Intézményeket érintő "blokádot" szavaztak meg a tüntetők a Kossuth téren

2007.09.17.

Blokád?
Tizenhárom intézményt érintő blokádot szavaztak meg hétfőn este a budapesti Kossuth Lajos téren a kormányellenes tüntetők - jelentették a helyszínről az MTI tudósítói.

Az előre bejelentett határidő szerint, hétfőn este 11.00 órára befejeződött a Parlament előtti kormányellenes tüntetés, amely mintegy 500-600 ember felvonulásával kezdődött a Corvin térről.

A tüntetők, akik az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülésének első évfordulójára emlékeztek, délután fél ötkor, Budapest belvárosán át vonultak árpádsávos zászlók erdeje alatt a Corvin térről a Kossuth Lajos tér felé.

 
 Menet a Rókus előtt                                     (kép: hallotaxi/Medgyesi György)

A menet indulását megelőzően Ekrem Kemál György, a Forradalmi Nemzeti Bizottmány társelnöke arról beszélt, hogy "akár az 1956-os fegyveres harcok folytatásaként távozásra kell bírni a kormányt". A Corvin közből indult felvonulás két és fél ezer résztvevője negyed hét körül fordult ki az Alkotmány utcából a Kossuth térre, ahol időközben másfél ezer ember gyűlt össze.
Fáber Károly, a Rendszerváltó Fórum elnöke itt azzal a kérdéssel fordult a téren összegyűlt mintegy négyezer emberhez, hogy akarnak-e cselekedni. A tömeg igenlő zúgására ismertette a korábban már kilátásba helyezett úgynevezett Y-tervet: melynek értelmében tizenhárom intézményt blokád alá vesznek.

 
 Az "Y" tervet tartalmazó boritékok kiosztása     (kép: hallotaxi/Medgyesi György)


Hangsúlyozta, nincs szó erőszakról, fegyveres cselekedetről, hanem "a taxisblokádhoz hasonlóan folyamatos jelenlétről". A tervezett blokád célpontjai közül csak az Országházat nevezte meg.
Közben az Országház épületét elhagyó parlamenti képviselőket megdobálták a Kossuth téren összegyűlt kormányellenes tüntetők. "Gyilkosok" - kiabálták a tüntetők az Országházból kilépő, gépkocsijukhoz igyekvő szocialista és liberális képviselőknek, akiket földrögökkel, sörös és kólás palackokkal kezdtek dobálni a Parlament déli kapujánál.
A képviselőkre támadó csoport létszáma 30-50 fő volt. Nagy tapssal fogadták Wittner Mária és Farkas Flórián fideszes képviselőket, akik szintén a déli kapunál hagyták el az épületet.
A Parlament északi kapujánál kezdetben zavartalanul távozhattak a képviselők, később ott is megjelentek a tüntetők.

 
 Kossuth tér Reload                            ( kép: hallotaxi/Medgyesi György)


Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter a Parlament főbejáratához közeli hatos kapunál lépett ki az épületből. Egy ott lévő rendőrfőtiszthez ment, és utasítást adott arra, hogy a képviselők biztonságát minden eszközzel szavatolják. Tafferner Éva BRFK-szóvivő, aki a helyszínen tartózkodott, az MTI érdeklődésére azt mondta: a Országházból teljes biztonsággal távoztak a képviselők.
"Mind a két parlamenti kijáratnál megerősítettük a rendőri jelenlétet, azonban a verbális szidalmazástól nem tudjuk a képviselőket megóvni" - tette hozzá.
Nem sokkal este negyed kilenc után mintegy 25 tüntető élőláncot alkotott a Parlament déli részén lévő parkoló kijáratánál, hogy megakadályozza a képviselők gépkocsijainak kihajtását. Köztük volt Fáber Károly, a Kossuth téri megmozdulás egyik főszervezője. A rendőrök megkezdték az élőláncot alkotók igazoltatását.

 
 Lobogó                                    (kép: hallotaxi/Medgyesi György)

A távozásra felszólító harmadik rendőri utasítást követően a tüntetők többsége visszatért a Kossuth téren demonstrálókhoz.
Hétfő este fél 10-kor Gonda László, a tavalyi tüntetések egyik szervezője öt társával együtt megpróbált bejutni az I-es kapunál a Parlamentbe, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel beszéljenek, és szóbeli petíciót nyújtsanak át neki. A Parlamentbe igyekvőket a kordonnál Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitány és Nagy-Juhák István, a főkapitány közbiztonsági helyettese tartóztatta fel mintegy félszáz rendőr társaságában.
A rendőrfőkapitány arra szólította fel Gondáékat, hogy menjenek vissza a tüntetés kijelölt területére.

 
 Győztes                                            (kép: hallotaxi/Medgyesi György)

Gonda László ezt követően bejelentette, hogy kedden délután a Szabadság térre bejelentett tüntetésükön azt is el kívánják érni, hogy követeléseiket olvassák be az MTV-ben.
A BRFK szóvivője hétfőn este 11 óra tájban azt közölte, hogy a rendőrség nem vállal közvetítő szerepet a tüntetők és pártok között.
Csak akkor fogadjuk a tüntetés szervezőit az ORFK Teve utcai központjában, ha ők egy újabb rendezvényről kívánnak bejelentést tenni - tette hozzá Tafferner Éva.
Az SZDSZ frakcióvezető-helyettese az este folyamán azt közölte a távirati irodával, hogy "finoman szólva is cáfolná" a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivőjének azt az állítását, ami szerint az Országházból teljes biztonságban távoztak a képviselők.
Gusztos Péter elmondta, este kilenc körül hajtott ki a Parlament északi szárnyánál lévő kapun, ahol az egyik "őrjöngő" az autója elé térdelt, míg többen körbevették, autóját megdobálták, megrugdosták, leköpdösték. "Elképesztőnek tartom, hogy mindezt több tucatnyi rendőr végignézte, anélkül, hogy bármit csináltak volna" - jelentette ki.

MTI

További képek a galériában