Munkahelyünk Budapest VI.: Dankó utca

2008.03.29.

Halálának 105. évfordulóján emlékezünk a népszerű nótaszerzőről
Fővárosunk VIII. Kerületében, a Józsefvárosban található Dankó Pista cigányprímásról elnevezett utca amely a Mátyás teret és a Kálvária teret köti össze. Összeállításunk a híres szerzőről és a róla elnevezett utcáról ad ismertetőt.

A Dankó utca környékét a XVIII. Század végén és a XIX. Század első felében még szőlőskertek és gyümölcsligetek foglalták el. A hajdanán sárral és porral borított széles utcát -a környék külvárosi jellegére utalva- már az 1730-as évek derekán Weinberg gasse-ként emlegették.

1874-ben keresztelték Szőlőhegy utcának, de csak 5 évig viselte ezt a nevet, mert a környék időközben beépült. 1879-ben Madách Imre következett a névadók sorában, 1934-ben pedig a leghíresebb Józsefvárosiak egyike Dankó Pista.


Elhelyezkedése:


 


Ki volt Ő?

Dankó Pista (Szatymaz,1858.június 14.-1903.március 29.) :nótaszerző, népszínműíró, szegedi cigányprímás.

A neves cigányprímás és műdalköltő, csaknem négyszáz dal szerzőjeként írta be magát a legújabb kori magyar zene történetébe. Már 15 éves korában saját bandáját vezette szülőfalujában, ahonnan késöbb Szegedre majd Budapestre költözött. Első dalait a kor híres színésznője Blaha Lujza tette népszerűvé, olyannyira hogy a határokon kívül is ismertté váltak. Budapesti tartózkodása alatt egy ideig a Józsefvárosban lakott ahol nem egyszer játszott a környék kávéházaiban.Bár a Dankó Pista utca helyett –a környéken lakók kérésére- Jó ideje csupán a Dankó név szerepel az utcanévtáblákon, és térképeken, ez aligha jelenti azt, hogy a kíváló nótaszerző ismertsége és népszerűsége csökkent volna az elmúlt évtizedek alatt.

Dankó Pista halálának centenáriuma (1903-2003) alkalmából szegeden, a szobor közelében emléktáblát helyeztek el, melyen Juhász Gyula 1928-ban írt Dankó Pistának című verséből olvasható egy versszak:



„Húzd rá, cigány, te örök, te áldott,
Virulj mindig, dicső nótafa,
Halhatatlan híred ragyogását
Be ne földelje feledés hava!”

Néhány kép:

További képek itt elérhetők!

 

 

A Sorozat fóruma itt