Alapítvány a taxisgyilkosságok ellen

2006.05.10.

Népsazabadság
Alapítvány születik a taxisok védelmére; a felajánlott összegeket egy olcsó technikai eszköz kifejlesztésére és önsegélyezésre fordítanák. Eddig szűk negyedmilliót ígértek be a személyfuvarozóknak.

A taxisok biztonságát szolgáló alapítvány létrehozását kezdeményezi a városháza kereskedelmi bizottságának elnöke. Rusznák Imre az április 21-i, II. kerületi taxisgyilkosság után a hallotaxi.hu című internetes szakmai portál szerkesztőinek bejelentette: százezer forintot ajánl fel saját zsebből az alapítvány javára, emellett vállalja az előkészítés, a bejegyzés és a szervezés költségeit.

A szerkesztőség örömmel vette az ötletet és a felajánlást, bár szkepszisét nem tudta véka alá rejteni: "Megmozgatta a fantáziánkat, és kíváncsian várjuk, mi lesz a taxistársadalom reakciója. Van rá remény, hogy megmozdul valami, enged a fásultság, és olyan sikeres lesz a kezdeményezés, hogy akár ki is lehet bővíteni az alapítvány tevékenységét, és egy valóságosan működő önsegélyző egylet lesz belőle, és sajnos az is előfordulhat, hogy néhány heti lelkesedés után az egész a feledés és a csőd homályába merül" - olvasható a honlap cikkében.

Mint többször megírtuk, a taxisszakma reprezentánsai - cégvezetők, érdekvédők, sofőrök - általában egyetértenek abban, hogy nincs olyan eszköz, technika, amellyel a személyfuvarozók biztonságát garantálni lehetne. A fővárosban futó kocsik méretük és sokféleségük okán alkalmatlanok az amerikai típusú fizikai védelemre, vagyis az utas(ok) és a sofőr elszeparálására, de még ha lenne mód is erre, a taxisok önerőből nem tudnának/akarnának pénzt áldozni a költséges átalakításra. A sofőrök felfegyverzését sem tartják jó ötletnek: egyáltalán nem biztos, hogy a megtámadott elő tudná rántani az önvédelmi eszközt, másrészt pedig félő, hogy ha előkerülne, csak az agressziót növelné; emellett az is benne van a kalapban, hogy ha elterjedne a hír: a taxisok fegyvert viselnek, az összes bűnöző tőlük próbálna pisztolyt szerezni - vallják az érintettek.

Vannak persze elképzelések, amelyekkel javítani lehetne az esélyeket, a legtöbben valamiféle riasztórendszerben gondolkodnak. Egyes vélemények szerint például segített volna a vészriasztás: a tatabányai áldozatnak például sebesülése után elég ideje lett volna, hogy megmentsék, de elvérzett.

Hogy a reménybeli alapítvány mégis mire volna jó - az internetes portál főszerkesztője, Majercsik Tamás érdeklődésünkre elmondta: ha elég pénz jönne össze a számlán, akkor mindenekelőtt - szakértők és szakmabeliek segítségével - kidolgoznának egy olyan jelző-riasztó eszközt, amely olcsón, a lehetőségekhez képest a leghatékonyabban védhetné a taxisokat. Ezután kemény lobbizásba kezdenének a jogszabályalkotóknál, hogy elérjék: ezt a bizonyos eszközt minden személyfuvarozónak kötelező legyen beszereltetnie a kocsijába - ellenkező esetben nem vizsgáztatnák le a járművét vagyis nem dolgozhatna. Még mindig feltételezve, hogy elég a pénz, Majercsik szerint egyfajta önsegélyező egyletet alapítanának, amely az önhibájukon kívül nehéz helyzetbe került taxisok (vagy családjuk) támogatását szolgálná. Ha - ne így legyen - a számla nem duzzad fel eléggé, akkor nem vállalkozhatnak többre, mint hogy kifejezetten a megtámadott, meggyilkolt kollégák családtagjait segítsék.

A főszerkesztő megjegyezte: a Rusznák-féle felajánlás után nem sokkal kaptak egy másik ígéretet százhúszezer forintról.



A budapesti személyfuvarozó-szakma is megmozdult, hogy segítsen a II. kerületi taxisgyilkosság elkövetőjének kézre kerítésében: a hallotaxi.hu kezdeményezésére a fuvarszervező irodák vezetői egymillió forintnyi jutalmat helyeztek kilátásba a tetteshez elvezető információért, így - a budapesti rendőrfőkapitány minapi felajánlásával együtt - már kétmillió forint lehet a nyomravezető jutalma. Mint ismeretes, a rendőrség egyelőre hiába keresi azt az ismeretlent, aki április 21-én éjjel, a hegyvidéki Völgy utcában késsel meggyilkolt egy 57 éves ózdi taxist.

(B. T.)

Forrás: