2006.01.25.
Pontosan húsz évvel ezelőtt, 1986 januárjában jelent meg az első számítógépes vírus. A Braint egy pakisztáni testvérpár készítette. A hírnévre vágyó programozók a kórokozó kódjába nevüket, címüket és telefonszámukat is beleírták. A Brain floppyn keresztül terjedt, és viszonylag ártalmatlan volt.
Rövidesen megjelentek a jóval veszélyesebb utódok. Az első generáció még a Braint másolta: ők voltak az úgynevezett bootszektor- vírusok. Floppyn terjedtek, és hosszú volt a lappangási idejük. A hajlékonylemezek alkonyával, a kilencvenes évek közepén azonban eltűntek, teret adva a korai Microsoft-programok sebezhetőségeit kihasználó makrovírusoknak, amelyek négy éven át uralták az informatika világát.
Az internet térhódításával megjelentek az e-mailes férgek, amelyek már globális járványok kirobbantására is képesek voltak. Az elsők egyike volt a Loveletter, amely széles körben pusztított, és hatalmas anyagi károkat okozott 1999-ben. A kórokozó olyan gyorsan terjedt, hogy a hagyományos reaktív technológiákkal a víruskeresőknek esélyük sem volt reagálni – idézi fel Szappanos Gábor, a Virusbuster Kft. internetbiztonsági cég víruslaborjának a vezetője. A vírusok fejlődése a hálózati férgek megjelenésével 2001-ben érkezett el eddigi utolsó állomásához (ilyen a Blaster). Ezek a kártevők villámgyorsan terjednek, mivel automatikusan és megkülönböztetés nélkül megfertőznek minden olyan internetre csatlakoztatott számítógépet, amely nem rendelkezik megfelelő védelemmel. Az e-mailes és a hálózati férgek jelenleg is pusztítanak az informatika világában.
Az eltelt húsz évben több mint 150 ezer vírust észleltek, és ez a szám gyorsan növekszik: csak az elmúlt hat hónapban negyvenezerrel emelkedett. Ami azonban igazán nyugtalanító: az első vírus megjelenése óta alapvetően megváltoztak a víruskészítők szándékai. A vírusokat már nem amatőrök írják kedvtelésből, hanem bűnözői csoportok, mégpedig anyagi haszon reményében – állítja Mikko Hyppönen, a finn F-Secure kutatási igazgatója. A felhasználók viszont továbbra sincsenek felkészülve a fenyegetésekre – véli Szappanos Gábor. A szakember szerint hasonló marad a helyzet, mint most: a felhasználók túlnyomó többsége továbbra sem fog törődni az alapvető biztonsági intézkedésekkel, a megfelelő védelemmel.
Németh Márk
Forrás: MH-Online