2006.05.06.
Boscolo Luxury
Újra visszakaphattuk az egyik legértékesebb kincsünket, a New York Palotát, polírozva, fényezve. Ami azt bizonyítja, hogy Budapest él, pezseg, és fejlődik - jelentette ki Demszky Gábor főpolgármester a pénteki sajtótájékoztatón, a New York Palota megnyitóján.
A palota 2001. februárjában került az olasz Boscolo csoport birtokába. Ekkor kezdődött el a műemléki épület felmérése, majd tervezése. A műemléki terveket az Állami Műemlékhelyreállítási és Restaurálási Központ szakemberei készítették - derült ki a pénteki tájékoztatón. A budapestiek régóta várták a New York Palota újjászületését, hónapok óta kíváncsian tekintettünk a palánkok mögé. Nos, a méltóságteljes épület felújítása remekül sikerült. Ennek eredményét mostantól bárki megcsodálhatja. Budapest legszebb épületében Európa egyik legnívósabb szállodáját alakították ki - mondta Demszky Gábor főpolgármester
A Boscolo testvérek hivatásuknak érzik a történelmi, műemlék-épületekbe megőrzését és korhű helyreállítását. Alkotásaikat a kifinomult belső kialakítás, a magas szintű szolgáltatás és az eredeti olasz hangulat jellemzi. Budapest ma már Európa egyik legkedveltebb utazási központja. Nem véletlen, hogy tavaly Európa összes városa közül a magyar fővárosban nőtt a legnagyobb mértékben a turizmus. A számok nyelvén ez azt jelenti, hogy tavaly 2,5 millió külföldi látogatta meg a fővárost és 6,5 millió vendégéjszakát töltöttek el itt - büszkélkedett a főpolgármester.
Majd a főpolgármester hozzátette: csak januárban a vendégéjszakák száma 5 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A legnagyobb növekedést, 11,7 százalékot az 5 csillagos hotelek érték el. Talán ezek után nem meglepő adat, hogy a 4 és 5 csillagos kategóriákban eltöltött vendégéjszakák száma együttesen több mint az alacsonyabb kategóriák vendégéjszaka számai összesen.
A budapesti repülőteret tavaly több mint 8 millió utas használta. Ez 25 százalékkal haladta meg az előző évit. Ez többek között a város adottságainak, kitűnő szolgáltatóhálózatának, kulturális programjainak, valamint a marketing tevékenységnek is köszönhető. A gyorsan bővülő turizmus gazdasági hatása sem maradt el. A tavaly Budapestre látogatók összesen 200 milliárd forintot költöttek nálunk. Ennek köszönhetően jelentősen növekednek a város bevételei is. Csak az idegforgalmi és az iparűzési adóból 18 milliárd forintot szedett be tavaly a város. Ezt az összeget természetesen további fejlesztésekre, útépítésekre, járműbeszerzésekre, a város élhetőségét segítő beruházásokra költjük - hangsúlyozta Demszky Gábor.
Sorra újulnak meg azok az épületek is, amelyek régóta kihasználatlanul várták sorsuk jobbra fordulását. Ezek a város szempontjából is jelentős beruházások a korlátozott anyagi lehetőségek miatt csak a magántőke részvételével valósulhatnak meg. Ezek közé tartozott egészen a mai napig a New York Palota impozáns épülete is - folytatta a főpolgármester.
Ebben az épületben benne van Olaszország szíve, lelke, temperamentuma, az olaszok finomsága, mentalítása, minden, ami az országukra emlékeztet minket - említették az eseményen.
A New York Palota a New York Biztosítótársaság felkérésére, Hauszmann Alajos és segédei, Korb Flóris és Giegl Alajos tervei alapján épült. Az épület gyöngyszemét, a kávéházát 1894. október 23-án nyitották meg. Az épület az olasz reneszánszra támaszkodó, eklektikus stílusban épült. A mennyezetet Mannheimer Gusztáv és Eisenhut Ferenc pannói díszítik, a bejáratnál szökőkút, a termekben velencei csillárok kápráztatták el a látogatókat.
A New York hamarosan az irodalmi és művészeti világ legendás törzshelyévé vált. Itt volt az írók és újságírók törzshelye, valamint hamarosan létrejöttek a művészasztalok. A kávéház irodalmi fénykorát a kilencszázas évek elején élte. A kor legnívósabb irodalmi folyóiratának, a Nyugatnak is hamarosan ide került a szerkesztősége. Az egyik főszerkesztő, Osvát Ernő a karzaton szerkesztette a lapot, emléktáblája ma is ott látható. A tízes évektől kezdve itt nyüzsgött a színházi és filmes szakma magja is - emlékeztek vissza az eseményen.
Az ünnepi megnyitón kiemelték: azt szeretnék, ha a kávéház a jövőben ugyan ilyen szerepet töltene be az emberek, az itt lakók életében, mindenki számára egy fontos találkozási pont lenne. Ezen kívül alapvetőnek tartják, hogy az Olaszország és Magyarország között szoros kulturális kapcsolat jöjjön létre, melynek érdekében egy olasz-magyar alapítványt hozunk létre a közeljövőben.
A szállodában összesen 185 szoba található, melyek átlagban 45 négyzetméteresek, természetesen ez alól kivétel a két elnöki lakosztály, melyeknek 350 négyzetméter az alapterületük. A legolcsóbb szoba egy éjszakára 250 euro-ba kerül.
A felújítás tovább folytatódik egy új épületszárny létrehozásával. A teljes beruházás előre láthatólag 18 hónap múlva fejeződik be, melynek várható összege 80 millió euró.