2005.12.03.
Soha elő nem került emberek
Több mint hatszáz ember tűnt el nyomtalanul 1985 és 2000 között a rendőrség nyilvántartása szerint. Nyolcszázötven ismeretlen holttest adatait is őrzi a testület, ők nem hiányoztak senkinek, vagy személyazonosságukat nem sikerült tisztázni.
Az év első tíz hónapjának adatai alapján valószínűsíthető, hogy minden korábbinál több eltűnt ember ügyében kell eljárnia a rendőrségnek az idén. 2003-ban 11 829, 2004-ben 12 940 eltűnt adatait regisztrálták. Idén október végéig 11 558 eltűnt körözését rendelték el. Döntő többségük idővel ad valami életjelet.
|
A nagy számokhoz képest szinte elenyészőnek tűnik a soha elő nem került emberek aránya. Ám a húsz évre visszatekintő nyilvántartást összességében tekintve mégiscsak riasztó: több mint kétezer honfitársunknak veszett végleg nyoma.
Szőgyényi Zoltán alezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság körözési osztályának vezetője szerint mindaddig nem lehet megbecsülni, hányan haltak meg az eltűntek közül, amíg erről a rendőrségnek nincs információja. Történt már olyan, hogy valaki csaknem két évtized múltán külföldről telefonált. Tapasztalataik szerint azonban az első évek elteltével a hozzátartozóknak inkább csak a reménykedés és a bizonytalanság marad.
Az eltűntek adatait jelenleg húsz évig őrzik. Az 1984-ben, illetve az ez előtt eltűnteket már törölték a listáról. Az 1985 és 1999 között eltűntek közül hatszáznál több magyar állampolgár még mindig hiányzik. Az elmúlt öt évben ez a szám további ezernégyszázzal gyarapodott. A külföldi állampolgárok száma ennek duplája, közülük legtöbben a menekültszállások illegális elhagyása miatt kerültek fel a listára.
A hozzátartozók öt év után kérhetik az eltűnt halottá nyilvánítását a bíróságtól, ha semmilyen életjelet nem adott a keresett ember. Ezzel nem áll le a rendőrségi körözés. A rendőrségnél húsz évig őrzik azoknak a holttesteknek a leírását, amelyek ismeretlenként kerültek elő, senkinek sem hiányoztak, vagy nem sikerült azonosítani őket. Jelenleg 850 ilyen adatot tárolnak. Az eltűntek és az anonim holttestek adatsorát összevetik a rendőrök, gyakran az eltűnteket kereső hozzátartozókat is behívják azonosításra. Több mint nyolcszáz embert ennek ellenére úgy kellett eltemetni az illetékes önkormányzatoknak, hogy fejfájukra "ismeretlen" felirat került.
Gaál Zoltán