Indul az ötéves adóreform: az általános forgalmi adó (áfa) felső kulcsa 25 százalékról 20 százalékra, a személyi jövedelemadó (szja) felső kulcsa 38 százalékról 36 százalékra csökken. Az szja 18 százalékos kulcsának értékhatára 1 millió 500 ezerről 1 millió 550 ezer forintra emelkedik. Az iparűzési adó 100 százalékát le lehet majd vonni a társaságiadó-alapból. Bevezetik az úgynevezett luxusadót, amit a 100 millió forintnál értékesebb ingatlanok után kell fizetni.
Részletek>>
Megszűnik a bor jövedéki adója
A jövedéki termékek adói differenciáltan, különböző szempontokat figyelembe véve változnak. Emelkedik például a cigaretta, a sör, a pezsgő, a tömény szeszesitalok után fizetendő adó, eltörlik viszont a bor literenkénti 8 forintos jövedéki adóját. Pontosítják egyebek között a biodízel szabályozását, a gyógyszergyártással kapcsolatos rendelkezéseket, valamint megváltoznak az üzletbezárási szabályok is.
További információk>>
Csaknem tíz százalékkal nő a minimálbér
Az idei 57 ezer forintról 62 500 forintra emelkedik a minimálbér. Az első félévben még csak ajánlott, de a második félévtől már kötelező szorzószámokat vezetnek be a szakképzetteknél. A legalább középfokú iskolai végzettséget illetve szakképzettséget igénylő munkakörökben kétéves gyakorlatig 1,05, afölött 1,1-szeres lesz a szorzó. Az OÉT ajánlja, hogy a felsőfokú végzettséggel rendelkezők esetében 1,4-szeres szorzót alkalmazzanak, vagyis esetükben a legalacsonyabb havi fizetés 87 500 forint lesz.
Bővebben>>
Kiszélesítik a Prémium évek programot
Bár a Száz lépés programja munkaügyi intézkedéseinek zöme már életbe lépett, néhány változás januártól hatályos. A 250 munkavállalónál kevesebbet foglalkoztató kis és közepes cégek, egyéni vállalkozók az év elejétől igényelhetik a teljes járulékkedvezményt, ha legalább 3 hónapja regisztrált álláskeresőt vesznek fel. Ugyancsak a jövő év elejétől indulnak a szakképzetlenek képzési programjai, hogy nagyobb esélyük legyen az elhelyezkedésre. Ezentúl azok is bekapcsolódhatnak a Prémium évek programba, akik - három helyett - öt évvel állnak a nyugdíjazás előtt.
További részletek>>
Átláthatóbbá válnak a járulékbefizetések
Januártól megvalósul a teljes járóbeteg- és fekvőbeteg szakellátási kassza összevonása, ezzel együtt a teljes díjharmonizáció. Létrehozzák a járulékbefizetések nyilvántartási rendszerét, megteremtik az ellenőrzési jogosultságokat, és a járulékbeszedés és behajtás szabályozását. Lehetőség nyílik egyéni egészségügyi számla vezetésére, féléves átmeneti időszak után élesre vált a rendszer.
Bővebben>>
Indul az ötéves nyugdíjreform
A Száz lépés programja keretében elindul az az ötéves intézkedéssorozat, amelynek célja a nyugdíjrendszert terhelő igazságtalanságok felszámolása. Jövőre a minimálnyugdíj összege az idei 24 700 forintról 25 800 forintra nő, az átlagos öregségi nyugdíj pedig több mint 65 ezer forint lesz.
Január 1-jétől a 75 év feletti egyedülálló nyugdíjasok jogosultságot szerezhetnek az időskorúak járadékára. Ha jövedelmük nem éri el a nyugdíjminimum 130 százalékát - ez 2006-ban havi 33 540 forint -, akkor jövedelmüket erre a szintre kiegészítik.
Részletek>>
Átalakuló családtámogatás
A családi pótlék havi összege az egygyermekes családokban 11 ezer, kétgyermekes család esetén gyermekenként 12 ezer, három- vagy többgyermekes családban 14 ezer forint lesz. Egyedülálló szülő esetén a támogatás összege minden kategóriában gyermekenként ezer forinttal magasabb. Tartósan beteg, illetve súlyosan beteg gyermek esetén a támogatás 21, illetve 23 ezer forint havonta.
A családi pótlék megemelt összegébe beépül a rendszeres gyermekvédelmi támogatás és az adókedvezmény, amely csak a három- és többgyermekes családok esetében marad meg. Az egy- és kétgyermekes családoknál megszűnik a családi adókedvezmény, beépül a családi pótlékba, a három- és több gyermekes családok adókedvezménye viszont korlátozott mértékben megmarad.
További információk>>
Start-számla az újszülötteknek
A gyermekvállalási kedv ösztönzése érdekében a kormány babakötvénnyel segíti a fiatal párokat. A 2005. december 31. után született gyermekek számára Start-számlát nyithatnak a szülők, melyen 40 ezer forintot helyez el az állam. A szülők évente 120 ezer forintot helyezhetnek el jelentős kedvezményekkel, az alacsonyabb jövedelmű családok gyermekeinek pedig megemelt állami támogatás jár.
Részletek és gyakori kérdések itt>>
Bevezetik a nemzeti vízumot
Bevezetik a nemzeti vízumot, ami többszöri beutazásra jogosít, és három hónapnál hosszabb tartózkodást tesz lehetővé azok számára, akik a magyar nyelv gyakorlása, a kulturális nemzeti identitás megőrzése, az állami felsőfokú oktatáson kívüli tanulmányok folytatása, illetve családi kapcsolataik ápolása céljából kívánnak Magyarországon tartózkodni. Az ukrán, román, szerb-montenegrói és horvát állampolgárok kilenc külképviseleten nyújthatják be a kérelmeket.
Részletes feltételek a Külügyminisztérium honlapján>>
Dráguló közlekedés
Drágul a tömegközlekedés a fővárosban: 170 forint helyett 185 forintot kell fizetni a vonaljegyért, a dolgozóknak szóló havibérlet ára 6250 forint helyett 6900 forint lesz. Az egyesített BKSZ-bérlet 6875 forintról 7590 forintra emelkedik.
A teljes tarifatáblázat a BKV honlapján>>
Az autópálya-matricákért átlagosan 5 százalékkal kell többet fizetni. A legnépszerűbb, négynapos szelvény ára 1120 forint helyett 1170 forint, a nyári "csúcsidőben" 1520 forint lesz.
A 2006-os díjtáblázat az ÁAK Rt. honlapján>>
A tervezett inflációnál kisebb mértékben, átlagosan egy százalékkal drágítja szolgáltatásait a posta. A legfeljebb harmincgrammos levél és levelezőlap feladásáért 50 helyett 52 forintot, ötven grammig 70 helyett 75 forintot kell fizetni, a hivatalos irat díja 200-ról 210 forintra emelkedik. Az árakról szóló tájékoztató
letölthető a posta honlapjáról>>
Csaknem száz gyógyszer ára csökken
Január elsejétől 95 olyan gyógyszer ára csökken a patikákban, amelyeket eddig is támogatott az állam, további 70 készítmény pedig januártól kerül fel a támogatási listára. 489 támogatott készítmény térítési díja nő, de csak kismértékben. A többi támogatott gyógyszernél az átlagos áremelkedés még az egy százalékot sem éri el.
A kormányszóvivői iroda csütörtöki tájékoztatása szerint a gyógyszergyártók és -forgalmazók az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tárgyalásainak eredményeként lemondtak az eredetileg tervezett áremelés több mint feléről. Az említett 95 gyógyszerért átlagosan 28 százalékkal kell majd kevesebbet fizetni a patikákban, ami átlagban 528 forintos megtakarítást jelent.
Ehhez kapcsolódó hír, hogy januártól a magánorvosok ismét felírhatnak kiemelt támogatású gyógyszereket. A vényírási jogosultságot azzal a kikötéssel állították vissza, hogy a nem finanszírozott szolgáltató orvosának havonta meghatározott dokumentációval kell igazolnia a gyógyszerfelírást a megyei egészségbiztosítási pénztáraknál.