti felszólítására a gépkocsivezető haladéktalanul köteles jelentkezni.
A forgalomirányító első felhívására —"Taxi 4." kocsit keres Déli pályaudvar környékén — "VÉTEL" az "ADÁS" jelző gomb egyszeri benyomásával azok a gépkocsivezetők jelentkeznek, akik a fuvarcím (tarifától függően max. 20,—Ft-os, azaz) kb. 1800 méteres és max. 6 perces előállási körzetben tartózkodnak.
Eredménytelen kocsikeresés esetén a forgalomirányító második felhívására — "Taxi 4." fuvart keres a Déli pályaudvar környékén, II.-es körzetből, „VÉTEL" - a (max. 30,-Ft-os, azaz) kb. 3200 méteres és max. 10 perces előállási körzetben tartózkodó gépkocsivezetők jelentkezhetnek. Tehát I. körzet max. (20 Ft) kb. 1800 méter 6 perc, II. körzet max. (30 Ft) kb. 3200 méter 10 perc.
A forgalomirányító szóban közli a vett hívójelet, majd kétszer ismételve bemondja a pontos címet és a megrendelő nevét. A hívójel újbóli elhangzása után a rendelés teljesítésével megbízott gépkocsivezető az „ADÁS" gomb egyszeri megnyomásával jelzi, hogy megértette a pontos címet és elindult a rendelés teljesítésére.
Az URH-készülék a szabályzatokban rögzítettek szerint, csakis a hivatalos forgalmazásra használható.
Forgalomirányító ellenőr az utasok kérésére a körülményektől függően szabad órával gépkocsit kérhet, vagy csapott órával gépkocsit rendelhet a
helyszínre.
A csatorna foglaltságától függően engedélyezett az URH-s gépkocsivezetők részére a fuvarigényekről a tájékoztatás. Az URH-s gépkocsik vezetői a fuvarfeladatuk végzése közben további taxik igénybevételére vonatkozó rendelést a Forgalomirányító Központtal URH-csatornán keresztül kérhetik.
A "Taxi 1"-nek bejelentéssel tartozik minden URH-s gépkocsivezető, aki rendkívüli - bár nem a vállalattal kapcsolatos - közúti eseményt, balesetet észlel, vagy a lakosság részéről felmerülő segítséget, kérést továbbít.
A meghibásodott URH-készülékkel a Forgalomirányító Központtól fuvart felvenni tilos.
Az URH-s gépkocsira a taxiállomással kapcsolatos valamennyi szabály módosítás nélkül vonatkozik. Ezen túlmenően a meghibásodott drosztállomáson, vagy fakultatív állomáson várakozó URH-s gépkoci vezetője a Forgalomirányító Központ igénye szerint a fuvarrendeléseket köteles várakozási sorrendben közvetíteni a többi ott tartózkodó gépkocsivezető részére.
Ebben az esetben be kell diktálni a fuvarfeladatra jelentkező gépkocsi vezetők számát és gépkocsijuk rendszámát.
Az URH-készülékek nagy értékű, pontosan beszabályozott, beállítot berendezések. A berendezések megbontásáért, gondatlan, vagy szándékos megrongálásáért, a vonatkozó rendeletek megszegésével az URH-berendezéssel történő bárminemű visszaélésért az elkövető gépkocsivezető büntetőjogilag is felelősségre vonható!
4.314. Repülőtéri fuvarrendelés teljesítése
A vállalat Ferihegyi kirendeltségén az utasoknak lehetőségük van taxigépkocsi rendelésre. A rendelés leadásakor 80,-Ft előleget kell befizetniük, melyről a szolgálatot teljesítő dolgozó 3 példányos elismervényt állít ki és egy példányt az utasnak ad át, majd a Forgalomirányító Központon keresztül leadja a fuvarrendelést. A megbízást kapott gépkocsivezető a rendelés vétele után díjszabásra állított órával köteles a repülőtérre menni és ott a FŐTAXI kirendeltségnél jelentkezni. Ebben az esetben a maximális előállási díj 40,- forint lehet. Az ott szolgálatot teljesítő forgalomirányító átadja részére a 80,— Ft-os elismervény két példányát, melyre rávezeti a gépkocsi rendszámát és az utashoz irányítja. Az előleg összegét a fuvardíjba be kell számítani, a gépkocsivezetőnek kötelessége az utas figyelmét felhívni erre.
Elszámoláskor a gépkocsivezető a repülőtéri elismervény mindkét példányát köteles a pénztárnál leadni, értékét az értékjegy rovatban kell feltüntetni.
4.315. A vállalat központjában eszközölt írásbeli, szóbali bejelentés alapján történő előrendelés
A szóbeli, vagy írásbeli bejelentés alapján történő előrendelésnél a gépkocsivezető a fuvar teljesítésére vonatkozó utasítást kaphatja:
— műszak alatt a Forgalomirányító Központtól, vagy a forgalomirányító ellenőrtől,
— forgalomba indulás előtt a telephelyen, vagy váltótársától vagy a forgalomirányító ellenőrtől.
(Ez utóbbinak tipikus példája az esküvői előrendelés.)
Ha szolgálat közben a Forgalomirányító Központtól kapja a rendelést, a gépkocsivezető által követendő eljárás a 4.313. pontban foglaltakkal megegyezik.
Ha a forgalomba indulás előtt kapja a megbízást — konszignáción — a gépkocsivezető az adott időpontban a rendelési helyre köteles előállni az alábbi eljárás szerint:
A megelőző fuvar befejezése után szabad órával a legközelebbi telefonos taxiállomásra kell menni és onnan telefonon a Forgalomirányító Központnak köteles bejelentkezni és közölni kell, hogy a megrendelt fuvar teljesítésére indul.
A jelentkezésnél a vezető forgalomirányító figyelembe veszi a bejelentkező gépkocsivezető tartózkodási helyét. Amennyiben az előállítási helytől a gépkocsi a tűrhetőnél nagyobb távolságban tartózkodik és mód van közelebbi gépkocsi küldésére, úgy a megbízást a vezető forgalomirányító a gépkocsivezetőtől visszavonja és másik gépkocsinak adja át a rendelést. Ha az irányító utasítást ad a fuvar megkezdésére, a taxi gépkocsivezető a taxiórát díjszabásra állítja és haladéktalanul elindul az előállás helyére.
A vezető forgalomirányító a gépkocsivezetőnek olyan utasítást is adhat, hogy az útvonal egy részét „szabad" jelzővel, „garázsmenet" táblával, majd a második részét „foglalt"-ra állított órával tegye meg.
(Az előállási díj maximálása érdekében, illetve közelebb tartózkodó szabad gépkocsi hiányában kerülhet sor ilyen értelmű utasításra.)
A rádión felvett fuvar esetén a szabályos előállás biztosítása a gépkocsivezető kötelessége és felelőssége.
Esküvői fuvar végzésére vonatkozó rendelés esetén — ha az esküvői díszítést is megrendelték — a gépkocsivezető köteles garázsszolgálatánál a díszítő anyagot felvételezni, majd a fuvar teljesítése után azt legkésőbb a műszak végéig visszaszolgáltatni.
Ha a műszak előtt kapott megrendelés teljesítése a gépkocsivezető műszak végzése utáni időpontra szól, a megbízást váltótársának köteles átadni. Az esküvői fuvar teljesítését megelőzően is - a már rögzítettek szerint - a Forgalomirányító Központba kell bejelentkezni, majd a kapott utasításnak megfelelően kell eljárni. Az esküvői előrendelések teljesítésénél a vezető forgalomirányítónak törekednie kell arra, hogy végső soron az alkalmas körzetben tartózkodó gépkocsik kapják meg a fuvarfeladatokat. Általános és kötelező szabály, hogy a megrendelés helyén és időpontjában a kiállított taxi vitel-díjjelző készüléke (tarifától függően) 40,-Ft-nál többet nem mutathat. (A díszített kocsiké sem.)
4.32. Fuvardíjszabás
A taxi fuvardíjat a hitelesített fuvardíjjelző készülék (taxióra) alapján kell felszámítani. A taxi fuvardíj alapdíjból, futásarányos egységdijból és az esetleges várakozási időarányos egységdíjból áll.
Az 1985. március 4-től érvényes taxi díjszabás:
Az alapdíj összege 8,—Ft, mely díjszabásra állítás esetén az első 296,5 méterig számítandó.
Minden további megkezdett 296,5 méter után 2,—Ft.
A várakozás díja percenként 2,—Ft.
A taxióra várakozási díjat csak álló, illetve 18 km/ó sebességhatár alatt haladó gépkocsi esetén számol.
Taxi díjszabás változás esetén a díjszabás összetevőit, a kapcsolódó egyéb tételeket külön utasítás módosítja.
4.33. Fuvarozás bonyolítása
A gépkocsi forgalmazása közben az első két ülésen helyet foglaló személy részére a biztonsági övek használata kötelező.
Ezért a gépkocsivezető a fuvarozást csak a biztonsági övek becsatolása után kezdheti meg, a biztonsági öv szabályszerű használatát megtagadó utast
— az utas felelősségére — sem fuvarozhat.
4,331. Taxifuvar lebonyolításának általános előírásai
A közúton és az állomáshelyen igénybevett taxifuvarnál a fuvardíjjelző készüléket csak akkor szabad foglaltra állítani, ha
— az utassal kapcsolatban kizáró ok nem merült fel,
— az utas a gépkocsiba beült, utazási szándékát a gépkocsivezetővel közölte és a motor beindítása megtörtént,
— vagy az utas a taxigépkocsit lefoglalja és a várható várakozás idejére megfelelő összegű előleget adott,
— a gépkocsivezető tudomásul vette a fuvarcímet, a fuvarcél elhelyezkedésével, annak megközelítési módjával tisztában van.
(Szükség esetén a Forgalomirányító Központtól információt kell kérni, a taxiórát csak ezután szabad díjszabásra állítani.)
A Forgalomirányító Központon keresztül, vagy egyéb módon megrendelt taxifuvarnál — ha a vezető forgalomirányító másként nem rendelkezik — pedig akkor, amikor a gépkocsivezető az előállási helyre indul.
A taxifuvar tehát a fuvardíjjelző készülék foglaltra állításával kezdődik.
Amikor a taxigépkocsi az utas által megjelölt célhoz ért, a gépkocsivezetőnek meg kell kérdeznie az utast, hogy továbbra is igénybe kívánja-e venni a gépkocsit. Ha az utas a kocsit elhagyja, de nem fejezi be a fuvart, mert a kocsit továbbra is igénybe kívánja venni, a gépkocsivezetőnek az addig megtett útért járó, valamint az előrelátható várakozási időtartamra eső fuvardíj előlegezését kell kérnie, az utas kérésére erről elismervényt kell adnia.
A gépkocsivezető köteles ilyenkor az utassal közölni, hogy a várakozásra felvett előleg ellenében pontosan mennyi ideig várhat utasára, és hogy a fuvart befejezettnek tekinti, ha az utas az általa leelőlegezett időn belül nem tér vissza.
200,—Ft fuvardíjat meghaladó hosszú fuvar esetén a gépkocsivezető
200,-Ft körüli összegnél köteles felhívni az utas figyelmét a fuvardíj nagyságára és a vállalati előírásokra utalással előleget kell kérni.
Az átvett összearől a nyugta kiállítását köteles felajánlani. Ha az utas a fuvart befejezettnek nyilvánítja, a gépkocsivezető a fuvardíjjelző készüléket „fizetendőre" állítja — amennyiben a látási viszonyok megkívánják, a gépkocsi belső világítását bekapcsolja - és közli az utassal az óra által mutatott fuvardíjat. A gépkocsivezető biztosítani köteles, hogy az utas a fuvardíjjelző által mutatott összegről meggyőződhessen. A fuvardíjjelző csak akkor állítható szabadra, amikor az utas a fuvardíj teljes összegét az engedélyezett fizetőeszközök valamelyikével már kiegyenlítette.
4.332. Taxifuvar lebonyolítása Budapest közigazgatási határán túl
A taxi gépkocsivezető Budapest 30 km-es sugarú körzetén kívüli fuvart nem köteles elvállalni.
(A körzetet lehatároló helységek jegyzékét a 2. sz. melléklet tartalmazza.)
Utcán vállalt, taxi gépkocsival végrehajtott, Budapest határán túli „vidéki" fuvarozásnál a viteldíjat minden esetben a viteldíjjelző alapján kell kiszámítani.
A taxi gépkocsivezető — saját szerzésű — többnapos fuvart nem vállalhat, továbbá a jelentkező vidéki fuvart akkor vállalhatja el, ha a váltó-átvevő gépkocsivezető munkaidejének kezdetéig ezt teljesíteni tudja. A gépkocsivezető teljesített napi munkaideje ekkor sem haladhatja meg az engedélyezett felső határt (Kollektív Szerződés).
Ha az utas Budapestre visszatér, a fuvarozás kezdetétől a fuvarozás végpontjáig, ha az utas Budapestre nem tér vissza, a fuvarozás kezdetétől a Budapest határáig való visszaérkezésig megtett utat „foglalt"-ra állított viteldíjjelző készülékkel kell megtenni.
A kívánt útvonal, valamint visszafelé a Bp. határáig számolt útvonal várható fuvardíját közölni kell az utassal. Előleget kell kérni, ha a várható fuvardíj a 200,-Ft-ot meghaladja.
(Az előleg kiszámítása az 1985. március 4. óta alkalmazott tarifával:
8,-Ft + kilométer x 6,75 Ft
A várható fuvardíjat szükség esetén a vezető forgalomirányító közli a gépkocsivezetővel.)
A gépkocsivezető feladatai vidéki fuvar vállalása esetén:
— a gépkocsivezető a közigazgatási határ elhagyása előtt köteles droszton, telefonon, vagy URH-n keresztül a forgalomirányító központba bejelentkezni. Nem URH-s gépkocsi vezetője közli nevét, gépkocsivezetői számát, a gépkocsi forgalmi rendszámát, az úticélt (helység), valamint az utas nevét, személyi igazolványának számát. URH-s gépkocsi vezetője csak az úticélt, valamint az utas nevét, személyi igazolványának számát köteles közölni,
— amennyiben a kivezető útvonal mentén nincs reális időn belül elérhető használható droszt, illetve nyilvános telefon, a gépkocsivezető másik szolgálatban lévő gépkocsivezetővel közölheti a szükséges adatokat, aki viszont köteles a vezető forgalomirányítót a legrövidebb időn belül értesíteni,
— ha az utas nem tér vissza Budapestre, a gépkocsivezető köteles Budapest határtáblájánál az utas figyelmét felhívni a fuvardíjjelző készülék forint állására és közölni, hogy — amennyiben nincs kitérő, vagy várakozás — az addigi fuvardíjhoz az utazási cél eléréséig jelentkező összeg kétszerese fizetendő (amely magában foglalja a visszaút fuvardíját Budapest határáig),
— ha az utas visszatér Budapestre, a fuvar végeztével a viteldíjjelző által mutatott összeget kell fizetnie a korábbi előleg figyelembevételével,
— ha az utas nem tér vissza Budapestre, a célpontig felmerült fuvardíjon felül a Budapest határáig terjedő legrövidebb út fuvardíját kell megfizetni a korábbi előleg figyelembevételével.
(Tehát tilos a gépkocsivezetőnek megfizettetnie a Budapest határtábla és az utazás végpontja közötti - az utas kívánságára előadódó - kitérő útvonal, vagy többlet várakozás fuvardíjának kétszeresét.),
— a fuvardíjról a gépkocsivezető az utasnak kérés nélkül is köteles nyugtát adni a nyugta tőpéldány egyidejű kiállításával. A gépkocsivezető a taxiórát csak Budapest közigazgatási határának elérésekor állíthatja szabadra,
— ha az üresen visszatérő taxi gépkocsit útközben újabb utas kívánja igénybevenni, — akinek az úticélja Budapest — a fuvar elvállalható, ha az útvonal megegyezik a már előre kifizetett útvonallal.
Az utas az igénybevétel kezdetétől a Budapest határáig felmerülő (viteldíj-jelző szerinti) viteldíjkülönbözetet köteles megfizetni. Amennyiben az utas a közigazgatási határ elérése után utazását tovább kívánja folytatni, a taxiórát fizetendőre állítva rendezni kell az addigi fuvardijat. A fuvarozást a taxióra újabb díjszabásra állításával kell folytatni. A bevételjel való elszámoláskor a visszafuvar forint összege — jelentőlap kíséretében — a taxi menetlevél „befizet" rovatában, illetve „Egyéb befizetés"-ként kerül rögzítésre. ,
— Budapestre érkezésekor a gépkocsivezető ismét köteles bejelentkezni a forgalomirányító központnál,
— „Vidéki" fuvarozás során új menetlevelet nem kell kiállítani, a bevétel elszámolása a taxi pénztárban történik a szokásos eljárás szerint. A taxi gépkocsivezető által utcán vállalt vidéki fuvar teljesítménye a vállalati statisztikában értelemszerűen taxi teljesítményként jelenik meg.
Taxi-túrán fuvarnak és teljesítménynek csak azt tekintjük, amikor a taxi gépkocsivezető taxi gépkocsival vezénylés alapján olyan túra fuvart teljesít, amelyre a szerződést az Autókölcsönző üzletág forgalmi osztálya kötött.
4.333. Vállalati dolgozók engedélyezett útvonalon „szabad" jelzéssel történő szállítása
A vállalat lehetőséget ad arra, hogy dolgozói egyes indokolt - természetesen egyértelműen szabályozott — esetekben díjmentesen „szabad" jelzéssel igénybe vegyék taxi gépkocsijainkat.
Az igénybevétel kizárólag az alábbiakban felsorolt útvonalakon és módon történhet.
A taxi üzletág telephelye (VIII., Asztalos S. u. 13.) és a Keleti pú. között, az Asztalos S. u. - Kerepesi út útvonalon.
A telephely és a Hungária krt. — Kerepesi út kereszteződése között az Asztalos S. u. — Kerepesi út és a Ciprus u. — Százados út — Kerepesi út útvonalon.
A telephely és a Hungária krt. között a Ciprus utcán és a Salgótarjáni úton.
A Központi telephely (Kerepesi út 15.) és a Keleti pu. illetve a Hungária krt. kereszteződéséig a Kerepesi úton.
A felsorolt útvonalakon a szállítás oda-vissza irányban engedélyezett, természetesen a KRESZ előírásainak betartásával (pl. kötelező haladási irány). Egyébként és az előbbiektől eltérő útvonalon a garázsba tartó, vagy garázsból induló taxi gépkocsikat „szabad" jelzéssel vállalati dolgozóink nem vehetik igénybe, tehát a fuvarozás „szabadórás fuvarozásinak minősül.
A fent említett engedélyezett esetben, ha a fuvarozás célpontja a telephely, a „garázsmenet" tábla használata kötelező!
Amennyiben a vállalati dolgozó engedélyezett útvonalon történő fuvarozása nem a telephely felé irányul, a „garázsmenet" tábla használata nem kötelező. Ha azonban a gépkocsivezető a ,,garázsmenet" táblát nem tette ki, a gépkocsit igénybe venni kívánó személy (leendő utas) intésére köteles megállni és a fuvart elvállalni. Természetesen egyidejűleg fel kell kérni a vállalati dolgozót a gépkocsi szabaddá tételére.
4.334. Eljárás a taxi fuvarozás közben előforduló rendkívüli esetekben
4.334.1. Fuvarozási akadályok
A gépkocsi továbbhaladásának valamely körülmény által történő akadályoztatása esetén a gépkocsivezető a lehetőségekhez képest köteles gondoskodni az utasok és poggyászuk továbbszállításáról.
A fuvarozás továbbfolytatásának akadálya lehet:
— a gépkocsi meghibásodása,
— a taxióra meghibásodása,
— gépkocsivezető rosszulléte,
— az eredeti útvonalon váratlan forgalmi akadály,
— a gépkocsivezető munkaidejének vége,
— telefonos rendelésre való előállás akadályozottsága.
A gépkocsi meghibásodása
Ha a fuvarozás közben kisebb javítást kell eszközölni a gépkocsin, a gépkocsivezető köteles utasát megkérdezni - jelezve a javítási idő nagyságát -, hogy továbbra is igénybe kívánja-e venni a gépkocsit, mert ebben az esetben a javítási idő alatt keletkezett várakozási díj a fuvardíjat emeli.
Ha az utas a fuvarozás folytatását nem kívánja, a viteldíjjelző készüléket „f izetendő"-re kell állítani és a fuvart be kell fejezni.
Ha a javítási idő előreláthatóan 10 percnél hosszabb ideig tart, a viteldíjjelző készüléket „fizetendő"-re kell állítani és az addigi fuvardíjat el kell kérni akkor is, ha az utas a fuvarozás tovább folytatását kívánja.
A hiba elhárítása után a fuvarozást a viteldíjjelző újbóli foglaltra állításával kell folytatni. Ha a gépkocsi meghibásodása, vagy valamely más körülmény a fuvar folytatását megakadályozza, de az utas a fuvar folytatását, kívánja, a gépkocsivezető a Forgalomirányító Központon keresztül, vagy szabad jelzéssel árra haladó másik taxi gépkocsi leintésével köteles az utas részére kocsit biztosítani.
A Forgalomirányító Központ által küldött gépkocsi érkezhet szabad jelzéssel, garázsmenet táblával, illetve díjszabásra állított taxiórával.
Utóbbi esetben a vezető forgalomirányító az előállás! összeget leigazolja, a fuvarozást a taxióra szabadra, majd újra díjszabásra állításával kell megkezdeni.
Fuvardíjjelző készülék meghibásodása
Taxi fuvarozást csak olyan taxi gépkocsival szabad végezni, amely viteldíjjelző készülékének meghajtó szerkezete alumíniumzárral (plomba) van ellátva. Az óraszámlap megvilágításának a látást viszonyoktól függetlenül és folyamatosan működnie kell, erről a gépkocsivezető gondoskodni köteles. Ha a taxióra fuvarozás közben elromlik és az utas az utat folytatni kívánja, a legközelebbi drosztra kell vinni, vagy egy arra hatadó szabad kocsit kell a rendelkezésére bocsátani.
Az addig felmerült viteldíjat az utassal ki kell egyenlíttetni. Ha a gépkocsivezető a fuvar kezdetekor a taxiórát elfelejtette foglaltra állítani, vagy ha a taxióra elromlását nem veszi észre és az óra kevesebbet mutat, mint amennyi az addig végzett fuvar után fizetendő lenne, a gépkocsivezető kérje udvariasan az utastól a hozzávetőleges fuvardíjat. Az összeg átvételéről az utasnak köteles külön kérés nélkül nyugtát adni.
Kérje el az utas nevét, lakcímét, melyet személyi igazolványából ellenőriznie kell és közölje az utassal, hogy az esetleges viteldíj-különbözetét a vállalat vagy leszámlázza, vagy visszatéríti. Az így átvett és a viteldíjjelző által mutatott viteldíj különbözetével a gépkocsivezető a napi elszámoláskor a menetlevél „befizet" rovatában számolja el, és az esetről jelentőlapot köteles írni — feltüntetve rajta az utas nevét, a megtett útvonalat, valamint az utastól átvett összeg nagyságát — és azt a menetokmányhoz csatolni.
A taxióra meghibásodásakor, miután az utas a fuvart befejezte, illetve másik kocsit vett igénybe, a gépkocsivezető köteles szabad viteldíjjelző állás mellett a „garázsmenet" táblával felszerelve azonnal a javítóműhelybe vinni a gépkocsit. Az észlelt meghibásodásról jelentőlapot kell írnia és azt a taxióra javításával, illetve plombálásával megbízott dolgozónak kell átadnia. A taxióra cseréről kiállított „taxaméter szerelési munkalap"-ot a gépkocsivezetőnek a kiállított új menetokmányhoz kell csatolni és elszámoláskor azzal együtt leadni köteles.
A javítóműhely vezetője a gépkocsivezető jelentőlapján feltüntetett km-értékkel növeli a viteldíjjelző készülék és km-mérő által mutatott ossz. km-t, és ezeket az értékeket rögzíti a forgalmi menetlevél végzési rovataiban, illetve a „taxaméter szerelési munkalap"-on.
A menetlevélen rögzíti a korrekció tényét: - „Spirálszakadás miatt..... km korrekció" aláírás, bélyegző.
Az érkeztető 15 km-nél nagyobb korrekciót csak külön befizetéssel együtt, az osztályvezető engedélye alapján igazolhat.
Az eredeti útvonalon váratlan forgalmi akadály
Ha a továbbfuvarozás az eredeti útvonaltól eltérően, csak kerülő úton lehetséges és az utas ilyen módon is igényli a fuvarozás folytatását, a felmerülő többletköltségeket köteles megfizetni.
A gépkocsivezető rosszulléte
A szolgálat ellátását, a biztonságos közlekedést gátló rosszullét esetén a gépkocsivezető a fuvarozást köteles befejezni, utasának továbbfuvarozásáról lehetőség szerint gondoskodni. A továbbiakban a 3.13. pontban leírtak szerint kell eljárni.
A gépkocsivezető munkaidejének vége
Nem köteles a gépkocsivezető a fuvart elvállalni
- a „garázsmenet" tábla használata esetén,
- az engedélyezett napi maximális munkaidő letelte előtti 30 percen belül,
- ha a fuvar realizálása a munkaidőben már nem valósulhat meg. Ha az utas a gépkocsit olyan hosszú ideig veszi igénybe, amely alatt a gépkocsi szolgálati ideje lejárna, a gépkocsivezető - egy másik taxi gépkocsi rendelkezésre bocsátásával — felkérheti az utast a fuvar befejezésére.
Továbbfuvarozás esetén legkésőbb a munkaidő végéig, illetve a váltás időpontjáig köteles a Forgalomirányító Központba telefonon bejelentkezni, hogy a váltótárs, illetve az üzletági forgalmi szolgálat értesítése megtörténjék.
Telefonos rendelésre való előállás akadályozottsága
Ha a gépkocsivezető a gépkocsit a fenti okok valamelyikének következtében a megadott címre a pontos időben kiállítani nem tudja, haladéktalanul értesíteni köteles a Forgalomirányító Központot. (Az addig felmerült összeg igazoltatása és a másik gépkocsi biztosítása céljából.)
4.334.2. Csomag károsodása, elvesztése, ruhakárosodás
Az útipoggyász elvesztése, megsérülése, az utas ruházatának károsodása esetén a körülményeket jegyzőkönyvben kell rögzíteni. A fuvardíj előzetes rendezése után a gépkocsivezető „foglalt"-ra állított taxiórával köteles az utasát a jegyzőkönyvfelvétel céljából a Közönségszolgálati Irodába szállítani.
(Az utólag felmerült fuvardíjat a vezető forgalomirányító igazolja, az igazolt viteldíjjal a gépkocivezető jelentőlap kíséretében hiányként számol el.)
A kárrendezés ezen lehetőségéről a taxi gépkocsivezetője köteles a károsult utast tájékoztatni.
Közönségszolgálati Iroda
Cím: Budapest VII., Kertész u. 24-28.
Nyitvatartási idő:
hétfő, kedd 6,50-15,40 h
szerda 6,50-19,00 h
csütörtök, péntek 6,50-15,10 h
szombat 8,00-13,00 h
A Közönségszolgálati Iroda zárvatartási idejében a gépkocsivezető köteies a Forgalomirányító Központban bejelentkezni, majd a kapott utasításnak megfelelően eljárni. Amennyiben az utas későbbi időpontban óhajtja a kárát ren-deztetni, a gépkocsivezető köteies jelentőlapot írni, amelyen rögzíteni kell a fuvar kezdési és végzési helyszínét, időpontját, a keletkezett kár leírását.
4.334.3. Talált tárgyak kezelése
Minden fuvar befejezése után a gépkocsivezető köteles a gépkocsi utasterét és használat esetén a gépkocsi csomagtartó részét átvizsgálni és megállapítani, hogy nem felejtettek-e a gépkocsiban valamilyen tárgyat, vagy pénzt, Ha a gépkocsivezető az utas távozása után idegen tárgyat talál a gépkocsiban, amelyről feltételezhető, hogy az utashoz tartozott, köteles azt megőrizni és a Forgalomirányító Központnak a legrövidebb időn belül telefonon jelentést tenni. A talált tárgyat — amennyiben a vezető forgalomirányító más értelmű utasítást nem ad — legkésőbb munkaideje végeztével a beosztás szerinti szolgálatban lévő forgalmistának kel! átadni.
A forgalmi tisztviselő a beszolgáltatott tárgyat az átadó gépkocsivezető jelenlétében megvizsgálja és az arra vonatkozó adatokat a talált tárgyak nyilvántartásába bevezeti és jegyzőkönyvet vesz fei.
Az átvétel igazolására a másolati szelvényt a gépkocsivezetőnek átadja. A Forgalomirányító Központ vezető forgalomirányítója rendkívül sürgős esetekben utasítást adhat a gépkocsivezetőnek, hogy a kocsiban talált tárgyat az utas által megadott címre elvigye.
Ilyen esetben a taxi gépkocsivezetőnek díjszabásra állított fuvardijjelző készülékkel kell a megadott címre mennie. A talált tárgyat az átvevő jogosultságának megállapítása, a felmerült fuvardíj kifizetése után írásos igazolás ei-lenében át kell adni.
Az átvételi elismervénynek tartalmaznia kell:
— a talált tárgy megnevezését,
— az átvétel időpontját,
— az átadó adatait (gépkocsivezető-szám, név, gépkocsi forgalmi rendszáma),
— az átvevő (tulajdonos) adatait (név, lakcím, személyi igazolvány szám, vagy útlevélszám),
— az átvevő saját kezű aláírását.
Az átvevő személyazonossági igazolványa (idegen állampolgárnál az útlevél) alapján ellenőrzni kell, hogy az elismervényben szereplő adatok a valóságnak megfelelőek. A gépkocsivezető köteles a talált tárgy visszaszolgáltatásának tényéről jelentőlapot írni, melyet az átvételi elismervénnyel együtt — elszámoláskor — a forgalmi tisztviselőnek kell átadni. A forgalmi tisztviselő köteles a talált tárgy nyilvántartójegyzékbe a szükséges adatokat bevezetni és a másolati szelvényt a gépkocsivezetőnek átadni. Az elismervény és jelentőlap a gépkocsivezető szolgálati könyvében kerül lerakásra. Külön utasítás nélkül tilos a gépkocsivezetőnek a talált tárgyat, akár munkaidejében, akár munkaideje után az utas lakására szállítani, illetve azt az utasnak átadni. Ha a gépkocsiban felejtett tárgyat egy másik utas, vagy a vállalat valamelyik dolgozója találja meg, és adja át a gépkocsivezetőnek, úgy azt a megtaláló jelenlétében meg kell vizsgálni és az átadó nevét, valamint címét fel kell jegyezni. Bezárt táskát, leragasztott és összekötött csomagot átvizsgálás céljából a gépkocsivezetőnek kibontani nem szabad. A talált tárgy, vagy pénz be nem szolgáltatása, jogtalan megtartása büntetőjogilag üldözendő cselekmény és minden esetben fegyelmi eljárást von maga után!
4.334.4. Fuvardíj fizetésének megtagadása, vagy nem fizetés
Ha az utas elismeri a viteldíj összegét és fizetési kötelezettségét, de azt azonnal kifizetni nem tudja, az „Igazolás viteldíjhiányról" nyomtatványt kell kitölteni. Az értelemszerűen kitöltött nyomtatványt az utassal, valamint két tanúval, vagy a forgalomirányító ellenőrrel kell aláíratni és ennek felhasználásával az összeggel hiányként kell elszámolni.
Ilyenkor közölni kell az utassal, hogy a fuvardíjat postán 24 órán belül befizetheti. A gépkocsivezető egy darab csekket (a vállalat BBRT. 209-18325. számláját rögzítő átutalási postautalványt) az utas részére átad, aki a hiányzó összeget ezzel fizetheti be. (A csekket és nyomtatványt a/gépkocsivezető személyes okmányként kapja, azokat munkavégzése során köteles magánál tartani.) A hiány elszámolására rendszeresített nyomtatványon a fuvar jellemzőin (időpont, hely, fuvardíj) és a gépkocsi forgalmi rendszámán kívül olvashatóan és pontosan kell kitölteni a következő adatokat:
— utas neve (leánykori neve),
— születési helve, ideje,
— lakcíme (állandó és ideiglenes),
— anyja neve,
— személyi igazolvány száma, személyi száma, (idegen állampolgárnál az útlevél száma),
— munkáltató neve, pontos címe,
— utas foglalkozása.
Az átadásra kerülő csekkre a gépkocsivezető írja fel a ki nem fizetett viteldíj összegét és a feladóvevény felső részére fel kell írni az összeg rendeltetése rovatába: „viteldíj".
A pontatlan, vagy hiányos kitöltés miatt behajthatatlan követelés a gépkocsivezetőt terheli.
Miután a rendtartás 4.331. pontjában leírtak értelmében a „gépkocsivezető 200,—Ft körüli összegnél köteles az adott körülményektől függően előleget kérni", 200,—Ft-ot meghaladó hiánnyal nem számolhat el, illetve a vállalat ezt nem fogadja el.
Ha az utas megtagadja a fuvardíj kifizetését, minden esetben a rendőrséghez kell fordulni a fuvardíj, illetve az utas igazolása végett.
A legközelebbi rendőrkapitányságig (rendőrörsig, hivatalos rendőrjárőrig) a további utat fizetendőre állított fuvardíjjelző készülékkel kell megtenni. (Csak ebben az egy esetben szabad fizetendő órával közlekedni.)
4.334.5. A gépkocsi utas által történő szennyezése, fertőzése, rongálása
A gépkocsinak az utas által történt beszennyezése esetén a gépkocsivezető köteles az utast tájékoztatni, hogy a tisztítással kapcsolatos költségek az utast terhelik. Ezért tisztítási átalányként 150,—Ft-ot kér az utastól, mely összegről az utasnak a gépkocsivezető nyugtát ad, a tőszelvényre külön ráírva, hogy „gk. tisztítási költség". (Ezen átalány megállapításának alapja: az adott helyszínről a mosópályáig számított fuvardíj + mosás ideje alatti várakozási díj + gépkocsivezető kieső idejének költségei + üléshuzat mosási költsége.)
Az eseményről a gépkocsivezető köteles jelentőlapot írni és menetlevelén 150,—Ft-ot az egyéb befizetés rovatban befizetni.
A gépkocsivezető „szabad" órával és „garázsmenet" tábla használatával az erre alkalmas helyen köteles a taxi gépkocsi tisztításáról gondoskodni
(pl. a mosópályán). Amennyiben az utas az átalánydíjat nem hajlandó kifizetni, ebben az esetben a helyszínre ellenőri intézkedést kell kérni.
A gépkocsi tisztítási költséggel való elszámolási rendje ekkor is azonos az előzővel.
Amennyiben megállapítást nyer - vagy a gépkocsivezetőben alapos gyanú merül fel,- hogy a szállított utas súlyosan fertőző beteg, a Fővárosi KÖJÁL Fertőtlenítő Osztálya ügyeleti szolgálatánál kell tanácsot kérni az intézkedés módját illetően a következő telefonszámokon:
134-255
138-875
338-975
és az itt kapott utasításnak megfelelően kell eljárni. Ha a gépkocsivezető azt az utasítást kapja, hogy a gépkocsit fertőtleníteni kell, akkor hétköznapokon 7—17,30 h-ig, szombaton 7-15,00 h-ig a Fővárosi KÖJÁL Fertőtlenítő Osztályán (Bp. XIII., Váci út 172-174. 1. kapu) egyéb időpontokban pedig a Fővárosi KÖJÁL Fertőtlenítő Osztály Ügyeleti Szolgálatánál (Bp. IX., Gyáli út 7. szám) jelentkezik, ahol a fertőtlenítést díjtalanul elvégzik.
Ez esetben a gépkocsivezető teendői:
Fuvar végén rendezni kell a viteldíjat, a gépkocsivezetőnek az utast önkényesen feltartóztatnia nem szabad! A taxiórát szabadra állítva bejelentkezik a Forgalomirányító Központba és közli, hogy fertőtleníttetni indul. Ezután a taxiórát újra díjszabásra állítva a fertőtlenítés helyére hajt és ott a fertőtlenítést elvégezteti, majd előáll a Bp. XIII., Gyöngyösi út és Váci út kereszteződésénél lévő, illetve a Bp. IX., Üllői úton (Klinikák) lévő drosztos taxiállomásra és az órát csak itt állítja fizetendőre. Ennek megtörténte után a Forgalomirányító igazolószámot ad, esetleg ellenőrt küld a helyszínre a viteldíj igazolása céljából. Az igazolt fuvardíjjal jelentőlap kíséretében hiányként számol el a gépkocsivezető.
A gépkocsinak az utas által történt rongálása esetén a gépkocsivezető köteles a helyszínre ellenőri intézkedést kérni, és a továbbiakban kapott utasítás szerint eljárni.
4.334.6. Ittas egyén detoxikáló intézetbe szállítása
Abban az esetben, ha rendőrségi személy utasítására és kíséretében ittas egyént kell előállítani a kijózanító intézetbe (Detoxikáló intézet, Bp. XIII., Róbert Károly krt. 82—84. Tanács Kórház, oldalbejárat), ilyenkor a gépkocsivezető induláskor az órát díjszabásra állítja, az intézethez való megérkezéskor az utas kiszállása után a rendőrrel együtt megnézik a taxióra Ft-állását, azt feljegyzik.
Amíg az utas átvétele az intézet részéről megtörténik (ami esetleg hosszabb ideig is tarthat), a taxióra természetszerűleg jelzi a várakozási díjat is. Amikor az utas átvétele befejeződött, az illetékes tisztviselőtől elismervényt kap a taxi fuvardíjról olyképpen, hogy az intézetig felmerült fuvardíj kétszeres összegét írják az elismervényre (mivel a kísérő rendőrt az indulási helyre vissza kell szállítania a gépkocsivezetőnek), valamint a várakozási díjat (egyszeres összegben). Ha a beszállítás során az ittas személy a gépkocsit beszeny-nyezte, annak kitisztítása a detoxikáló intézetnél díjtalanul megtörténik. (A tisztítás ideje alatt a taxióra jelzi a várakozási díjat.)
4.334.7. Gépkocsivezetőt ért sérelem, bűncselekmény
A közforgalmi közlekedési vállalat gépkocsivezetője szolgálat közben közfeladatot ellátó személynek minősül, ezért aki jogszerű eljárásában erőszakkal, vagy fenyegetéssel akadályozza, intézkedésre kényszeríti, eljárása alatt, illetőleg emiatt bántalmazza, bűntettet követ el. (Btk. 230. §, 229. §.)
Ha a gépkocsivezetőt szolgálatának ellátása közben, vagy azzal kapcsolatosan megsértik, vagy vele szemben bűncselekményt követnek el, a helyszínre a Forgalomirányító Központtól ellenőr küldését kell kérni. A jogos védelmen túlmenően önbíráskodás minden körülmények között szigorúan tilos!
A gépkocsivezető az esetet haladéktalanul, illetve a legrövidebb időn belül köteles írásban, vagy szóban jelenteni egységvezetőjének, aki a jelentést jegyzőkönyvbe foglalja és ezt a forgalmi osztályvezetőhöz terjeszti fel.
Ha a cselekmény hivatalból üldözendő, a Jogi és Igazgatási főosztályhoz történő átadás után a gépkocsivezető — amennyiben személyes meghallgatása szükséges - a főosztályon köteles megjelenni.
A becsületsértés cselekményének kivizsgálása magánindítványra történik, a gépkocsivezető ennek előterjesztésére a vállalati jogsegélyszolgálatot veheti igénybe.
Gépkocsivezetők biztonságát szolgáló intézkedések
A biztonságos közlekedés alapvető követelménye a dolgozók személyi védelme.
Ez fokozottan érvényes a taxi gépkocsivezetőkre, akik felelősségteljes munkájuk során sok és sokféle személlyel érintkeznek. Ebből következik, hogy egyes esetekben támadás veszélyének is ki vannak téve.
A gépkocsivezetőink sérelmére elkövetett erőszakos bűncselekmények megelőzése, vagy megakadályozása, továbbá a taxi-gépkocsivezetők biztonságérzetének növelése érdekében a taxi-gépkocsik villogó piros színű vészjelző lámpával és vészjelző kürttel vannak ellátva. A villogó piros színű lámpát, vagy vészkürtöt, illetve mindkettőt működtetni csak indokolt esetben, a gépkocsivezetőt ért támadás, vagy arra utaló gyanús magatartás, veszélyes fenyegetés esetén szabad.
Egységes értelmezés szerint támadás, gyanús magatartás és veszélyes fenyegetés alatt azt értjük, ha az utas a gépkocsivezetőt:
- megüti, megrúgja, fojtogatja, vagy más módon a fuvar teljesítésére
- a taxi bevétel átadására kényszeríti, illetve veszélyesen megfenyegeti, amiből arra lehet következtetni, hogy várhatóan támadás éri, amit megítélése szerint kivédeni nem tud,
- fegyverrel, vagy más támadásra alkalmas tárggyal megfenyegeti, ami a gépkocsivezető életére és testi épségére veszélyt jelent, és az elfoglalt helyzetből, valamint magatartásból erre konkrétan következtetni lehet.
Ezekben az esetekben a gépkocsivezető köteles a piros színű villogó jelzőt, vagy kürtöt, illetve mindkettőt bekapcsolni. A villogó piros színű vészjelző lámpa, vagy kürt, illetve mindkettő használatának észlelése esetén a gépkocsivezetőink részéről követendő eljárás a következő:
URH-val felszerelt gépkocsi:
Ha az URH-val felszerelt gépkocsivezető látja a piros színű villogó vészjelző lámpa működését, vagy hallja a vészkürt hangját, köteles azonnal a jelzést kibocsátó gépkocsit követni és URH-n keresztül az eseményről a Forgalomirányító Központot értesíteni. A forgalomirányító központtal közölni kell:
- a jelzést adó gépkocsi rendszámát,
- a gépkocsi színét,
- az útvonalat, melyen halad, illetve irányát,
- a követő gépkocsi rendszámát,
- a követő gépkocsivezető nevét,
- a munkaszámát és
- URH-hívószámát.
A gépkocsivezető köteles a veszélyt jelző gépkocsit követni mindaddig, amíg a Forgalomirányító Központ intézkedésére a rendőrség meg nem érkezik.
URH nélküli gépkocsi:
Ha olyan taxi gépkocsivezető észleli a veszélyt jelző fényt, vagy kürt használatát, akinek a gépkocsijában URH-készülék beszerelve nincs, köteles azonnal a Forgalomirányító Központot a 135-273, vagy a 130-242 számú telefonokon, illetve droszton, vagy egyéb módon azonnal értesíteni. Az értesítésnek az előző pontban foglaltakat kell tartalmaznia az URH-hívószám nélkül.
Ha szükséges, akkor a veszélyben lévő gépkocsit követheti, de lehetőség szerint a követést engedje át URH-val felszerelt gépkocsi vezetőjének.
A veszélyjelzést kibocsátó gépkocsit követő URH-val felszerelt gépkocsi vezetője köteles az URH-n keresztül a forgalomirányítót az eseményekről folyamatosan tájékoztatni, különös figyelemmel a haladás irányára. A követő gépkocsivezető is köteles a veszélyt jelző berendezést, vagy berendezéseit bekapcsolni, hogy a többi gépkocsivezető is lássa, vagy észlelje a követés tényét. Minden veszélyt jelző gépkocsit — a rendőrség megérkezéséig — csak egy taxi gépkocsivezető követhet.
Ha a taxiban utas van, akkor a fuvart azonnal be kell fejezni és udvariasan közölni kell a veszélyes helyzetet. Ha van rá lehetőség, akkor az utast drosztnál, vagy tömegközlekedési jármű megállójánál kell a kocsiból kiszállítani. Az utas még akkor sem maradhat a kocsiban, ha kifejezetten kéri.
A követő gépkocsivezető, ha valahol rendőrt lát, kérje fel, hogy a követésben vegyen részt és lehetőség szerint intézkedjen. Ilyen esetben a rendőr utasításait végre kell hajtani.
Az intézkedések gépkocsivezetőink biztonságát szolgálják, ezért
- aki a villogó piros színű vészjelző lámpa, vagy kürt bekapcsolásával, illetve használatával visszaél, hatósági, vagy ellenőrzési jogkörrel felruházott személyt szándékosan félrevezet, fegyelmi vétséget követ el és ellene fegyelmi eljárást haladéktalanul folyamatba kell helyezni, az esetleges kán meg kell térítenie,
- a Budapest közigazgatási határának elhagyása esetén érvényben lévő bejelentkezési kötelezettség is a gépkocsivezető biztonságát szolgálja.
4.334.8. Eljárás közúti eseménynél
Közúti eseménynél a gépkocsivezetőnek kell elvégezni a helyszíni tennivalókat, ha az idegen fél az eseményért való felelősséget egyértelműen elismeri. Az ilyen eseményt a Forgalomirányító Központnak bejelenteni nem kell.
A gépkocsivezető fefadatai ilyen esetekben:
— ki kell töltenie 1 példányban a kárbejelentő lapot, különösen ügyelve az idegenre vonatkozó adatok pontosságára,
— a kárbejelentő lap felelősség elismerésre szolgáló rovatát alá kell íratni az idegennel,
— kérni kell az idegentől egy minden rovatában pontosan kitöltött és felelősséget is vállaló aláírt betétlapot. (A betétlap felelősségvállaló kérdésére az idegen fél az „igen" választ írja be.),
— át kell adni az idegennek egy szabályosan kitöltött és aláírt saját betétlapot. (Ez esetben a saját betétlap megjegyzés rovatába „Adatközlési célra kiadva" szöveget kell beírni.)
(A saját betétlap elismeri-e felelősségét kérdésére a „Nem" választ köteles beírni a taxi gépkocsi vezetője.)
A helyszíni feladatok elvégzése után a gépkocsivezető köteles az üzletág telephelyére menni, ahol a garázsszolgálat, illetve a sérülésfelvevő részére átadja a kárbejelentőt és betétlapot. Ezt követően a kapott utasítás szerint kell eljárni. Az eseményt a Forgalomirányító Központnak be kell jelenteni és baleseti helyszínelő ellenőr küldését kell kérni, amennyiben:
- sajáthibás az esemény,
- nincs egyértelmű idegen felelősségvállalás,
- személyi sérüléses esemény történt,
- az összes dologi kár összege meghaladja a 15 000 Ft-ot,
- bűncselekmény (pl. cserbenhagyás) történt,
- egyéb ok (diplomáciai, szovjet, honvédségi stb. gk.) miatt van szükség rendőri intézkedésre,
- kettőnél több jármű ütközött,
- utas által történt károkozás,
- egyéb esemény (gépkocsi feltörés, rongálás, utas általi támadás stb.) történt,
- az idegen fél valamelyik szükséges okmánya hiányzik (személyi igazolvány, jogosítvány, forgalmi engedély).
Személysérülés esetén legelőször a sérültet kell elsősegélyben részesíteni. Ezután a lehető legrövidebb időn belül orvosi segítséget, mentőt kell, illetve ellenőri intézkedést kell kérni a helyszínre. A baleset körülményeit tanúsító nyomok megőrzéséről gondoskodni kell, a tanúk adatait fel kell írni. A helyszínelés befejeztével a gépkocsivezető a helyszínelő rendőr, illetve a vállalati baleseti helyszínelő ellenőr utasításainak megfelelően köteles eljárni.
Túra gépkocsik Budapest körzethatárán kívül történt közúti eseménynél — amikor nem kötelező a rendőri intézkedés — a túra gépkocsivezető sajáthibás eseménynél is önállóan intézkedhet. Ilyen esetben a Biztosítónak szóló igazolólapot is a gépkocsivezető köteles átadni az idegennek.
Vidéken történő baleset esetén "R" beszélgetéssel kell a Forgalomirányító Központot értesíteni. Amennyiben vállalati baleseti helyszínelő ellenőr kiküldésére nem kerül sor, a legközelebbi rendőrparancsnokság helyét, valamint az esemény során keletkezett kárt közölni kell és ki kell állítani a gépkocsivezetőnél lévő kárbejelentő lapot. Az eseményt visszaérkezéskor a gépkocsivezető egységvezetőjének jelenteni köteles.
A gépkocsivezetőnek az esemény alkalmával higgadt, komoly magatartást kell tanúsítani. Különleges elbánást igényel az az esemény, melynej< diplomáciai testülethez tartozó személy, szovjet fegyveres erők tagja, vagy más, mentelmi joggal rendelkező személy a részese.
Ezen személyek útjának továbbfolytatását megakadályozni tilos, de a rendszámát, a tanúk adatait és egyéb adatokat a látottak, tapasztaltak alapján
rögzíteni kell.
Egyéb esetekben lehetőség szerint udvarias, de határozott fellépéssel az esemény másik részesét a helyszínen kell tartani.
A felelősséget el nem vállaló idegen fél — amennyiben az ellenőri, illetve rendőri intézkedést nem várja meg — jogosultság esetén a vállalat hivatalos képviselője által kiállított felelősségvállaló nyilatkozatot utólag a Munkavédelmi és Forgalombiztonsági Osztályon veheti át.
4.334.9. Eljárás azon esetekben, ha az utas rosszul lesz, vagy meghal
Abban az esetben, ha az utas fuvarozás közben rosszul lesz, a gépkocsivezető köteles azonnal megállni, a helyszínre mentőt hívni, vagy az utast kérésére a legközelebbi kórházba, orvosi rendelőbe vinni és ott orvosi beavatkozást, segítséget kell kérni.
Ha az utas feltehetően meghalt a gépkocsiban, a gépkocsivezető köteles
azonnal megállni, a helyszínre mentőt és ellenőrt kérni.
(Fertőző megbetegedés, illetve elhalálozás esetén, amennyiben az intézkedő orvos úgy rendelkezik, a gépkocsit fertőtleníttetni kell. A követendő eljárás megegyezik a 4.334.5. pontban leírtakkal.)
4.335. Eljárás honvédségi igénybevétel esetén
A Honvédelmi Törvény és a végrehajtására vonatkozóan kiadott MT. rendelet vállalatunkra is kötelezettséget ír elő. Ennek éneimében esetenként a honvédség, illetve polgári védelem nagyobb számú taxi gépkocsi előállítását kéri. Az igénybevétel speciális jellegéből adódóan e rendkívüli esetekben a gépkocsivezető a Kollektív Szerződésben rögzített napi engedélyezett maximális munkaidőn is túl kötelezhető munkavégzésre.
Ekkor azonban a gépkocsivezető az aznapi munkakezdést követő 15. munkaórában a körülményektől függően kérheti mentesítését, amennyiben — kezdeményezésére — a Forgalomirányító Központ másik taxi gépkocsit küld a helyszínre.
A rendkívüli munkavégzési kötelezettség a vállalat alkalmazásában álló valamennyi gépkocsivezetőre vonatkozik, a Forgalomirányító központ azonban lehetőség szerint nem jelöl ki mellékfoglalkozású gépkocsivezetőt huzamosabb honvédségi feladat végrehajtására.
Honvédségi fuvarnál a korábbi menetlevél lezárása után új menet levelet kell nyitni „Honvédségi fuvar" jelöléssel. Elszámolás előtt az új menetlevélen a pénztári összesítő mező első összesen rovatának négyzethálós része előtti rovatban itt is fel keil tüntetni a hajtóanyagköltség-visszatérítés összegét a honvédségi menetlevélen rögzített összes kilométer alapján, a hajtóanyag költségelszámolási segédlet szerint.
Elszámoláskor a gépkocsivezető a honvédségi menetlevélre járó hajtóanyagköltséget, VGM munkavégzés esetén a bruttó bevétel teljes összegét — a forgalmi érkeztetőtől kapott hajtóanyag költségelszámolási utalvány és a pénztárbizonylat leadása ellenében - a forgalmi pénztárban készpénzben megkapja.
4.34. Fuvardíj kiegyenlítésének módja, eszközei
A taxi fuvardíj kiegyenlítésének eszközei a következők:
- készpénzfizetés,
- elismervény taxi fuvardíjról (két és hárompéldányos),
- honvédség részéről adott piros harántsávoscsekk,
- igazolás taxi igénybevételről (2 pld. Honvédség),
- taxiutalvány,
- egyéb helyen tárgyalt speciális fizetőeszközök.
Egyéb esetekben tehát, ha az utas a fuvardíj fizetését megtagadja, vagy nem tud fizetni, „Igazolás viteldíj hiányról" nyomtatványt kell kiállítani a 4.334.4. pontban leírtak szerint.
4.341. Készpénzfizetés módja, nyugta kiállítás kötelezettsége, szabályai
A készpénzfizetés forintban eszközlendő és úgy történik, hogy az utas a fuvar befejeztével a taxióra által mutatott fuvardíjat készpénzben fizeti.
Abban az esetben, ha az utasnál csak idegen állam pénze volna, úgy pénzváltás végett a Magyar Nemzeti Bank pénzváltó kirendeltségéhez, illetve pénzváltást végző irodába (OTP, IBUSZ, Cooptourist stb.) kell utasítani.
A viteldíj csak forintban fogadható el. Abban az esetben, ha a pénzváltás az adott körülmények között elháríthatatlan akadály miatt nem*lehetséges, a gépkocsivezető „Igazolás viteldíj hiányról" nyomtatványt köteles kiállítani, ezt az utassal, továbbá két tanúval, vagy a forgalomirányító ellenőrrel (szolgálatot teljesítő rendőrrel) aláíratni.
Ha az utasnak a fuvardíj forint-készpénzben történő kifizetésekor aprópénze nincs és a gépkocsivezető sem tud váltani pénzt, úgy a felváltandó pénzt nyugta ellenében az utastól át kell venni, felírva rá, hogy milyen összegű pénz került átvételre és milyen összeg jár vissza az utasnak.
A nyugta átadásakor fel kell kérni az utast, hogy közölje címét, ahová a vállalat a visszajáró pénzt részére elküldheti. Amennyiben az utas ezt személyesen kívánja átvenni, közölni kell vele a telephely címét, amely pénztárnál részére a visszajáró pénzt kifizetik. A gépkocsivezető elszámoláskor az átvett többletet is köteles a pénztárba befizetni jelentőlappal együtt, melyen fel kell tüntetni az utas nevét, címét és a részére visszajáró pénzösszeget.
A nyugtakiállítás kötelezettsége, szabályai
A gépkocsivezető nyugtát köteles adni az általa végzett fuvardíjáról, vagy az
erre adott előleg összegéről:
— ha az utas ezt kéri,
— ha aprópénz hiányában a gépkocsivezető az utastól a fuvardíjnál magasabb összeget vesz át,
— Budapest határán kívüli taxi fuvarozás esetén, ha az utas nem tér vissza Budapestre,
— ha a viteldíjjelző készülék fuvarozás közben elromlott és az utas hozzávetőleges fuvardíjat fizetett,
— ha a gépkocsivezető elfelejtette az órát indítani.
Nyugta csak akkor adható, ha a fuvardíj kifizetését igazoló más okmány nincs, így nem kell és nem szabad nyugtát adni az un. „hitelezett" fizetőeszközök alkalmazása esetén, amikor ezek egy példánya az utasnál marad, illetve hozzá kerül.
(Elismervény, illetve igazolás taxi igénybevételéről, piros harántsávos csekk).
A vállalatot megillető fuvardíjon felüli összegről, vagy meg nem történt fuvarozásról nyugtát adni tilos.
Nyugtát csak az e célra rendszeresített nyomtatványon szabad kiállítani. A nyugta kiállítási módja a következő:
A nyugta lap és a hozzá tartozó tőszelvény alá egy f esté kés részével felfelé álló másolópapírt (indigó) kell tenni, abból a célból, hogy a nyugtalapra ráírt szöveg a nyugtalap hátoldalán fordított írással jelenjen meg. A nyugtát kék, vagy fekete golyóstollat szabad kiállítani és azon a következő adatokat kell feltüntetni:
— a gépkocsi rendszámát,
— a nyugtázott fuvardíj összegét számmal és betűvel,
— a gépkocsivezető nevét és számát,
— a nyugta kiállításának keltét,
— év, hó, nap, az év számmal, a hó neve betűvel, a nap ugyancsak számjegygyei töltendő ki.
A nyugta tőszelvényén a nyugtázott összeget, a kocsit igénybe vevő utas (vállalat) nevét, a nyugta kiadásának keltét, végül a gépkocsi rendszámát kell feltüntetni. A nyugta hátlapjára a fentiekben előírtakon kívül a fuvarteljesítés egyéb adatait kizárólag csak az utas kívánságára kell feltüntetni.
4.342. Elismervény taxi fuvardíjról
Egyes vállalatoknak, közületeknek írásbeli megállapodás alapján „Elismervény taxi fuvardíjról" tömböt ad ki vállalatunk. Ilyen esetben az utas fizetés gyanánt a gépkocsivezetőnek átad egy szabályosan kitöltött és cégbélyegzővel ellátott hiteljegyet a másodpéldánnyal együtt.
A gépjárművezető köteles meggyőződni arról, hogy a hiteljegy szabályosan és olvashatóan van-e kitöltve. Az óra által mutatott fuvardíj összegét számmal és betűvel kell feltüntetni. Az MNB betétszámla számát a megfelelő helyre kell beírni a pontos dátummal együtt. A gépkocsivezetőnek az elismervény felső üres részére rá kell írnia a saját nevét, számát és gépkocsija rendszámát.
A taxi gépkocsivezető rendelkezésére bocsátott 3 példányos „elismervény taxi fuvardíjról" nyomtatványt a gépkocsivezető tölti ki, a megrendelő aláírásával és cégbélyegzőjével igazolja a fuvar teljesítését. Kisiparos, kiskereskedő, gazdasági munkaközösség részére végzett fuvarozás esetén ez a fizetési mód nem engedélyezett, mivel a fuvardíj behajthatósága nem biztosított. Az elismervény két példányával (fehér és zöld) a gépkocsivezető számol el, a harmadik (kék) példányt az utasnak kell átadni. A gépkocsivezető az ilyen módon kiegyenlítésre kerülő fuvarok megkezdése előtt köteles meggyőződni a cégbélyegző megfelelőségéről, amelynek tartalmaznia kell a cég nevét, címét, számlaszámát. El kell kérni az utas személyi igazolványát és egyeztetni a bélyegzőn feltüntetettet a munkáltató bejegyzéssel. A fuvar befejeztével a gépkocsivezető kitölti a Ft, a dátum és a számlaszám rovatokat, valamint a tőszelvényt, az aláírás alá beírja az utas személyi igazolvány számát. Az utas aláírja a nevét és mindhárom példányt lebélyegzi. Elszámoláskor a gépkocsivezető az elismervény felső üres részére felírja saját nevét, számát és gépkocsija rendszámát. A fuvardíj behajthatatlansága esetén a gépkocsivezetőt terheli a teljes anyagi felelősség, ha a hiány az előírások be nem tartása miatt következett be.
A hiteljegyen az óra által mutatott fuvardíj összegénél nagyobb összeget (borravalót) feltüntetni tilos! A bevételt a menetlevélen „hitelezett"-ként kell rögzíteni.
4.343. A honvédség részéről adott piros harántsávos csekk
Az igénybe vevő személy a fuvar befejeztével a felmerült fuvardíjról lebélyegzett, vagy aláírt piros harántsávos csekket ad a gépkocsivezetőnek, melyre ráírja a taxióra által mutatott fuvardíj összegét, számmal és betűvel. A gépkocsivezető a csekkre köteles rávezetni nevét és számát, valamint gépkocsijának rendszámát.
4.344. Igazolás taxi igénybevételről
Esetenként a honvédség, illetve polgári védelem nagyobb számú taxi gépkocsi előállítását kéri. A gépkocsivezető a megadott helyre való előálláskor jelentkezni köteles az illetékes honvédelmi személynél, aki kiállítja az e célra rendszeresített „igazolás" nyomtatványt, az alábbi adatokkal:
— gépkocsivezető neve, száma,
— gépkocsi rendszáma,
— előállás időpontja,
— taxióra km-állása,
— taxióra fuvardíj állása.
A fuvarozási feladat lebonyolítása után az illetékes honvédségi személy a taxióra ugyanezen végző adatait is rávezeti az igazolási nyomtatványra. Az ilyen fuvarokról külön menetlevelet kell nyitni, úgy, hogy ha a gépkocsivezető munkaideje lejárt, beáll a telephelyre és a végzés km-ét a gépkocsi-átvevő igazolja. Ha szolgálata még nem fejeződött be, akkor új menetlevél megnyitásával vehet részt a forgalomban.
4.345. Taxi utalvány
A vállalat az utazóközönség részére 5, 10, 20 és 50 Ft-os névértékben taxi utalványt bocsátott ki, mellyel a fuvardíj kiegyenlíthető a viteldíjnak megfelelő összegű szelvények átadásával. Az utas részére visszajáró összeget készpénzben kell kiegyenlíteni.
4.35. A gépkocsi üzemeltetése
Közlekedni csak teljesen üzembiztos, a közlekedésbiztonsági előírásoknak és az esztétikai követelményeknek (külső-belső tisztaság) minden tekintetében megfelelő gépkocsival szabad. A gépkocsivezető felelős a szabály maradéktalan betartásáért, a gépkocsi állapotára egész munkaideje alatt köteles figyelni. Külön figyelni kell a gumiabroncsok állapotára, a féklámpák megfelelő működésére, illetve, hogy a gépkocsi kormánya, fékjei, irányjelzői, általában a világító berendezései megfelelően működnek-e.
4.351. Üzemanyag vételezés, mosatás, motorolaj utántöltés
A szemlék közötti motorolaj pótlást szükség szerint a gépkocsivezetőnek kell a honos telephelyen végezni. Az olaj kimérőhely a Taxi üzletág Asztalos utcai telephelyén egész nap folyamatosan igénybevehető.
A vételezett olaj mennyiségét a menetlevélen nem kell rögzíteni, ugyanakkor fel kell vezetni a gépjármű „Ellenőrző lapjára" a kilométeróra állással együtt.
Desztillált víz pótlása
A gépkocsivezető induláskor köteles ellenőrizni az akkumulátor sav-szintjét, szükség esetén a forgalmi telephelyen a desztillált vizet pótolni kell.
A motorolaj és az akkumulátorsav előírt szintentartásáért, a pótlás hiányában bekövetkező alkatrész meghibásodásért a gépkocsira beosztott gépkocsivezetők anyagilag és fegyelmileg egyetemlegesen felelősek.
Hajtóanyagbenzin-vételezés
Hajtóanyagköltség-visszatérítés az egyes műszakokra kiállított forgalmi menetleveleken rögzített össz. km érték alapján gépkocsivezetőnként külön-külön történik, ezért szükséges a tele tank átadás-átvétel maradéktalan végrehajtása. Valamennyi taxi gépkocsit a vállalat tele tankkal bocsátja a legelőször szolgálatot teljesítő forgalmi gépkocsivezető rendelkezésére.
Ezt követően valamennyi gépkocsivezető műszakkezdéskor csak tele tankkal veheti át a gépkocsit, illetve amennyiben ennek elháríthatatlan akadálya van, ellenőri intézkedést kell kérni, a forgalmazást csak ezt követően lehet megkezdeni. (Telephelyen észlelt hajtóanyaghiány esetén a gépkocsi átvételévei-átadásával megbízott garázsszolgálat jogosult az intézkedésre.) A gépkocsivezető a fuvarozás befejeztével, műszakja végén a váltóhelyéhez (a munkabefejezés helyéhez) legközelebb eső közhasználatú kútnál köteles a gépkocsit teletankolni, a fizetést készpénzben lebonyolítani, az addigi készpéntes forgalmi bevétele terhére.
(A benzinkútnál ellenőrizni kell a gumiabroncs-levegő nyomását.) Igénybe vehető minden budapesti és vidéki közhasználatú üzemanyagkút, melynél készpénz ellenében hajtóanyag vételezhető. Más forrásból hajtóanyagot vásárolni tilos!
A hajtóanyag-vételezéssel összefüggő műszak végi utolsó üres menetet, majd a váltóhely megközelítését garázsmenet táblával kell végrehajtani.
Átadáskor a váltótársának (illetve a forgalmi telephelyi garázsszolgálatnak) a gépjárművet tele tankkal kell átadni. A forgalmi menetlevéíen az átvétel igazolása a tele tankkal történő átvétel igazolását is jelenti. Tele tanknak az minősül, ha a tartályból 0—1 liternél több hajtóanyag nem hiányzik, erről a rendszeresített mérőpálca segítségével lehet meggyőződni.
Az „Ellenőrző lap" vezetése a hajtóanyag-vételezés alkalmával kötelező. Ilyenkor fel kell vezetni a kilométer értékét és a vételezett mennyiséget. A felvételezett hajtóanyag mennyiségét illetően igazolást nem kap a gépkocsivezető, ezért az „Ellenőrző lap" erre szolgáló részére a gépkocsivezető nevét kell felvezetni.
A gépkocsi fogyasztását műszakonként ellenőrizni kell. Túlfogyasztás észlelése esetén haladéktalanul jelentkezni kell fogyasztásmérésre a telephely javítóműhelyében, ahol a bemérést, beállítást elvégzik.
A gépkocsi mosatása
A gépkocsivezető a gépkocsit szükség szerint köteles mosatni. A gépkocsi külső és belső tisztaságáért a gépkocsivezető felelős.
4.352. Eljárás a gépkocsi forgalmazás közbeni meghibásodásakor
A gépkocsin fuvarozás közben előforduló, a közlekedés és üzembiztonságot veszélyeztető hiba, vagy rendellenesség esetén, a gépkocsivezető köteles azt - amennyiben itt lehetséges — megszüntetni, illetve ha a gépkocsivezető megítélése szerint műszakilag súlyosabb következményekkel nem jár —javítóműhelybe állni (garázsmenet táblával), szükség esetén mentést kell kérni. A műszaki mentést a Forgalomirányító Központtól kell kérni, jelezve a gépkocsi forgalmi rendszámát, a gépkocsivezető nevét, számát, tartózkodási helyét (címét), valamint a meghibásodás jellegét (lehet-e vontatni, vagy csak emelve lehet behúzni).
A gépkocsivezető a menetlevélen javítási időként a mentés kérése és javítás befejezése — beszállítás esetén a gépkocsi átadása - között eltelt időt köteles igazoltatni a mentőszerelővel.
A gumiabroncs meghibásodásánál pótkereket kell felszerelni és azonnal, vagy a továbbfuvarozás során a kijelölt telephely közelében történő fuvarvégzéskor, de legkésőbb a műszak befejezéséig a gépkocsit javítás céljából telephelyre kell állítani. A gépkocsi műhelybe történő bevitelekor, illetve a helyszíni javításkor a javítás befejezéséig a gépkocsivezető köteles felhelyezni a garázsmenet táblát.
4.353. A gépkocsi javításba adása
A Taxi üzletág Asztalos S. úti telephelyén munkanapokon folyamatosan, szombat és vasárnapokon 6h—18h-ig ügyeleti szolgálat keretében végzik a taxigépkocsik átfutós javítását, illetve a hibaelhárítást.
A gépkocsivezető a bejárati kapunál lebélyegzett indítási jegyet kap. Ezután a műhely-adminisztrátornál jelentkezik, akinek forgalmi menetlevelét leadja, illetőleg munkalap kiállítását kéri.
A munkalapokon a gépkocsi MEO-átvizsgálása után rögzítésre kerülnek az elvégzendő javítások. A szolgálatban lévő művezető, vagy csoportvezető eldönti, hogy a javítás időigénye, illetve anyagszükséglete lehetővé teszi a gépkocsi helyben történő megjavítását, vagy nagyobb javítások esetén a gépkocsit a Kerepesi úti műhelybe átirányítja.
Gépkocsi sérülés esetén minden taxigépkocsivezető az Asztalos S. úti telephely garázs-szolgálatánál köteles jelentkezni sérülésfelvétel céljából, ahol a garázs-szolgálat kiállítja a sérüléssel kapcsolatos bizonylatokat, illetve sérülési számot ad és vezet fel a gyűjtő-borítékra.
Amennyiben helyszínelői intézkedés nem volt, és a gépkocsivezető nem rendelkezik az idegen fél által aláírt kárbejelentő lappal és betétlappal és a sérülési nyomból arra lehet következtetni, hogy a sérülés közúti esemény következménye, ellenőrt kell hívni.
A sérülésfelvétel a sérülést okozó vagy szenvedő gépkocsivezető jelenlétében történik. A gépkocsi átvevő által kiállított bizonylatokat a gépkocsivezető aláírásával kell elismertetni. A gépkocsivezető kényszertávolléte esetén a gépkocsivezető helyett a beszállítást végző gépkocsivezetőnek és az intézkedő vállalati helyszínelőnek kell a gépkocsi sérüléséről kiállított bizonylatokat aláírnia.
Munkanapokon a Kerepesi úti műhelyben 6-h-tól 15-h-ig történik a részletes sérülés felvétel a normás által (fényképezés stb.). Nagyobb sérülések, későbbi javíthatóság esetén a normás az Asztalos S. utcai telephelyen végzi el a részletes sérülés felvételt. Ezután MEO átvizsgálás során a további elvégzendő javítások, beállítások feljegyzésre kerülnek.
A sérülésjavítás elvégzésével párhuzamosan a műhely az egyéb jayításokat, beállításokat is elvégzi, majd a művezető aláírásával készre-jelenti a gépkocsit a MEO felé. Amennyiben a MEO üzemképesnek nyilvánítja a gépkocsit, amit a MEO aláírása és pecsétje bizonyít, a gépkocsivezető a munkalapot leadja a diszpécsernek, akitő! átveszi a menetlevelet. A műhely javítási időként a gépkocsivezető menetlevelén max. 4 óra, URH-s gépkocsi esetén max. 6 óra javítási időt igazolhat.
Amennyiben a várható javítási idő az engedélyezettet meghaladja, a gépkocsi le kell szerszámozni. Ilyenkor az URH készülékek kiszerelését az URH szerviz dolgozója, vagy URH ügyelet köteles elvégezni.
A Teherautókölcsönző Üzletág Prielle K. utcai telephelyén végzik a tehergépkocsik átfutós és sérülésjavítását, valamint szemlevizsgálatát. Munkavégzés kizárólag munkanapokon 6.00—22.00 óráig történik, sérülésjavítás esetén a normás 6.00— 14.50-ig van szolgálatban. A gépkocsivezetők részére itt max. 6 óra javítási időt igazolhat a műhely.
4.354. A gépkocsi szemlére vezénylése
A meghatározott km elérése előtt a gépkocsivezető köteles jelentkezni a telephely szemleütemezés meghatározására illetékes dolgozójánál. A taxi üzletágnál a szemle beütemezését az Asztalos S. utcai telephely garázsszolgálata végzi. A szemlét és a vele kapcsolatos karbantartási és javítási munkákat a Kerepesi úti műhely végzi hétköznapokon de. 6-14 és 22—06 óráig az éjszakai műszakban. A Teherautókölcsönző Üzletág Prielle K. utcai telephelyén történik a tehergépkocsik szemléje hétköznapokon délelőtti műszakban.
A szemlék közötti km-szám: Személytaxi: 15 000 km ± 500 km
(7500 ± 500 km értéknél szemleközi átvizsgálás) Túra LADA: 15 000 km ± 500 km
(7500 ± 500 km értéknél szemleközi átvizsgálás) Túra BARKAS: 10 000 km ± 500 km Tehertaxi: 10 000 km ± 500 km
A jelentkezések időpontjától, a korábbi időpontok betartásától függően a gépkocsit lehetőleg a gépkocsivezető áital kért napra és időpontra osztják be a szemlére.
A kijelölt időpontban a gépkocsivezető köteles tele tankkal és hiánytalan felszereléssel (alapszerszám, tartozékok stb.) a műhelyben szemlére jelentkezni.
A gépkocsi szemlére való leadása az előző 4.353. pontban meghatározott eljárás szerint történik.
A szemlén való közreműködésért a gépkocsivezető részére 150,—Ft díjazás kerül kifizetésre.
4.355. A hajtóanyag készpénzelszámolással kapcsolatos teendők, ha a taxi gépkocsivezető a gépkocsit műhelybe állítja, illetve a műhelyből átveszi
Amennyiben a taxi gépkocsit leszerszámozzák, vagy feltehetően le kell szerszámozni, a gépkocsivezető köteles minden esetben műhelybe állás előtt a legközelebbi közhasználatú üzemanyagkútnál teletankolni.
A gépkocsivezető a garázsszolgálattól kocsi indítási jegyet kap. A mű-helyi átadás-átvétel tényét a műszaki szakszolgálat a legutolsó forgalmi menetlevélen igazolja a javítások igazolására szolgáló mezőben. (A műhely a kocsi indítási jegyet a javítás alatt a gépkocsi okmányaival együtt tárolja.) Amennyiben a gépkocsivezető a gépkocsit a műhelybe állításakor objektív okok miatt (pl. gk. sérülés) csak hiányos tankkal tudja átadni, elszámoláskor a hiányzó hajtóanyag mennyiségének megfelelő összegű külön befizetési kötelezettség terheli.
A gépkocsi átvételekor a műszaki szakszolgálat mérőpálcával, illetve szükség esetén leszívással megállapítja a hiányzó hajtóanyag mennyiségét, majd a forgalmi menetlevélen rögzíti a hiány tényét „befizetési kötelezettség ..... liter hajtóanyag hiánya miatt..... Ft", „aláírás, bélyegző".
A gépkocsivezető a műszaki szakszolgálattól 1 példányban, hajtóanyag befizetési utalványt kap, melyen szerepel a hiányzó hajtóanyag mennyisége és a befizetendő összeg.
A forgalmi menetlevelet azonos módon kell kitölteni, tehát hajtóanyag költség-visszatérítésként a menetlevél alapján számított összeget kell feltüntetni, ebben az esetben is.
Elszámoláskor a gépkocsivezető a nettó árbevételt köteles a forgalmi pénztárba befizetni, de ezen felül a forgalmi pénztárba köteles befizetni az utalványozott bevételi pénztárbizonylatra a műhely! átvételkor hiányzó hajtóanyagnak megfelelő költséget készpénzben.
(Abban az esetben, ha a gépkocsivezető taxi-túrán fuvart követően adja le a műhely részére hajtóanyaghiánnyal a gépkocsit, a túrafuvarozás tényét a műszaki szakszolgálattal közli.
A külön befizetési kötelezettségét az autókölcsönző üzletág túra forgalmi pénztárában teljesíti a taxi-túrán bevétel elszámolásával párhuzamosan.)
Abban az esetben, ha közúti baleset következtében az üzemanyagtartály megsérült, a helyszínelő ellenőr a tényt jegyzőkönyvben rögzíti, és az alapján a gépkocsivezető utólag költségvisszatérítést kap.
A műhelybe állított gépkocsit javítás után a műszaki szakszolgálat az átvevő forgalmi gépkocsivezető részére ugyanannyi hajtóanyaggal köteles átadni, amennyivel azt átvette.
Hiányos tank esetén átadás-átvétel alkalmával a tartályban lévő hajtóanyag mennyiségét a gépkocsivezető kérésére a műszaki szakszolgálat leszívással köteles megállapítani.
A tele tankhoz hiányzó hajtóanyag mennyiség ellenértékeként a gépkocsivezető a következő igazolásokat kaphatja:
— ha eleve hiányos tankkal vette át a műhely a gépkocsit, a hiányzó hajtóanyag mennyiség ellenértékét rögzítő hajtóanyag költségelszámolási utalványt,
— a műhelyben keletkezett hiány ellenértékeként, ha gépkocsimozgás nem volt, hajtóanyag költségelszámolási utalványt,
— a műhelyben keletkezett hiány ellenértékeként, ha emögött gépkocsimozgás volt, névre szóló rezsi menetlevelet.
A hajtóanyag-kifizetési utalványokat a forgalmi érkeztetővel igazoltatni kell, ezután a gépkocsivezető az utalványozott kiadási pénztárbizonylat leadása ellenében a forgalmi pénztárban készpénzt kap.
A gépkocsit a legközelebbi közhasználatú üzemanyagkútnál teletankolja, majd megkezdi a fuvarozást.
A műhelyi kifizetési utalványra a gépkocsivezető a készpénzt mindig annál a pénztárnál kapja meg, ahol a korábbi „befizetést" eszközölték.
(Korábbi taxi-túrán fuvar esetén az autókölcsönző üzletág pénztárában.)
A névre szóló rezsi menetlevelet a saját követő forgalmi menetlevélhez csatolva kell leadni elszámoláskor. Ilyenkor a követő forgalmi menetlevélen a hajtóanyagköltség-visszatérítés összegének kiszámításakor figyelembe kell vennie a kapcsolódó rezsi menetlevélen feltüntetett km-értéket is.
A forgalmi menetlevél nettó bevételi összegét ennek megfelelően kell meghatározni és felírni.
(A gépkocsivezető tehát a saját követő forgalmi menetlevelén kapja meg a rezsi menetlevél alapján őt megillető visszatérítést is.)
4.4. Érkeztetés a telephelyre, elszámoltatás
A gépkocsivezető a telephelyre tárolás céljából történő beállás előtt köteles közhasználatú benzinkútnál a gépkocsi üzemanyagtartályát teletölteni.
A gépkocsi átadása a garázsszolgálatnak, illetve a gépkocsi átmeneti beállítása a telephelyre az alábbiak szerint történik:
4.41. Gépkocsi tárolás céljából történő beállása
A telephelyen a szolgálat befejezése céljából történő jelentkezés előtt a menetlevélre a gépkocsivezető köteles rávezetni a km-mérő és taxióra záró adatait és a végzési időt. A menetlevelek gépi adatfeldolgozásának elősegítése érdekében a menetleveleket alaki és tartalmi szempontból kifogástalanul kell kitölteni.
A gépkocsivezető köteles menetlevelét ellenőrzésre átadni a kocsiátvevőnek és az átvételt olymódon gyorsítani, hogy a kocsi tartozékokat átvételre előkészíti, a csomagtartót kinyitja.
A vállalati kocsik részére „sérülés és hiány nyilvántartó könyv" van rendszeresítve, melyet mindenkora gépkocsi kesztyűtartójában kell elhelyezni. A gépkocsivezető beállás előtt köteles jelezni, hogy a gépkocsit tárolás céljából hozta a telephelyre.
A garázsszolgálat ellenőrzi:
- okmányok, alkatrészek, tartozékok meglétét, a gépkocsi sérülésmentességét,
- utolsó forgalmi menetlevél, kilométer mérő és fuvardíjjelző készülék adatait,
- a tele tank meglétét.
A teljeskörű ellenőrzés tényét a garázsszolgálat az utolsó forgalmi menetlevélen és a hozzá tartozó „indítási szelvényen" bélyegzéssel igazolja.
Ha szükséges, a gépkocsivezető mosatni küldi a gépkocsit. A gépkocsivezető a mosatást követően, vagy közvetlenül a kocsiátvétel után a kijelölt helyre köteles a gépkocsit állítani és a garázsmenet táblát leszerelni.
A tárolásnál a gépkocsisorok között legalább 80 cm-es, az egyes gépkocsik között olyan távolságot kell tartani, hogy egy ajtó teljes szélességében nyitható legyen.
A gépkocsit lezárt állapotban, behúzott kézifékkel, a sebességváltó üres állása mellett lehet tárolni, kulcsát a garázsszolgálat számára hozzáférhető helyen kell tartani.
Az érkeztető az ellenőrzés, egyeztetés után az indítási szelvényt lebé-lyegzi (második bélyegző). Az indító a kocsikulcsokat csak a két különböző bélyegzővel ellátott indítószelvény kíséretében veszi át. A tárolt gépkocsit a legelőször szolgálatba induló gépkocsivezető a telephelyről csak a két bélyegzővel ellátott megfelelő indítószelvény leadása ellenében viheti el.
4.42. Gépkocsi átmeneti telephelyi tartózkodása
A gépkocsivezető a garázsszolgálatnak köteles jelezni, hogy a gépkocsit milyen célból állítja a telephelyre (mosatás, futójavítás, elszámolás stb.).
A garázsszolgálat ellenőrzi:
- okmányok, tartozékok, alkatrészek meglétét, gépkocsi sérülésmentességét.
Az ellenőrzés tényét a garázsszolgálat az utolsó forgalmi menetlevélen bélyegzéssel igazolja (az indítási szelvényre bejegyzést nem tesz).
A gépkocsivezető részére (lebélyegzett) kocsiindítási jegyet ad. A gépkocsivezető a mosatás, javítás stb. elvégzése után a telephelyet csak a teljes-körűén kitöltött kocsiindítási jegy leadása ellenében hagyhatja el.
4.43. Az elszámolás folyamata
Az elszámolás szabályai utcán váltó gépkocsivezetőkre vonatkozóan értelemszerűen értendők.
4.431. Előkészületek az elszámolásra
A hajtóanyagköltség-visszatérítés összegének meghatározása
A vállalat a gépkocsi műszakonként! futásteljesítményétől függően a hajtóanyagfogyasztási norma és a hajtóanyag hatósági ára alapján térít költséget a gépkocsivezető részére. A vállalaton belül gépkocsi típustól, időszaktól (télinyári) és üzletágtól függően különböző elszámolási költségnormákat használunk az országosan engedélyezett előírásoknak megfelelő hajtóanyagfogyasztási normák alapján.
A gépkocsivezető a gépkocsihoz rendszeresített, „segédlet a hajtóanyagköltség-visszatérítés számításához" táblázat és a műszakja alatt teljesített kilométerfutás alapján határozhatja meg a hajtóanyag-vásárlás címén számára visszatérítendő összeget.
A menetlevél kitöltésének módja
A menetlevelet a fuvardíjjelző záró adatainak megfelelően kell lezárni (ha a gépkocsi a telephelyen marad, a kocsiindítási szelvényt annak megfelelően kell kitölteni).
A pénztári összesítő mezőt az alábbiak szerint kell kitölteni: „alapdíj" rovatba: alapszorS Ft-nak megfelelő összeget kell írni, „egységdíj" rovatba: az egységszer 2 Ft megfelelő összeget kell írni, „egyéb befizetés" rovatba: a taxi bruttó bevételének az alapdíj és az egységdíj rovatban nem szereplő részét kell írni: (óra rossz, az órát elfelejtette indítani, téves elszámolás, visszfuvar, taxiórában nem szereplő összegek).
Az első „Összesen" rovat négyzethálós részébe a taxi bruttó bevétel értékét, azaz az alapdíj, egységdíj és egyéb befizetés összegét kell írni.
Az első „Összesen" rovat négyzethálós része előtti szabad helyre az adott forgalmi menetlevélre járó hajtóanyagköltség-visszatérítés összegét kell írni.
A „hitelezett", „értékjegy", „készpénz" rovatokba a taxi nettó bevétel részletezését kell írni az alábbiak szerint: Hitelezett:
- elismervény a taxi fuvardíjról,
- honvédség részéről adott piros harántsávos csekk, igazolás taxi igénybevételről, »
- viteldíj hiány (igazoló szám, detoxikáló intézet által adott elismervény, igazolás viteldíj hiányról).
Értékjegy: taxiutalvány, repülőtéri 80,—Ft-os elismervény
Készpénz: készpénz.
Abban az esetben, ha a nem készpénzes fizetőeszköz együttes összege meghaladja a nettó bevétel értékét, a nem készpénzes tételeket fel kell vezetni a megfelelő rovatokba, a készpénz rovatot nem kell kitölteni.
A második „Összesen" rovatba a taxi nettó bevétel értékét kell írni, amely a taxi bruttó bevétel és a hajtóanyag-visszatérítés értékének a különbsége.
4.432. Jelentkezés a forgalmi érkeztetőnél
A telephelyen indított, érkeztetett gépkocsivezető menetlevelével a szolgálat befejezését követően a tárolóhelyi feladatai elvégzése után azonnal köteles elszámolni. A gépkocsivezető a bérkártyájával, kitöltött menetlevéllel és a gépkocsi kulcsaival köteles jelentkezni a forgalmi érkeztetőnél. Az érkeztető ellenőrzi minden egyes menetlevélen:
— a forgalmi rendszám olvasható, pontos kitöltését,
— az „alapdíj", „egységdíj", és az „egyéb befizetés" rovatokban szereplő ősz-szegek helyességét (a helytelen számértéket korrigálni köteles),
— a bruttó bevétel számításának helyességét,
— a megtett összes kilométer és a normaszorzó alapján kiszámított hajtóanyagköltség-visszatérítés helyességét,
— a második „Összesen" rovatban szereplő nettó összeg helyességét (bruttó bevétel mínusz hajtóanyagköltség). Az érkeztető a menetlevél ellenőrzése után, annak alapján a bérkártyán igazolja a gépkocsivezető munkaidejét, majd a bérkártyát visszaadja a gépkocsivezetőnek, az igazolt menetlevelet pedig az indítószelvény letépése után a pénztárhoz továbbítja. A gépkocsivezető a bérkártyáját az arra kijelölt helyre köteles visszavinni. (Abban az esetben, ha az érkeztetés és indítás külön ablaknál történik, a gépkocsivezető az indítószelvényt és a kocsikulcsot a pénztárnál való elszámolás után az indító ablaknál adja le.)
4.433. Elszámolás a pénztárnál
A gépkocsivezető a pénztárba a taxi nettó bevétel értékét, tehát a második összesen rovatban feltüntetett összeget köteles befizetni, a pénztárgép ezt a számértéket rögzíti a menetlevél jobb sarkában, a gépkocsivezető erről sí összegről kap igazolást a menetlevél pénztári elismervény szelvényén.
A pénztáros a menetokmányon a számfejtést ellenőrzi, majd annak alapján átveszi a bevételt. A pénztári elismervényt lebélyegzi és kézjegyéve ellátja, majd a menetokmány letépése után a tömböt a gépkocsivezetőneli visszaadja. A gépkocsivezető a tömbben maradó szelvénnyel tudja igazolni t bevétellel való elszámolást. A szelvényt addig köteles megőrizni, amíg a gép teljesítménytablót kézhez nem kapja. A gépkocsivezető a havi munkavégzést
tételesen rögzítő gépi tablón a pénztári befizetéseit utólag részleteiben és összességében is ellenőrizheti.
4.434. A váltótárs bevételével való elszámolás
Abban az esetben, ha valamely gépkocsivezető váltótársát kéri meg az elszámolásra, a számfejtett, kitöltött forgalmi menetlevéllel együtt természetesen a taxi nettó bevételt kell átadnia. Elszámoláskor a forgalmi érkeztető mindkét dolgozó menetlevelét ellenőrzi, majd a bérkártyákon igazolja a munkaidőket. A pénztáros a személyesen elszámoló gépkocsivezető menetlevelének tőszelvényén igazolja mindkét befizetés tényét.
5. TÚRAFORGALMAZÁS SZABÁLYAI
Túrafuvarozás: Kilométerszámláló szerkezettel felszerelt személygépkocsi rendelkezésre bocsátása helyközi (távolsági) és helyi, továbbá nemzetközi személyszállításra, azzal a megszorítással, hogy a fizetett fuvar kiinduló pontja (a visszfuvarok kivételével) és végpontja csak Budapesten lehet.
5.1. Túrafuvar megrendelésének módja
A túrafuvart a teherautókölcsönző üzletág forgalmi osztályán lehet megrendelni személyesen, írásban, illetve telefonon és telexen.
5.2. A túrafuvarozás formái
— túraútra rendszeresített, túra menetokmánnyal ellátott és telephelyről induló túragépkocsival helyi, helyközi, vagy külföldre irányuló személyszállítás,
- túrautakra esetenként kirendelt taxi gépkocsival túra-menetokmánnyal végzett, telephelyről induló helyközi és helyi személyszállítás (5.512. pont szerint).
Az utóbbi túrafuvarozási formánál a fuvardíjat nem a taxióra által mutatott viteldíj alapján, hanem a megtett km-ek, illetve fuvarozás alatt eltelt idő alapján kell elszámolni.
5.3. Túradíjszabás. Díjtételek 1983. április 1-től:
Barkas 1000: 8,50 Ft/Km 170.-/óra 510.- / nap minimum.
Lada Nova 1500: 8,00 Ft/Km 160.-/óra 480.-/ nap minimum
Lada 1200,1500: 6,50 Ft/Km 130.-/óra 390.-/ nap minimum
Díjszabás változás esetén a díjszabás összetevőit külön utasítás módosítja.
5.32. Túrafuvardíj kiszámítása
A túragépkocsi által telephelytől telephelyig megtett km-teljesítményt meg kell szorozni a kilométerdíjjal, illetőleg az igénybevétel idejét az óradíjjal. A két szorzat, illetve a legcsekélyebb napi fuvardíj közül a legmagasabb összegűt kell figyelembe venni. (Minden megkezdett óra, illetve km, egész órának, illetve km-nek számít.)
5.33. Megrendelőt terhelő egyéb költségek
A megrendelő köteles megfizetni:
— a készpénzben felmerülő kompdíjat, parkolási díjat és minden egyéb — a fuvarozás érdekében szükséges és hasznos, nem a túragépkocsi üzemeltetésével kapcsolatos - költséget.
A túrafuvarozás során felmerülő vidéki szállásköltség megtérítése mellett a megrendelő a gépkocsivezető szálláshelyéről is köteles gondoskodni. Túragépkocsin útipoggyászért, kutyáért és más kisebb élő állatért fizetni nem kell.
5.34. Az üzembentartót terhelő költségek
A gépkocsi fuvarozás közben történő meghibásodása miatt felmerült javítási költségek, üzemeltetési költségek a szolgáltatót terhelik. A gépkocsi meghibásodása, vagy más a fuvarozást akadályozó körülmény esetén a fuvar folytatásáról a megrendelő kívánságának megfelelően a túraforgalmi részleg lehetőség szerint köteles gondoskodni.
5.4. Túraforgalmi gépkocsivezető munkaidő-beosztása
5.41. Munkaidőkeret, szolgálati beosztás
A gépkocsivezetők negyedéves, illetve napi időkeretét a Kollektív Szerződés szabályozza. Szolgálatot a túraforgalmi osztályon készített szolgálati beosztás alapján kell teljesíteniük. Külön szerződés alapján lehetőség van önkéntes többletmunka vállalásra. VG M munkát végezni - külön szabályozás szerint -szabad és pihenőnapokon lehet.
5.42. Több napi fuvarozás esetén a gépkocsivezető pihenőidejének, szállásának, ellátásának biztosítása
Többnapos túra útról 24 órával előbb értesíteni kell a gépkocsivezetőt.
Több napra terjedő túrafuvarozásnál a gépkocsivezető részére az egyik napi fuvarozás befejezésétől a következő napi fuvarozás megkezdéséig legalább 9 órai pihenőidőt kell biztosítani és a napi fuvaridő a 15 órát nem haladhatja meg.
Több napos túrafuvarozásnál a gépkocsivezető részére az utas biztosít szállást, ha ez nem történne meg, a gépkocsivezetőnek magának kell szállást keresnie.
A szállás csakis az aznapi fuvarvégzés helyének területén (község, város) lehet.
A gépkocsivezető által szerzett szálláshely költségéről számlát kell kérnie, amivel Budapestre történő visszaérkezése után azonnal el kell számolnia.
A számlán a gépkocsivezető nevének szerepelnie kell. Ha a gépkocsivezető a szerzett szállásának díjáról számlát nem tud felmutatni, úgy egységesen szállási napok szerint 10 -Ft számolható el részére.
5.5. Túrafuvarozás lebonyolítása
5.5 7. Fuvarfeladat kiadása a gépkocsivezetőnek
5.511. Túra-gépkocsivezető értesítése a fuvarfelvételről
A túraforgalmi tisztviselőnek a fuvarba indulást megelőző napon értesítenie kell a gépkocsivezetőt. Közölnie kell, hogy másnap hány órakor köteles jelentkezni a forgalmi irodán, közli továbbá a fuvarmegrendelő nevét, címét, a megrendelt fuvar várható időtartamát. A gépkocsivezető jelentkezésekor átveszi a fuvar megrendelési konszignációit, és ez alapján felvételezi a szükséges felszerelést, valamint a gépkocsihoz kiállított túramenetlevél tömböt.
5.512. Fuvar kiadása túraügyletre vezényelt taxi gépkocsivezetőnek
Amennyiben a Forgalmi Igazgatóság elrendeli, a taxi munkacsoportok egymást váltva kötelesek túraügyeletet tartani. Amennyiben a túraforgalmi osztály a jelentkező igényeket túragépkocsikkal nem tudja kielégíteni, úgy a taxi üzletág értesítésével kéri a taxi gépkocsivezetők és gépkocsik átirányítását.
Több napos túraútról, illetve több napos átirányításról a gépkocsivezetőt 1 héttel előbb kell értesíteni. A kijelölt taxigépkocsivezető a taxi üzletág telephelyéről való indulás előtt a lezárt taxi menetlevelét a garázsmesterrel ellenőrizteti, igazoltatja.
A gépkocsivezető ezután szabad óraállással, garázsmenet táblával köteles a túraforgalmi osztályon jelentkezni oly időpontban, hogy a túrafuvarozásra indítás zavartalanul megtörténhessen. A túraforgalmi tisztviselő ellenőrzi az óraállást és ennek tényét a garázsmester aláírása alatt igazolja aláírásával.
Az összes km-ben lévő 6 km-nél nagyobb eltérés esetén jelentőlapon a gépkocsivezetőnek az eltérés okát indokolnia kell.
Az óraadatok alapján kerül kiállításra a túramenetokmány. A gépkocsivezető ezek után megkapja a rendelés konszignációját, felvételezi a szükséges felszerelést, előleget, valamint annyi túra-menetlevelet, ahány napra a túramegrendelés történik. Az előleg összege az elszámolási időszakban végrehajtott fuvarfeladatokra biztosítja:
— az üzemanyagköltséget,
— az élelmezési költséget,
— a szállás és az egyéb felmerülő költségek fedezetét.
Ha a kirendelt taxi gépkocsira valamely oknál fogva már nem tartanak igényt, az indító üzletág és az autókölcsönző üzletág közötti útra rezsi-menetlevelet állítanak ki.
1. sz. melléklet
GÉPKOCSIOKMÁNYOK. SZERSZÁMOK. ALKATRÉSZEK. TARTOZÉKOK
(ÁTADÁS-ÁTVÉTEL ALKALMÁVAL ELLENŐRIZENDŐ)
1. Okmányok
Forgalmi engedély
Sérülés- és hiánynyilvántartó lap
Üzemanyag „Ellenőrző lap"
2. Szerszámok Szerelővas Kerékanyakulcs Emelő Csavarhúzó Indítókar
3. Tartozékok Rendtartás Térkép
„Garázsmenet" tábla
Biztonsági öv + felhívás (1 db automata, 1 db állítható) Elakadást jelző háromszög Mentődoboz Seprő Lapát
Üléshuzatok (2 első + 1 hátsó) Matrica
4. Alkatrészek Pótkerék
Tartalék izzó és biztosító-készlet Hamutartók (3 db) Dísztárcsák (4db) Gumiszőnyegek (3 db) Visszapillantó tükrök (VÁZ-2101 2 db, VÁZ-2102 3 db)
Túra gépkocsiknál fentieken kívül: Rádió, Gyári teljes szerszámkészlet
URH-s gépkocsiknál fentieken kívül: Antenna, Adó-vevő készülék, Kezelőegység.
Fővárosi Autótaxi Vállalat
SZOLGÁLATI RENDTARTÁS 1. sz. függelék
URH-berendezések kezelési és forgalmazási ismeretei
BEVEZETÉS
A városi személyszállítási igények növekedésével új feladatok jelentkeztek a taxiforgalmazásterületén is.
Az utazóközönség gyorsabb, gazdaságosabb szállítása érdekében szükségessé vált a forgalomirányítás korszerűsítése, a technikai berendezések modernizálása.
Ennek jegyében szerelték be 1973-ban az első URH-berendezést taxi-gépkocsijainkba. Vállalatunknál ekkor már többéves múltra tekintett vissza az URH-forgalmazás, az ellenőri és a műszaki mentő gépkocsik körében. Az URH-berendezések használata, legfőbb előnyként a fuvarozási teljesítmények növekedésében, a gépkocsi kihasználásának javulásában és a fuvarozási színvonal emelkedésében jelentkezik.
Természetesen azoknak a gépkocsivezetőknek, akik URH-berendezéssel fognak a jövőben dolgozni, szükséges, hogy a berendezés helyes kezelését és az URH-forgalmazással kapcsolatos tudnivalókat elsajátítsák. Ebben a munkában kíván segítséget nyújtani ezen oktatási jegyzet.
Az anyagnak nem célja, hogy az URH-berendezést részletekbe menően ismertesse, csupán helyes kezelésének és szabályos használatának elsajátításához kíván segítséget nyújtani. Ezen kívül nélkülözhetetlen forgalmazási ismereteket és előírásokat tartalmaz, melyek elsajátítása, illetve betartása fontos az eredményes és szabályos URH-forgalmazás érdekében.
1. ÁLTALÁNOS ISMERETEK
A rádiós rendszer olyan adó- és vevő egységekből áll, melyek vezeték nélkül, rádióhullámok útján továbbítanak (sugároznak), illetve fognak fel üzeneteket. Az igénybevett rádióhullám hosszúságától függően megkülönböztetünk: hosszú-hullámú közép-hullámú rövid-hullámú ultrarövid-hullámú (URH) rádiózást.
Az üzenetsugárzás és vétel helyileg összerendelt adó-vevő készülékkel történik, tehát a kapcsolat nemcsak egy, hanem több irányban is létesíthető, rádióhálózatról beszélünk.
A helyileg összerendelt adó-vevő egységeket állomásnak nevezzük.
Az adó-vevő berendezésekkel az egyes állomások között mindkét irányban létesíthető kapcsolat.
Az egymással kapcsolatban álló rádióállomások rendszere alkotja a rádióhálót.
A vállalati URH-forgalmazás (üzenettovábbítás) négy rádióhálón (csatornán) történik.
A rádióháló áll: egy vezető (irányító) állomásból és egy, vagy több tagállomásból. A vezetőállomás feladata, hogy a csatorna rádióforgalmazását és ezen keresztül munkáját irányítsa.
URH-forgalmazás esetén az URH-rádióhullámok terjedési sajátosságai miatt (fényszerű terjedésű, tehát az útjába kerülő akadály árnyékolt területet hoz létre) a domborzati viszonyok és a nagy távolságok vételminőség romlását, un. átjátszó állomások üzem be helyezésével lehet elkerülni. Átjátszó állomás esetén az adókészülékek jelét az átjátszó állomás fogja fel és (egy másik frekvencián) sugározza tovább a vevőberendezések számára.
2. A VÁLLALATI URH-S RENDSZER FELÉPÍTÉSE
A vállalati URH-s rendszer négy egymástól független csatornával rendelkezik. Ezek:
1. csatorna: vezető forgalomirányító
2. csatorna: forgalomirányító
3. csatorna: forgalomirányító
4. csatorna: forgalomirányító
Minden egyes csatorna vezető-állomásának feladatait a csatorna forgalomirányítója látja el. A tagállomások és a vezető állomás forgalmazási kapcsolatát a csatorna átjátszó állomása biztosítja.
A vállalati URH-s rendszer állomásait három csoportba osztjuk:
— fix (álló) telepítésű,
— mozgó telepítésű
— és átjátszó állomások.
Fix telepítésű állomások találhatók:
— Forgalomirányító Központban (vezető állomások),
— Forgalombiztonsági Osztályon,
— URH-szervizben,
— BNV-n (időszakos)
— Ciprus u. telephely.
Mozgó telepítésű állomások (mobil):
— belszolgálati,
— taxigépkocsik,
— tehertaxik.
Átjátszó állomások:
— az 1., 2., 3. és 4. csatorna számára a Szabadság-hegyen települt.
3. ATAXIGÉPKOCSIK URH-S BERENDEZÉSÉNEK RÉSZEI, FUNKCIÓI
A gépkocsiban való elhelyezésüket az alábbi ábra mutatja be:
A mozgó telepítésű URH-berendezések öt főbb műszaki egységből állnak:
— antenna
— adó-vevő berendezés
— kezelőpult
— kézibeszélő (mikrofon)
— hangszóró erősítő
3.1. Antenna
Az antenna fogja fel, illetve sugározza ki a rádióhullámokat. Minden gépkocsinak az URH-berendezéséhez hangolt antennája van, amelyet a gépkocsi tetejére szerelnek fel.
3.2. Adó-vevő berendezés
Az URH-be rendezés legfőbb egysége. Ez a szerkezeti egység alakítja át a rádióhullámokat beszédhangokká és fordítva. Vétel esetén a rádióhullámokat
— elektromos jellé — beszédhanggá, adás esetén a beszédhangokat — elektromos jellé - rádióhullámokká alakítja át.
A készülék a gépkocsi csomagtartójában, a hátsó ülés támlájához van felszerelve (combi gépkocsi esetén a csomagtér jobb hátsó oldalához rögzítve). Ugyanitt található — az adó-vevő egység mellett — a ki-, bekapcsoló gomb is.
3.3. Kezelőpult
A gépkocsi műszerfalába a műsorvevő rádió helyére süllyesztetten van szerelve.
Az előlap részen találhatók:
a: Kétállású kapcsoló ( kint üzemi csatorna/ bent információ )
b: Üzemi csatorna jelző lámpa (zöld)
c: Információs csatorna jelző lámpa (sárga)
d: Mikrofon csatlakozó
e: Adásjelző lámpa (piros)
f: Hangerőszabályozó
3.4. Kézibeszélő
Tuhel csatlakozóval csatlakoztatható a kezelőpulthoz, az lehetővé teszi a kézibeszélő cserélhetőségét meghibásodás esetén.
Az URH forgalmazási fegyelemsértőktől adott időre el lehet venni a kézibeszélőt. A kézibeszélőn felül van az adásgomb, amivel a forgalmazás lebonyolítható.
1. Mikrofon
2. Adásgomb
3. Kábelvezeték
4. Tuchel csatlakozó
7. Mikrofontartófül
8. Kábeltartó
3.5. Hangszóró erősítő
A műszerfal alá, a baloldali sárvédő (kuplungpedál mellé) van felszerelve, általa megfelelő minőségben és hangerővel hallható a csatorna forgalmazása.
4. ÜZEMELTETÉSSEL KAPCSOLATOS ÉS BIZTONSÁGI ELŐÍRÁSOK
Az URH-berendezés üzemeltetése közben csak az antennával és a kezelőberendezéssel kapcsolatban vannak tennivalók.
Az antennának jelentős szerepe van az adás-vétel minőségének kialakításában. Minden gépkocsinak saját antennája van. Tilos kicserélése, alakítása, mert műszeresen hangolták be ahhoz az URH-berendezéshez, amellyel üzemei.
Az antennára díszek (golyók, babák, zászlók stb.) felszerelése tilos! Az URH-berendezés használata közben figyelemmel kell kísérni a készülék helyen működését. Ebben alapvető szerepe van az adásjelző lámpának. Minden esetben, amikor a berendezés kifelé sugároz, tehát adásban van, a lámpának világítani kell.
Az adás végeztével ki kell aludnia, ha továbbra is égve marad, azt jelenti, hogy a berendezés meghibásodott. (Pl. a mikrofon adásgombja beragadt.) Ekkor a készüléket azonnal ki kell kapcsolni!
A kikapcsolásra azért van szükség, mert rövidzárlat és ebből eredhető tűz keletkezhet, valamint az adásban maradt készülék gátolja (megfogja) a csatorna forgalmazását.
Akkor is ki kell kapcsolni a készüléket, ha a lámpa egyáltalán nem jelez. Ennek oka az lehet, hogy az izzó kiégett, éppen ezért a berendezés meghibásodását nem tudja jelezni.
A kezelőpulton és a mikrofonon található adásgomb kezelésére vonatkozóan gyakran helytelen magatartás tapasztalható. Egyes gépkocsivezetők úgy vélik, hogy a gombok erőteljes megnyomásával, folyamatos ütögetésé-vel, hosszantartó nyomvatartásával eredményesebben tudnak bejelentkezni a csatorna forgalomirányítójának, amikor az fuvarfeladatot ad (címet mond). Ez a kezelési módszer helytelen és csak a berendezés rongálásához vezet, ezért kerüljük az ilyen kezelési formákat.
A gépkocsiban felszerelt URH-berendezés igen jelentős értéket képvisel, ezért megóvása és a szabályos kezelése a szokásosnál nagyobb figyelmet igényel. Munka végeztével és minden olyan esetben, amikor a gépkocsivezető elhagyja a gépkocsit:
- az URH-berendezést ki kell kapcsolni,
- az antennát le kell szerelni,
- a gépkocsival olyan helyre kell állni, ahol a körülményekhez képest a legkisebb a feltörés, vagy a lopás veszélye,
- a gépkocsit gondosan be kell zárni (koímányzárat is) és erről meggyőződni, ezután lehet távozni a gépkocsitól,
- mosáskor az antennát szintén le kell szerelni.
Amennyiben az URH-készülék meghibásodik, azt haladéktalanul az URH-szerviznek be kell jelenteni. Ez történhet személyesen a Taxi Üzletág Asztalos S. utcai telephelyén, vagy telefonon, a 131-988-as számon.
Az URH-szerviz kijelöli a javítás időpontját, addig a készülékkel forgalmazni tilos, a gépkocsi úgy üzemel, mintha URH-nélküli taxi lenne. A gépkocsivezető semmiféle javítást nem végezhet az URH-berendezésen (még biztosíték cserét sem!). Az illetéktelen javításból, valamint a nem rendeltetésszerű használat miatt keletkezett károkért az anyagi felelősségen túl, a gépkocsivezető büntetőjogilag is felelős.