2007.02.07.
kisalföld ONLINE
Életfogytiglanra ítélte a Győri Ítélőtábla azt a férfit, aki 2005 szeptemberében kioltotta egy taxis életét Tatabányán. Az országos port kavart ügyben fellebbezésnek nincs helye, a most huszonhárom éves Fridrich Richárd legkorábban harminc év múlva bocsátható feltételesen szabadlábra.
Életfogytiglan a taxisgyilkosnak Csak a legnagyobb vihart kavart bűnügyeknek ad a közbeszéd saját nevet, így a „tatabányai taxisgyilkos" szóösszetételről talán már mindig ez a huszonhárom éves férfi fog eszünkbe jutni. Fridrich Richárd, aki szerencsejátékon elvert pénzét akarta pótolni, s ezért vette kezébe a gyilkos eszközt.
A Győri Ítélőtábla, a fellebbviteli főügyészség egybehangzóan azt állapította meg a határozathozatal során, hogy nem mérvadó itt a minden részletre kiterjedő indítványok és kérdőjelek felsorakoztatása. Mert az alapvető tény az, hogy Fridrich Richárdnak pénzre volt szüksége, magához vette a kést, fogott egy taxit, ugyanezzel a késsel halálos sebet ejtett a sofőrön, majd magához vette a tízezer forintot és az áldozat telefonját.
Sajátos fordulatot jelentett az eljárás során, hogy az első fokon eljáró, Komárom-Esztergom Megyei Főügyészség vádjában szó sem volt arról, hogy az elítélt szándéka előre kitervelt lett volna, ezt már az ottani bíróság állapította meg, s a felsőbb szintű vád és a tábla pedig csatlakozott hozzá. Ezt a vádlott kirendelt védője vitatta is, mivel nem látta bizonyítottnak a gyilkosság tervezettségét, s kérte, hogy dr. Nagy Zoltán tanácsa helyezze hatályon kívül a Tatabányán született döntést. Maga Fridrich Richárd pedig az utolsó szó jogán egy felkészült, meghatalmazott védőt megszégyenítő perbeszéddel lepte meg a jelenlévőket, s paragrafusszámokra hivatkozva igyekezett ízekre szedni a szerinte törvénytelen eljárást. Hangsúlyozta azt is, hogy a tények nem támasztják alá ölési szándékát.
A tragikus eset ugyanis egészen pontosan úgy történt a tényállás szerint, hogy ő ki akarta rabolni a taxist, s dulakodás közben combon szúrta áldozatát. A vádlott szerint aki ölni akar, az nem bízza tettét a véletlenre, s ilyen pontos döfésre egy orvos sem volna képes. A bíróság szerint azonban vitathatatlan, hogy a szerencsejátékon pénzt vesztett tatabányai férfi gyilkolni akart és gyilkolt is: áldozatát, akiből patakként ömlött a vér, magára hagyta, majd pénzét – amint azt tervezte is –elvette végül, szeptember 20-án, 2005-ben.
Az ítélet jogerős, a tatabányai taxisgyilkos legkorábban ötvenhárom évesen szabadulhat.