2006.10.19.
Ismerős?
Minden nyolcadik amerikai internetező nehezen éli meg, ha napokon keresztül nem fér hozzá a világhálóhoz, és minden tizenegyedik úgy érzi, bizonyos netezési szokásait jobb titokban tartani - ez derül ki egy a Stanford Egyetem orvosi karának kutatói által lefolytatott vizsgálatból.
A jelentés arra is rámutat, hogy ugyan az adatok alapján elhamarkodott lenne az internetfüggőséget betegségnek nyilvánítani, sokak számára komoly problémát jelent a jelenség.
"Többnyire csak azt látjuk, hogy milyen csodálatos dolog is az internet, milyen egyszerűvé és hatékonnyá teszi a dolgokat. Ám érdemes azt is figyelembe venni, hogy az emberek egy része számára valódi problémák forrása" - mondja Elias Aboujaoude pszichiáter, a kutatás egyik vezetője. Ha nem is sokan, de egyre többen fordulnak orvoshoz segítségért olyan internethasználók, akik úgy érzik: betegesen kötődnek a világhálóhoz. A professzor szerint ugyanaz az erő készteti őket a beérkező levelek állandó ellenőrzésére, blogírásra, weboldalak és chatszobák látogatására, mint ami az egyéb függőségtől szenvedőket. Egy ismétlődő, tolakodó és ellenállhatatlan kényszer valami olyan cselekedet végrehajtására, amely időlegesen örömet okoz, de komoly személyes és munkahelyi problémák forrása lehet.
Az adatok szerint a függőségre leginkább azok az egyedülálló, 30-as éveikben járó, fehér férfiak hajlamosak, akik körülbelül 30 órát töltenek el hetente szabadidejükben a számítógép előtt. És ez korántsem csak pornó- vagy szerencsejáték-oldalak látogatását jelenti - hangsúlyozza Aboujaoude -, mert hasonlóan népszerűek a chatszobák, online boltok vagy szakmai portálok is.
A közel 2600 fő telefonos megkérdezésével készített kutatásban a válaszadók 68,9 százaléka vallotta azt, hogy rendszeresen internetezik, 13,7 százalék pedig azt, hogy nehezen viseli, ha több napon át nem fér hozzá a világhálóhoz. Az adatok szerint 12,4 százalék gyakran több időt tölt a háló előtt, mint szeretné, 12,3 százalék pedig úgy érzi: vissza kell vennie az internethasználatból.
Aboujaoude szerint figyelemre méltó, hogy a válaszadók 8,7 százaléka már titkolta el családja, barátai vagy a munkáltatója elől, hogy mit csinált az interneten, az pedig kifejezetten aggasztó, hogy 8,2 százalék amolyan hangulatjavítónak, a problémákat elfelejtető menedéknek használja az internetezést. Ők bizonyos értelemben öngyógyító céllal lépnek fel a hálóra - mondja. A professzor azonban mindezek ellenére is úgy látja, hogy további kutatás szükséges annak megállapítására, hogy az internethasználat miatti problémákat önálló pszichológiai zavarnak lehet-e tekintetni.
Forrás: nappal.hu