2006.05.12.
A fogyasztói árak az idén áprilisban 0,7 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 2,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. A szakértők áprilisban 2,18 százalékos éves és 0,61 százalékos havi drágulást vártak. Áprilisban a havi maginfláció 0,2 százalék, az éves 0,8 százalék volt.
Az első négy hónapban a fogyasztói árak átlagosan 2,5 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest.
Olcsóbbak lettek a húsáruk
Egy hónap alatt az élelmiszerek árai 0,9 százalékkal nőttek. Az idényáras élelmiszerek ára 8,4 százalékkal, az étolajé 1,7 százalékkal, a cukrászárué, a fagylalté 1 százalékkal emelkedett. Márciushoz képest csökkent 3,1 százalékkal a sertészsiradék, 2,9 százalékkal a szalámi, szárazkolbász, sonka, 2,3 százalékkal a tojás, illetve 1,1 százalékkal a sajt ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal csökkentek.
A legnagyobb mértékben, 3,1 százalékkal a ruházkodási cikkek árai emelkedtek az ilyenkor szokásos szezonális változásoknak megfelelően. Az egyéb cikkek szintén az átlagosnál nagyobb mértékben, 1 százalékkal drágultak, ezen belül a járműüzemanyag-árak 4,5 százalékkal nőttek. A szolgáltatások, valamint a háztartási energia áremelkedése átlag alatti volt. A tartós fogyasztási cikkeknél 0,3 százalékos árcsökkenést mértek.
Jelentős eltérés az élelmiszereknél
Tizenkét hónap alatt az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,3 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: az idényáras élelmiszerek 48,6, a tojás 6,8, a száraztészta 5,8 százalékkal drágult. Csökkent 9,5 százalékkal a sertészsiradék, 8,3 százalékkal a péksütemény, 5,9 százalékkal a csokoládé, kakaó, valamint 5 százalékkal a cukor ára.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 4,8 százalékkal, a ruházkodási cikkekért 1,6 százalékkal, a háztartási energiáért 0,2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2005. áprilisban.
A tömegközlekedés 12,5 százalékkal drágult
A szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások árnövekedése az átlagosnál magasabb volt, ez utóbbin belül a helyi tömegközlekedés 12,5, a szemétszállítás 6,3, a csatornadíj 5,1, a vízdíj 4,7 százalékkal drágult. Az egyéb cikkek áremelkedése az átlagossal közel megegyező, 2,2 százalék volt, ezen belül a járműüzemanyagok árai 7,2 százalékkal nőttek.
KSH