2006.01.04.
Tudás fája
Sokszor kerülünk bajba a számok bűvöletében, majd egy egyszerű matematikai huszárvágás kiment minket a bajból. Most - ha ez egyáltalán lehetséges - még egyszerűbben is megoldható. Az alapok elsajátítása kevés időt vesz igénybe.
2 a 30 402 457-ik hatványon avagy a legnagyobb primszám
Önök el tudnak képzelni egy 9,15 milliós számjegyű primszámot? Szerintem a papírra vetése is egy napos program lenne. Mindennek dacára a Nagy Internet Mersenne prim Kutatás (gimps) projekt bejelentése szerint két amerikai professzor megtalálta az eddigi legnagyobb primszámot.
A primszámokkal mindannyian találkozhattunk az iskolapadban, matekórán. Tudjuk hogy ezek a csak önmagukkal és eggyel osztható számokat jelentik. Arról viszont kevesebben tudunk, hogy a primszámok a jelátviteli technikában és az interneten használt kódolási eljárások során játszanak fontos szerepet. Eddig a legnagyobb prímszám 7,8 millió számjegyű volt, melynek felfedezese Matin Nowak német szemorvos nevéhez fűzhető.
A legújabb rekord felfedezői Curtis Cooper és Steven Boon, sok száz számítógép segitségével számították ki, a 2 a 30 402 457-ik hatványon minusz 1 primszámot, a Central Missouri Állami Egyetemen. A hálózatba kapcsolt 70 ezer számítogép együtt másodpercentként 18 billió műveletet képes elvégezni, ezzel a világ 20 leggyorsabb szuperkomputere között tartják számon. Egyetlen számítógépen ez a számítás 4500 évig tartott volna.
A kutatók kevéssel maradtak le, hogy felmarkolhassák azt a 100 ezer dollárt (mintegy huszmillió forintot) melyet egy informatikai alapítvány ajánlott fel az első 10 milliónál több számjegyű primszám felfedezőjének. A legújabb primszám csak a 43. az úgynevezett Mersenne primszámok közott, amelyeket Marin Marsenne 17. századi franica szerzetesről nevezték el.
sgabe