2006.09.28.
Magyar Hírlap
Hírzárlat és vizsgálat van a rendőrségen a tévészékház elleni ostrom miatt, de megtudtuk, hogy szakmai hibákat követtek el a parancsnokok. A rendőrök mégis állítják, a politikusi vádakkal ellentétben szándékosan sosem engedték volna át az épületet a rendbontóknak.
A futballhuligánokon edződött csapat a Parlamentet védte, az MTV-székház elé baranyai „irodistákat” vezényeltek (fotó: Németh András Péter)
Ignácz István Pest megyei rendőrfőkapitány vezetésével ötfős bizottság alakult a szeptember 18-án az MTV- székháznál történt események és intézkedések szakmai kivizsgálására. A testületben a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, illetve a Rendőrtiszti Főiskola által delegált külső szakértő is helyet kapott. A Teve utcában tartott tegnapi főkapitányi értekezleten teljes hírzárlatot rendeltek el, lapunknak egy magas rangú tiszt nemcsak megtagadta a nyilatkozatot, hanem figyelmeztetett arra is, hogy ha bárki bármilyen információt kiad, kiderítik a személyét, és megfenyítik.
Szakmai mulasztások
Ennek ellenére sikerült megszólaltatnunk néhány rendőrt. Mindenki egyetértett abban, hogy a székház körüli ostrom visszaverésekor történtek szakmai mulasztások. Több vezető tévesen mérte fel a helyzetet, hibás döntéseket hozott. Ám kizárták annak lehetőségét, hogy bármelyik biztosítási parancsnok szándékosan teremtett volna olyan helyzetet, amely a székház átadását okozhatta volna.
Tény, hogy a rendőri vezetők a Parlament épületének védelmére koncentráltak. Egy nappal korábban, vasárnap kétszáznál is több rendőrt vezényeltek a Kossuth térre. Hétfőn már magasabb készültségbe helyezték a teljes állományt. A vidéki kapitányságokon bizonyos létszámot el kellett különíteni arra az esetre, ha a fővárosban szükség lenne rá. Hétfő este nyolc óra után a tüntetők egy csoportja megjelent az MTV székházánál. Őket még a székház saját biztonsági őrei tessékelték ki, ám jelezték a rendőrségnek, hogy vélhetőleg nagyobb tömeg érkezik rövidesen a Szabadság térre. A Kossuth téren mindaddig békésen tüntettek, így a biztosítás vezetői úgy ítélték meg, elegendő egy demonstratív sorfal. A Kossuth téri tartalékokból irányítottak egy negyvenfős egységet a tévé épületéhez. A tagjai Baranyából továbbképzésre érkező "irodisták" voltak, tömegoszlatási tapasztalatuk gyakorlatilag nem volt.
Lapunknak egy rendőrtiszt azt mondta, nem hitt a szemének, amikor meglátta, hogy kik és milyen felszereléssel állnak a lépcsőkön. Azonnal tudta, hogy "amatőrökről" van szó. Mint mondta, hiába aggattak rájuk pajzsot és sisakot, képtelenek voltak intézkedni.
Huligánspecialisták a távolban
Ha a tömegoszlatásban jártas, a futballstadionok környékén edződött csapat állt volna fel, kisebb létszámban is képes lett volna visszaverni a támadást. Persze ehhez is arra lett volna szükség, hogy időben kivezényeljék őket. Ezek az emberek azonban a fő csapásiránynak gondolt Parlamentet védelmezték. (Egy nappal később, kedd éjszaka már ezek az erők vették át az irányítást az utcákon, és sehol nem kellett meghátrálniuk a rendőröknek.)
Az erőszakos megmozdulás kapkodásra kényszerítette a biztosítás vezetőit. Érkeztek ugyan bevetési egységek a Mosonyi utcai laktanyából, ám addigra a helyzet kezelhetetlenné vált. Az épületben rekedő rendőrök egyik vezetője az emberei biztonságára tekintettel ekkor döntött úgy, hogy az egyértelmű parancs ellenére feladják a védelmet. Sajtóinformációk szerint az alezredest felmentették beosztásából, ám úgy tudjuk, hogy dolgozik, viszont döntése is része a vizsgálatnak.
Barikád járőrautókból
A környék szinte megközelíthetetlenné vált, mert a rendőrök meggondolatlanul a székház mögötti Nádor utcát eltorlaszolták autóikkal. Ők sem tudtak mozdulni. Legalább negyven gépkocsi állt sofőr nélkül az út teljes szélességében. Sem a mentők, sem a tűzoltók, sem pedig az újabb rendőri egységek nem tudtak a közelbe jutni. Csak a szerencsén múlt, hogy a székház előtt Molotov-koktélt hajigáló csoportok nem kerültek a környékre. Ha egy benzinespalack egyetlen autót lángra lobbant, a flotta nagy része megsemmisült volna.
Este tíz óra után már folyamatosan vezényelték a rendőröket a televízióhoz. A Kossuth teret azonban nem merték elhagyni, attól tartottak, hogy a randalírozók hasonló támadással próbálkoznak ott is. A pihenőidőről berendelt állományt igazították el, illetve a vidékről elsőként beérkező buszokat terelték a székház felé. Éjjel egy órakor a végsőkéig elcsigázott egyenruhások már nyíltan panaszkodtak a körülöttük lévő újságíróknak. Elöljáróikat szidalmazták, felszerelésük hiányosságait taglalták.
Lapunk úgy tudja, még éjfél előtt berendelték a teljes bűnügyi állományt is a BRFK-hoz. Gyilkossági nyomozók estek az internetnek, s próbálták figyelni a tüntetők chatüzeneteit. Nézték a tévét, rögzítették az eseményeket, s már akkor elkezdték összeírni az erőszakos bűncselekményekkel gyanúsítható személyeket.
Kiürült a készenléti bázis
Lapunknak egy főtiszt azt mondta, hogy a Rendészeti Biztonsági Szolgálat Kerepesi úti bázisa éjfélre kiürült. Csak azok töltöttek bent néhány percet, akik szabadidejükből érkeztek, beöltöztek, s már vonultak is. Egy bűnözők felszámolására szakosodott vidéki egység, a Jonatán bevetési csoport tagjai egy körözött férfi elfogására érkeztek a fővárosba, ők a saját feladatukat készítették elő. Voltak bent még vidéki felszámoló csoportok, például terepszínű ruhában, de őket is kivezényelték. Ezért fordulhatott elő, hogy különböző egyenruhában bukkantak fel rendőrök a helyszínen. Az autópálya-rendőrség munkatársai kint voltak a sztrádákon, nem volt már olyan tartalék erő, amelyet bevethettek volna.
Lapunknak nyilatkozó parancsnokok érthetetlennek nevezték, hogy egyes politikusok teljesen alaptalan állításokkal igyekeznek hangulatot kelteni a rendőrök ellen. Egyikük azt mondta: "Voltak közöttünk impotensek, többen csődöt mondtak, volt, aki pánikba esett, vagy elvesztette józan ítélőképességét. Erre a vizsgálat majd fényt derít, ha szükséges, eljárnak velük szemben. De azt senki nem fogja kideríteni, hogy bárki szándékosan veszélyeztette volna emberei életét, vagy szándékosan akarta volna a támadók kezére játszani az épületet."