2008.01.17.
85.-Ft/Km.
A taxistársaságok is vállalnának betegszállítást, az erről szóló levelet a napokban küldte el a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKI) az Egészségügyi Minisztériumnak - mondta a Független Hírügynökségnek Dudás Zoltán, az MKIK taxis szekciójának vezetője. Az OEP főosztályvezető-helyettese szerint a dolog nem ilyen egyszerű, a betegszállításnak szigorú feltételei vannak, írja az index.hu
A szakápoló nélküli betegszállításért a taxisok sem kérnének több pénzt az államtól, mint a jelenleg a szolgáltatásban résztvevő magáncégek, tehát ők is 85 forint/kilométerért vinnék el a betegeket.
Dudás Zoltán elmondta: A betegszállítás év elején tapasztalt gondjain segíthetne az országban működő 12 ezer taxis. Természetesen a személyszállítók csak azokat a betegeket vinnék vizsgálatra és haza, akik nem fekvőbetegek és nem igényelnek szakápolói kíséretet.
A kamara taxis szekciójának vezetője szerint a taxis társaságok diszpécserhálózata jó háttér lehetne a szállítások szervezésének is. Hozzátette: számos társaságnak jelenleg is szerződése van kórházakkal, tehát sok esetben hívnak betegekhez taxisokat. Igaz, a szállítás eddig önköltséges volt.
Dudás Zoltán egyelőre nem tudta megmondani, hány taxi venne részt a betegszállításban. jelenleg az előkészítő munka folyik, és várják a választ a minisztériumtól. Az Index érdeklődött a minisztériumnál, de ott azt mondták, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ad választ.
A betegszállításnak szigorú feltételei vannak, jogszabályok írják elő a járművek felszereltségét, a vezetők és a betegkísérők képzettségét, mondta az Index kérdésére Kőrösi László, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár finanszírozási főosztályvezető-helyettese. Az illetékes szerint nincs olyan szolgáltató, amelyik csak ülőbetegek szállításával foglalkozik, így nem lenne etikus a betegszállító társaságokkal szemben, hogy ezt a viszonylag könnyű, ám a fekvőbeteg-szállításnál jobban jövedelmező szegmenst valaki helyettük teljesítse.
Felvetésünkre, hogy a taxisok felajánlása megoldhatná azt, hogy az eddigi tapasztalatok szerint nem volt elég autó, és a betegnek hosszabb ideig kellett várniuk, Kőrösi László azt mondta: az átállással járó, és az év elején jelentkező problémákat a kapacitások átirányításával megoldották, így várhatóan nem lesz probléma a betegszállítással, azt meg tudják oldani az erre szerződött társaságok.
cbtaxi | válasz | 2008.01.16. 20:22:47 (5) | |
Előzmény: rosszqtya 2008-01-16 18:05:43 (3)
|
rosszqtya | válasz | 2008.01.16. 18:07:55 (4) |
rosszqtya | válasz | 2008.01.16. 18:05:43 (3) |
cbtaxi | válasz | 2008.01.16. 17:49:09 (2) |
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) lehetségesnek tartja a taxis szolgáltatók részvételét a betegszállításban és ezért soron kívüli tárgyalásokat kezdeményeznek - tájékoztatta az MTI-t a kamara elnöke szerdán.
Parragh László közleményében azt írta: a kultúrált betegszállítás mielőbbi helyreállítása érdekében lehetségesnek tartja a közúti közlekedési taxis szolgáltatók jelentős hányadának bevonását az országos szintű feladat ellátásába.
Indoklásként úgy fogalmazott: az ország valamennyi nagyobb városában korszerű diszpécserközponttal rendelkező vállalkozások alkalmasak arra, hogy az igényeknek megfelelően, rövid időn belül, éjjel-nappal, rádiós adó-vevő készülékkel felszerelt gépkocsikat küldjenek a helyszínre a betegek szállítása érdekében. Hozzátette: a betegszállítás nem igényel szakkíséretet, a fertőző betegek szállítása pedig jelenleg is a mentőszolgálat feladata. Ezek alapján "a közszolgáltatást végző taxikapacitás minden további nélkül alkalmas a feladat részbeni, vagy teljes ellátására" - írta.
Az MKIK szerint a vállalkozói kör rendelkezik olyan kapacitásokkal, amelyek bevonásával a szükséges járműfejlesztések finanszírozásához közpénzek felhasználására nincs szükség, ugyanakkor az így kialakuló versenyképes piacon gazdaságosan üzemeltethető a betegszállítási rendszer - tartalmazza a közlemény.
"A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szükségesnek tartja az érintettek bevonásával a tárgyalások soron kívüli megkezdését, a szükséges hatósági intézkedések megtételét a kialakult társadalmi feszültségek megszüntetése és a színvonalas betegszállítás megteremtése érdekében" - írta Parragh László.
STOP