Szombaton újra Operabál

2006.02.22.

Az elmúlt öt évben telt házzal üzemel az Operabál
A Budapesti Operabált – mely a rendszerváltás után a tizenegyedik – szombaton este tartják meg. Az idei sztárvendég a világhíres, hetvenéves filmszínész, Alain Delon. Maráczi Ákos ügyvezető igazgatót kérdeztük a rendezvényről.

– Hosszú szünet után, 1996-ban újra megrendezett Operabál nagy ráfizetés volt, nem áldoztak elegen pénzt erre a célra. Mostanra fordult a kocka, olyan zsúfolt az Operabál, mint a hatos villamos csúcsidőben.
– Az elmúlt öt évben telt házzal üzemel az Operabál, maximum kétezer vendéget engedhetünk be.
– Nem túl sok ez? Két éve például a díszvendégből egy fikarcnyit sem láttam, bár ezen lehetett volna segíteni azzal, ha fél méterrel megemelik a dobogót. A tömeg – melyben gyakran csak oldalazva lehet lépni – nem megy a minőség rovására?
– A bécsi Operabálban hatezren vannak, jóval nagyobb a zsúfoltság. Miközben csak körülbelül másfélszer nagyobb az épület, mint a budapesti. Különben pedig egy opera-előadás esetében sem mindenki ugyanolyan szögből látja a színpadot. A sztárvendég azért nem áll dobogón, mert a nyitó tánccal ő nyitja meg a bált.
– Nagy kérdés, hogy mit csinál a sztárvendég. Ha operaénekes, tiszta sor, hogy énekel. De egy filmsztár – idén Alain Delon – mit tehet, azonkívül, hogy mindenki körbemustrálja, és megállapítja, hogy megöregedett, de még mindig milyen jól néz ki, vagy esetleg éppen az ellenkező vélemény alakul ki róla.
– Az első néhány évben híres operaénekes sztárvendégeket hívtunk. A bálon megjelentek kíváncsiak voltak rájuk, de a sajtó nem érdeklődött irántuk különösebben. Nagy nevek a szakmájukban, de nem minden olvasó ismeri őket. Ezért aztán olyan sztárvendégeket kerestünk, akik a bál látogatóinak igényeit is kielégítik, és a széles közönség is érdeklődik irántuk. Így rajtuk keresztül az Operabál híre messzebbre eljut.
– Miért ennyire fontos a sajtó? A kétezer belépő nyilván jövőre is elfogy. Ugyanakkor igaz, hogy az Operabállal egy nemzet is reprezentál?
– Igen. Most már az Operabál nemcsak Magyarországon a legelegánsabb társasági esemény, hanem igen sokan érkeznek külföldről is. Miniszterek, államférfiak is jönnek nem hivatalos, hanem magánlátogatásra.
– Sokak szerint a bál csak a külcsín, akár üzleti, politikai kérdések is eldőlhetnek.
– Ez az Operabál egyik célja a vendégek mulattatásán kívül. De az is fontos, hogy a meghívottak fehér asztal mellett meg tudják beszélni az aktuális ügyeket. Üzleteket, ismeretségeket tudjanak kötni. Ezenkívül az egész éves kötöttségek után mindenki megtáncoltathatja a feleségét, kedvesét klasszikus zenére.
– Bizonyos idő után mintha a klasszikus zenét elfelejtenék. Hajnaltájban kerestünk egy helyet, ahol van például egy fehér zongora vagy hárfa, netán kvartett, de sehol nem találtunk.
– Hajnali egyig a bálteremben az Operaház nagyzenekara, illetve a linzi Johann Strauss Ensemble váltja egymást, és akik szeretnének keringőzni, polkázni, azok megtehetik. Hajnali egykor mindig van egy plusz műsorszám, idén tangó és csacsacsa, ami átvezeti a klasszikus zenét a modernebb tánczenékre. Utána a Bergendi és az Ungár zenekar következik. A nagybüfében pedig már hagyományosan a Babos Band játszik dzsesszt.
– Gond volt a meleg étellel. Ennyi emberre külső helyszínen nem lehetett Gundel-minőségben főzni. Ezért álltak át a hidegkonyhára?
– A királyráktól a kaviáron és a lazacon keresztül a libamájig lesz minden, ami szem-szájnak ingere.
– Ha mondjuk egy pincértől tudakolom, hol van az a terem, ahová a vacsorajegy szól, és nem azt mondja, hogy erre meg arra menjünk, hanem vigyorogva a hüvelykujjával hátrafelé mutat, sejtem, hogy nem Gundel-pincér.
– A Gundel étterem körülbelül négyszáz fővel, ebből kétszáz felszolgálóval települ ki. Közülük ötven saját pincér vagy már dolgozott a u
u Gundelben, a többiek pincérközvetítő cégen keresztül érkeznek. A nagy számok törvénye alapján mindig van néhány, aki nem a rendezvényre való.
– A bálhoz elméletileg hozzátartozik a fotelban való szivarozás, ami lehetetlen úgy, hogy a mínuszba kiűzik az erkélyre a dohányosokat. Nem is beszélve a nagyestélyis, cigarettázó, didergő hölgyekről, akik igen mókásan néznek ki az urak rájuk adott szmokingkabátjában.
– Eredetileg kijelölt helyek voltak, ahol dohányozni lehetett. Aztán megszületett az a törvény, hogy közintézményekben nem lehet dohányozni. Tavaly már az erkélyre építettünk egy fűtött sátrat, füstelszívókkal, ahol koktélbár is működik, és idén már szivarsarok is lesz. Egyébként már négy helyen is lesz koktélbár, sok kis apró szolgáltatással próbáljuk emelni a rendezvény fényét.

Az operabál számokban

Kétezer vendég, 80 nyitó táncos, 56 tagú szimfonikus zenekar, 22 tagú keringőzenekar, nyolc tánczenekar, száz hosztesz, ezerfős személyzet, 1200 négyzetméteres parkett, harmincezer szál virág, több mint nyolcvanféle ital (ebből ezer üveg pezsgő), 6000 üveg ásványvíz, harmincezer kristálypohár, ötven Gundel-szakács, 200 pincér, húszezer Zsolnay barokk tányér, tízezer szalvéta, 400 taxi, 45 tévés nyolc kamerával, tízezer fénykép. A báli forgatagot a televízió segítségével minden évben több mint kétmillióan látják.

Bóta Gábor