2006.06.24.
Jatt
Ha a taxisofőr segítőkész, az étteremben pedig elsőrendű a kiszolszgálás, akkor a turisták szívesen adnak borravalót. Csakhogy amit az egyik országban köszönettel elfogadnak, az másutt talán sértésnek számít.
Íme, egy kis áttekintés:
EGYIPTOM: Akárcsak egész Észak-Afrikában, úgy ebben az országban is minden esetben jelentősége van a borravalónak. Étteremben 10-15 százalékot adnak. A taxisofőrnek felkerekítik a fuvardíjat. Szobalányok, csomaghordozók és más szolgáltatásokat teljesítők örülnek, ha borravalót kapnak 1 euró körüli összegben.
KÍNA és JAPÁN: Ebben a két országban nincs hagyománya a borravalónak, sőt, a nemzetközi hotelek kivételével gyakran sértésnek találják. Turisztikai központokban a szolgáltatásokat nyújtó személyzet szívesen elfogad tíz százalékot, a szobalány két-három jüant, az utazás vezetője pedig egy dollárt. Japánban a jó kiszolgálást kis ajándékokkal vagy legfeljebb két dollárral jutalmazzák.
NÉMETORSZÁG: Étteremben és taxizáskor öt-tíz százalék a megfelelő borravaló. Szállodában a csomaghordozó bőröndönként egy euró, a szobalány naponta egy-két euró borravalót kap. A pénzt a vendég elutazás előtt személyesen adja át.
FRANCIAORSZÁG: Étteremben, vagy kávéházban 10-15 százalékos borravalót (le pourboire) szokás adni úgy, hogy távozás előtt az asztalon hagyják. Szállodában nem kötelező a borravaló. A taxisofőr rendszerint 10 százalékos borravalót kap.
GÖRÖGORSZÁG: Éttermekben kereken 10 százalékos borravalót szokás adni, tavernában maximum egy eurót. A szobalánynak rendszerint elutazáskor személyesen adnak kis összegű borravalót. Taxizáskor felkerekítik a fuvardíjat.
NAGY-BRITANNIA és ÍRORSZÁG: Éttermekben 10-15 százalék "tip" (borravaló) a szokásos, Írországban azonban maximum 10 százalék. Amennyiben a számlán már feltüntették a "service charge"-ot (kiszolgálási díjat), akkor kevesebb lehet a borravaló. Kocsmában (pub) a bárpultnál nem adnak borravalót. Aki meg akarja jutalmazni a bárpultost, meghívja őt egy italra. A bőrönd cipelőjének egy font sterlinget adjon a vendég, a taxiban pedig kerekítse fel a fuvardíjat.
OLASZORSZÁG: A gasztronómia területén nem szokás borravalót adni. Gyakori, hogy a számlán "coperto" felirat olvasható, ami azt jelenti, hogy felszámoltak egy bizonyos összeget a terítékért és a kenyérért. Aki nagyon elégedett, az hagyhat az asztalon néhány pénzérmét. Presszóbárokban sem tányér, sem malacpersely nem található erre a célra. Szállodában a szobalánynak hetenként öt euró borravaló jár, a taxiszámlát pedig felkerekítik.
PORTUGÁLIA és SPANYOLORSZÁG: A gasztronómia területén bevett szokás a 10-15 százalékos borravaló. Aprópénz - két vagy öt eurócent - borravalóként adása súlyos udvariatlanság. Taxizás után felkerekítik a fuvardíjat.
THAIFÖLD és MALAJZIA: Ezekben az országokban már nagyon meghonosodtak a nyugati szokások. Éttermekben tíz százalék a megfelelő borravaló. Tíz bathnál (helyi pénznem) kisebb összeg sértésnek számít.
TÖRÖKORSZÁG: A gasztronómia területén tíz százalék "baksis" a szokásos, borravalót nem adni udvariatlanság. Kisebb szívességekért legjobb egy cigarettával megkínálni vagy mással jutalmazni az illetőt. Szállodában ugyanaz a helyzet, mint Németországban. Taxizáskor felkerekítik a fuvardíjat.
EGYESÜLT ÁLLAMOK és KANADA: Étteremben és pizzeriában kötelező a 15-20 százalékos "tip" (borravaló), mert része a munkabérnek. A bőrönd cipelője egy kanadai vagy legfeljebb két amerikai dollárt kapjon bőröndönként borravaló gyanánt. A szobalánynak éjszakánként egy, vagy két dollárt, a taxisofőrnek pedig 15 százalékot adjunk borravalónak.
Forrás: Híradó.hu