Milliárdos levelezés a bliccelőkkel

2007.02.17.

Népszabadság • Kálmán Attila Rab László •
Tömegével küldik ki a napokban a parkolási társaságok a fizetési értesítőket. Sürgeti őket az idő, csak február 22-ig léphetnek föl a korábbi években nem fizetett autósokkal szemben.

A parkolóautomatákat működtető Kerident Kft. az elmúlt hetekben 25 ezer, Vác környéki gépjármű-tulajdonosnak küldött fizetési értesítőt. A levelek címzettjei rossz néven vették, hogy a társaság a 4-5 évvel ezelőtt "elmaradt" befizetéseket is szeretné rajtuk bevasalni - a cégtől kapott információ szerint a beszedni kívánt összeg százmilliós nagyságrendű. Gámán Imre, a budapesti székhelyű (Vác mellett Pécsett is érdekelt) Kerident ügyvezető igazgatója szerint a BM központi adatbázisából sokáig nem lehetett megkapni az autósok adatait, emiatt sokáig nem értesítették a "bliccelőket". Miután ez az akadály 2003-ban elhárult, lehetőség nyílt arra, hogy a kezdetben "levideózott", később lefényképezett autók gazdáit megkeressék.

- Nem célunk, hogy minden ügyet bíróságra vigyünk. Tíz-húszezer forintért nem perelünk, de a notórius bliccelőktől - akik nem Wartburggal és Trabanttal járnak - szeretnénk megkapni a pénzünket - felelte.

Kovács Kázmér, a Magyar Autóklub jogi bizottságának elnöke arról tájékoztatott: más van a háttérben. A közlekedési törvényt tavaly úgy módosították: ha 60 napon belül nem küldik ki a fizetési felszólítást, a parkolósok bottal üthetik a pénzük nyomát. A törvény december 22-én lépett hatályba, ma ezt kell alkalmazni. A régebbi ügyekben azonban egy átmeneti szabály alapján kell eljárni. A parlament 60 napos haladékot adott arra, hogy a társaságok a korábbi években nem fizető autósokkal szemben felléphessenek - ennek határideje február 22-én lejár. A Kerident is nyilván ezt tarthatta szem előtt, amikor "megbombázta" a váciakat leveleivel. Az ismert autósügyvéd szerint más társaságok is hasonlóképp járnak el az ország vidéki városaiban. A régi ügyek perdömpingje az év végén várható, mivel a törvényhozás a perlésre is egy év haladékot adott.

- A társaságok a fenti okokból most kisöprik a fiókokat, erről igen rossz a véleményem - mondta Kovács. - A 2001-2002-es eseteknél a bölcs belátásnak erősebbnek kellene lennie annál, mint hogy riogassák a szerencsétlen autósokat.

Információink szerint a törvénymódosítás miatt a budapesti parkolási társaságok is gőzerővel postázzák az összességében több milliárd forintra rúgó felszólításokat. Nem csoda, ugyanis a fővárosban is bevett gyakorlat, hogy csak évek múltán értesítik az autóst, ráadásul nem ritka az sem, hogy mindezt "megfejelik" a tetemes kamattal. Ez jogi szakértők szerint mindenképp felveti a rosszhiszeműség gyanúját.
Sietnek hozzátenni, a követelést illető bármilyen kétkedésünk esetén először érdemes megnézni a helyszínen készült fényképeket. Ha ilyet nem tudnak nekünk felmutatni, vagy továbbra sem egyértelmű a helyzet, ajánlott a jogi utat választani, s nem feltétlenül kell félni, ha perrel fenyegetnek. Már csak azért sem, mert a polgári perrendtartás szerint 100 ezer forintos értékhatárig nem lehet polgári pert indítani egyetlen tartozás esetében sem.
Magyarul, ha valakin például csak 20 ezer forintot próbál behajtani a parkolási cég vagy annak követeléskezelője, azt polgári perben nem érvényesítheti. Igaz, ilyen esetekben a parkolási cégnek arra azért van lehetősége, hogy a tartozás behajtására bírósági fizetési meghagyást bocsáttasson ki.

Forrás: